Týden s hudbou

Jaké hudební události můžeme očekávat v týdnu od 28. ledna 2019?
Jan Lisiecki (zdroj Česká filharmonie)

Zahraničí
Poté, co ve středu 30. ledna 2019 zazní v Rudolfinu pro uzavřenou společnost Klavírní koncert č. 2 c moll op. 18 Sergeje Rachmaninova a Symfonií č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka, odjíždí Česká filharmonie spolu koncert s klavíristou Janem Lisieckim a šéfdirigentem Semjonem Byčkovem na zahraniční turné do Německa a Belgie.

V pátek 1. února provedou tentýž program v essenském Theater & Philharmonie, o den poté vystoupí na pódiu Concertgebouw v belgických Bruggách, opět s Dvořákovou „Novosvětskou“ a Čajkovského Symfonií č. 1 g moll, op. 13 „Zimní sny“. Během příštího týdne pokračuje Česká filharmonie do hamburské Elbphilharmonie, dále pak do Frankfurtu, Düsseldorfu, Norimberku a Hannoveru.

Albrecht Mayer (foto Harald Hoffman)

Praha
V úterý 29. ledna 2019 (19:30  hodin) se v rámci komorní řady v kostele sv. Šimona a Judy koná recitál Romana Janála a Mariána Lapšanského. Program je věnován osobnosti Clary Schumannové, jejíž dvousetleté výročí si letos připomínáme. Zazní Láska básníkova op. 48 Roberta Schumanna, výběr z Písní na texty Heinricha Heineho Clary Schumannové a písně i klavírní intermezza Johannese Brahmse.

Ve Smetanově síni Obecního domu provede 30. a 31. ledna (19:30 hodin) Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Pietariho Inkinena Beethovenovu Symfonii č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“. Sólistou a večera bude tentokrát první hobojista Berlínských filharmoniků Albrecht Mayer. Zahrají Náhrobek Couperinův od Maurice Ravela v úpravě Joachima Schmeissera pro hoboj a smyčce, poté Koncert pro hoboj a smyčce a moll Ralpha Vaughana Williamse. Pozvání Albrechta Mayera navazuje na pravidelnou spolupráci FOK s Berlínskými filharmoniky, kterou inicioval Pietari Inkinen a v rámci které již u nás hostovali houslista Daishin Kashimoto, kontrabasista Janne Saksala či flétnista Matthieu Gauci-Ancelin.

Ivan Ženatý (foto Natalia Vasileva)

Brno
V Besedním domě se 29. ledna 2019 od 19:30 hodin koná komorní koncert Spolku přátel hudby s houslistou Ivanem Ženatým a klavíristou Igorem Ardaševem. Na programu mají Märchenbilder op. 113 (Obrázky z pohádek) Roberta Schumanna, Sonátu op. 9 pro housle a klavír Oskara Nedbala a Sonátu č. 3 op. 45 pro housle a klavír Edvarda Griega.

Gautier Capuçon (zdroj ČF / foto © Michael Tammaro)

Týden na Classic Praha

Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha představí v pondělí 28. ledna nové album špičkového francouzského violoncellisty Gautiera Capuçona. Ten na svou novou desku natočil hudbu německého romantika Roberta Schumanna. Vedle Koncertu pro violoncello a moll je na albu také komorní hudba, kterou Capuçon nahrál společně s klavíristkou Martou Argerich a svým bratrem houslistou Renaudem Capuçonem. Gautier Capuçon je velkým propagátorem violoncella v jednadvacátém století. Každou sezonu vystupuje s předními dirigenty a instrumentalisty světa a vedle toho rovněž založil i vede mistrovské kurzy tohoto nástroje při pařížské nadaci Louise Vuittona.

Secesní chrám u přístavu. Tak kdysi nazval jeden místní novinář budovu Opery v Marseille, druhém největším městě Francie. Z vrcholku nad zálivem na ně shlíží katolická katedrála, která po staletí sloužila připlouvajícím lodím jako půvabný maják. Dnes odtud vyplouvají výletní lodě, mířící s turisty na blízký ostrov If s pevností, v jejíž temné kobce snil Monte Christo o útěku a mstě. V samém centru Marseille, poblíž bulváru Canebieres s okázalou burzou a radnicí se pak vypíná budova Opery. Zevrubně rekonstruovaná, přitom však respektující tradici. Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 28. ledna v 19:00.

V úterý 29. ledna bude v 19 hodin hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu šéfdirigent a ředitel Hudby Hradní stráže a Policie ČR Václav Blahunek. Plk. MgA. Václav Blahunek, Ph.D. vystudoval hudební fakultu AMU v Praze, obory klarinet a dirigování. V roce 2010 ukončil doktorské studium na stejné fakultě v oboru interpretace a teorie interpretace, specializace dirigování se zaměřením na symfonický repertoár dechového orchestru. Spolupracuje s řadou domácích a zahraničních hudebních těles, je členem výboru Společnosti dechové hudby při Asociaci hudebních umělců a vědců a v roce 2015 byl zvolen do předsednictva Světové asociace dechových symfonických orchestrů a ansámblů – WASBE – the World Association for Symphonic Bands and Ensembles.

Ve středu 30. ledna v 18:30 prozradí na Classic Praha Martině Klausové přední český basbarytonista Adam Plachetka proč se spolu se svou ženou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou stali protagonisty benefičního koncertu pro Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Koncert se uskuteční 20. února v prostorách Velkého sálu Paláce Žofín a na programu jsou díla českých autorů – Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Při premiérovém uvedení repertoáru z jejich nového společného alba „Každý jen tu svou“ hvězdný pár operního světa doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Davida Švece.

 

Aleš Briscein (foto Martin Andrle)

Do pořadu Z archívu osobností si tentokrát pozval Ivan Dlask operního pěvce Aleše Brisceina. Mezi poslední úspěchy tohoto českého operního sólisty, který jako jeden z mála Čechů působí pravidelně v zahraničí, patří obsazení do hlavní role Paula v Korngoldově opeře Mrtvé město, jejíž premiéra byla vysílána v celosvětovém přenosu platformy Operavision.eu, dále hostování v produkci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, kde v Bavorské státní opeře ztvárnil roli Filky Morozova a současně hostování v inscenaci opery Věc Makropulos v berlínské Deutsche Oper v roli Alberta Gregora. Nyní se připravuje na titulní roli Smetanova Dalibora v Opeře ve Frankfurtu nad Mohanem. Původně přitom vystudoval hru na klarinet a saxofon a opernímu zpěvu se začal věnovat až později. Aleš Briscein v roce 2013 získal prestižní Cenu Thálie 2012 za ztvárnění role Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, stejné ocenění získal za rok 2014 za roli Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v inscenaci Národního divadla. V červnu letošního roku se pak stal držitelem rakouské prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii, a to za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg v rakouském Grazu a v prosinci 2018 Aleše Brisceina ocenila Nadace Leoše Janáčka „za mimořádnou pěveckou i hereckou interpretaci Janáčkova operního díla na českých i zahraničních jevištích“. Premiéra pořadu, v němž o sobě a své oblíbené hudbě prozradí Aleš Briscein více, je připravena na čtvrtek 31. ledna v 19.00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat