MHF Český Krumlov 2019 nabídne intenzivní hudební i společenské zážitky

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří k nejvýraznějším událostem kulturního léta v České republice. Za skvělým renomé festivalu stojí žánrově mimořádně pestrá programová nabídka, hosté zvučných jmen a také výjimečná místa konání koncertů. Letošní 28. ročník reprezentativní letní přehlídky světové hudební kultury se uskuteční od 19. července do 10. srpna 2019.
MHF Český Krumlov (foto Klára Sváčková)

Zahajovací festivalový galavečer Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce návštěvníky prostřednictvím hudby, tance, sofistikovaného umění iluminace a dalších efektů přenese do doby, kdy dvůr francouzského krále Ludvíka XIV. žil velkolepými barokními slavnostmi, v nichž panovník sám s oblibou účinkoval. Unikátní výpravné představení 19. července od 21:00 hodin u barokní fontány Zámecké zahrady českokrumlovského zámku zároveň oslaví zemi, vzduch, vodu a také oheň, symbolizující žár slunce (Apollón) a lásky (Venuše). Na hudbu Jeana-Baptisty Lullyho, dvorního skladatele a kapelníka Ludvíka XIV., a jeho současníků zatančí Hartig Ensemble a hosté, v roli Apollóna/Ohně se představí Francesco Scarpato, v roli Venuše Ida Fišerová.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se koná v dobových interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov i v dalších objektech města zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO a v jeho okolí. Festivalové koncerty bude hostit například Zámecká jízdárna. Vzácná historická budova byla postavena v letech 1744–1746 za vlády knížete Josefa Adama ze Schwarzenberku ve stylu vídeňského rokoka a dodnes ji krášlí nádherná štuková výzdoba. V pátek 26. července od 20:00 bude prostor respiria před Zámeckou jízdárnou patřit koncertu Kouzlo barokní hudby se sopranistkami Kristýnou Kůstkovou a Nikolou Uramovou, výraznými talenty nastupující pěvecké generace, v doprovodu Barocco sempre giovane, komorního souboru složeného z mladých českých profesionálních hudebníků. Na programu jsou skladby klasiků J. S. Bacha, A. Vivaldiho, C. Monteverdiho a G. F. Händela.

Atraktivní spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu v Zámecké jízdárně 2. srpna od 19:30 zprostředkuje koncert Songs of Exile. Společný projekt souboru The Naghash Ensemble of Armenia a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie je kombinací duchovního rozměru arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem, rockem a jazzem. Vynikající arménští instrumentalisté hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s Jihočeskou filharmonií, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana představili hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe.

Slavnostní koncert s názvem Už nás nedělí železná opona přivede 9. srpna v 19:30 do Zámecké jízdárny jihokorejskou houslovou virtuózku  Sanghee Cheong, rakouského violoncellistu Stefana Kropfitsche a původní rezidenční těleso německého města Gotha – Thüringen Philharmonie Gotha. Filharmonie, jejíž kořeny sahají až do roku 1651 a se kterou v minulosti spolupracovali například Ferenc Liszt, Hector Berlioz či Richard Strauss, zahraje pod vedením japonského dirigenta Yukiho Miyagiho. V bravurním podání výtečných hudebníků zazní proslulá symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany, Brahmsův Dvojkoncert a-moll a jedna z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby „Osudová“ L. van Beethovena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat