Týden s tancem

Primabalerína Marianela Núñez v Národním divadle Brno, nová inscenace Francka Vigrouxe v DOXu, obnovená premiéra Miřenky Čechové a Radima Vizváryho Light in the Darkness v Akropoli a další novinky.
Marianela Núñez v Tchaikovsky Pas de Deux, Royal Ballet Live 2020 (foto Rachel Hollings, ROH)
Marianela Núñez v Tchaikovsky Pas de Deux, Royal Ballet Live 2020 (foto Rachel Hollings, ROH)

S Baletem NdB vystoupí světová baletní hvězda Marianela Núñez
V České republice se vůbec poprvé představí světová baletní diva Marianela Núñez, primabalerína londýnského Královského baletu. Se svým partnerem Reecem Clarkem vystoupí s Baletem NdB v inscenaci Balanchine, kde zatančí Balanchinovo Tschaikovsky Pas de deux, brilantní neoklasické pas de deux na do té doby nepoužívanou hudbu z Labutího jezera. Jedinečnou příležitost vidět špičku světové baletní scény mají diváci pouze v sobotu 27. ledna v Janáčkově divadle.

Soubor Baletu NdB v novém roce vrací na jeviště Janáčkova divadla baletní titul, který měl premiéru v květnu minulého roku, Balanchine. Ve večeru čtyř choreografií proslulého George Balanchina uvítá soubor exkluzivního hosta mezinárodního věhlasu. „Je to až zázrak, že Marianela Núñez, ikona světového tance, vystoupí s naším souborem. Rozhodně udělám všechno pro to, aby se do Brna ráda vracela,“ dodává umělecký šéf baletu Mário Radačovský. 

Marianela Núñez, rodačka z argentinského Buenos Aires, je bezpochyby tanečním fenoménem, je milována publikem i obdivována odbornou kritikou (britští taneční kritikové ji třikrát zvolili v rámci National Dance Awards tanečnicí roku). Je primabalerínou jedné z nejprestižnějších světových scén, londýnského The Royal Ballet, na jejímž vrcholu stojí už více než dvacet let. Baletu se věnuje od šesti let, v šestnácti letech nastoupila do baletního sboru Opery v Covent Garden a Londýnu je věrná dodnes. Marianela Núñez je opěvována nejen pro dokonalou taneční techniku, ale především pro své obrovské charisma. V Janáčkově divadle vystoupí se skotským tanečníkem Reecem Clarkem, který v Královském baletu v Londýně působí již od roku 2013, od roku 2022 jako první sólista.


Light in the Darkness – foto z původní inscenace
Light in the Darkness – foto z původní inscenace

Miřenka Čechová a Radim Vizváry po 10 letech spolu na jevišti – vrací se Light in the Darkness v nové podobě
Kultovní dílo Light in the Darkness umělců Miřenky Čechové a Radima Vizváryho, které sklízelo bouřlivé mezinárodní úspěchy a v Čechách se dočkalo pouze několika málo uvedení, se navrací po deseti letech do repertoáru souboru Tantehorse. Ojedinělý počin dvou renomovaných tvůrců inspirovaný Dantovým Peklem a dílem markýze de Sade vzniká ve spolupráci s režisérem Petrem Boháčem. Premiéra teatrálně zpracovaných výtvarných obrazů smrti, lásky a pekla se uskuteční 24. a 25. ledna od 19:30 hodin v Paláci Akropolis.

V roce 2013 Miřenka Čechová a Radim Vizváry naplnili třikrát za sebou Atlas Theatre ve Washingtonu, dvakrát o nich napsal deník Washington Post a získali mnoho pochvalných uznání od odborníků z přední americké scény. To vše díky uvedení speciální upravené verze jejich Dark Trilogy pod názvem Light in a Darkness (Smrt Markýze de Sade / Dante). „Prokofjev řekl, že mrtví nedokáží tančit, když slovně vyjádřil pochyby nad závěrem svého baletu Romeo a Julie. Ale zřejmě netušil, o čem hovoří,“ napsala pod dojmem jejich vystoupení Sarah Kaufman ve Washington Post.

Deset let poté přichází performeři s remakem Light in the Darkness, jenž vychází z původního obsahově strhujícího třídílného konceptu Dark Trilogy. Nově kloubí dvě ze tří představení – On the Dark RoadSmrt Markýze de Sade a Dante – Light in a Darkness – v jeden spektakulární celek, který je spojením fyzického divadla, nové pantomimy, současného tance, barokní hudby a výtvarna.

Radim Vizváry a Miřenka Čechová právě zkoušejí inscenaci Light in the Darkness (foto Jakub Urban)
Radim Vizváry a Miřenka Čechová právě zkoušejí inscenaci Light in the Darkness (foto Jakub Urban)

„Nový koncept Light in the Darkness je současným pohledem na dílo, které se odehrálo naposledy před deseti lety a proměňuje se skrze současnou dramaturgii a úhly pohledu, které jsme spolu s Radimem nasbírali za několik samostatných let v roli režisérů, choreografů a autorů,“ přibližuje Miřenka Čechová.

Ze snů a imaginací vystavěný příběh On the Dark Road – Smrt Markýze de Sade byl prvním společným dílem Čechové a Vizváryho, kterým v roce 2007 definovali žánr physical mime, inspirovaný japonským tancem butoh, tělesným mimem Etienna Decrouxe a prvky současného tance. Divák je v příběhu uveden do jakési fiktivní obrazárny hříchů, v níž se objevují a zase ztrácejí jednotlivé obrazy smrti. Jedna imaginace ukončuje a rozvíjí další imaginaci a příběh existuje pouze v samotném procesu rozvíjení. „V tomto prvním společném díle jsme s Radimem využili naše divadelní kořeny, on se na chvíli navrací do role loutkáře a já pro změnu do loutky tančící na špičkách. Významným požadavkem, s nímž pracujeme, je divákova individuální představivost a zkušenost,“ říká Miřenka Čechová. Dekadentní až rouhačskou poetiku s prvky fyzického a mimického divadla rozvíjí projekt Dante, jehož předobrazem je Danteho Peklo. Na scéně se tak objevuje láska vášnivá, hříšná, ďábelská.

Stejně jako na předchozích částech se i na remaku režijně podílel Petr Boháč. O výtvarnou stránku, tedy scénu a kostýmy, se postarala Petra Vlachynská. Výrazný podíl na výtvarných obrazech má světelný design Martina Špetlíka.


Elektronická opera a pohybové divadlo – Franck Vigroux zpět v DOXu
Po předešlé vyprodané české premiéře inscenace Flesh hostí Centrum současného umění DOX opět další českou premiéru unikátního francouzského umělce Francka Vigrouxe a jeho souboru Compagnie D’autres Cordes. Umělec ve svém novém díle znovu diváky vtáhne do zvláštního světa na pomezí starého mýtu, sci-fi a fantasy. Sugestivní vizuální show s performery a elektronickou hudbou slibuje vytvořit nevšední zážitek a únik do krajiny, která je nám však ve své hloubce všem povědomá. Uskuteční se 24. a 25. ledna od 19:00 hodin.

Vyprahlá měsíční krajina kdesi v galaxii připomíná zaniklý svět i sci-fi budoucnost. Potkávají se tam tři hrdinové, každý na své výpravě za tajemstvím. Spolu s nimi se na cestu vydáváme i my a vyplouváme. Do prostoru hudby, světla a ambivalentních pocitů až k zasvěcení.

Franck Vigroux vytváří vesmír, v němž se prolíná elektronická a současná hudba, divadlo, tanec i videoprojekce. Po dlouhém působení na „undergroundové” experimentální hudební scéně ve Francii se jeho tvorba na počátku roku 2000 vyvinula tak, že zahrnula nové umělecké postupy a scénické psaní. Autor vytváří konceptuální alba, která se pohybují uvnitř a mezi sférami vyprávění příběhů, hudby a experimentálního filmu. Jeho koncerty mají podobu audiovizuálních představení a zážitků. Věnuje se multidisciplinárnímu přístupu, ve kterém soustředí elektronické zvukové krajiny uprostřed smyslové podívané: Flesh (2018), Forêt (2021), Chutes (2023).


ALTA na ledu již od středy
Studio ALTA
přesouvá svůj umělecký program na plochu dočasného venkovního kluziště u Velkého mlýna, přímo před brány svého libeňského působiště. Čtyřdenní program ALTA na ledu v jedinečných podmínkách se odehraje od 24. do 27. ledna 2024. Na bruslích propojí současný tanec a krasobruslení, ale nabídne i sousedskou slavnost či environmentální témata. Vstupné na většinu programu je navíc pro veřejnost zdarma. Více informací ve zpravodajství ZDE a na webových stránkách Studia ALTA.


Dočasná Company – Callin' Gaia (foto Vojtěch Brtnický)
Dočasná Company – Callin’ Gaia (foto Vojtěch Brtnický)

Na jaká další představení v tomto týdnu?

  • Ve čtvrtek 25. ledna do divadla PONEC na reprízu choreografie Callin’ Gaia Dočasné Company a Natálie Vackové
  • Ve čtvrtek 25. ledna na Nové scéně ND Máj – jedna z nejdéle uváděných produkcí Činohry ND a souboru 420PEOPLE
  • V pátek 26. ledna do divadla Inspirace na černou pantomimickou grotesku Matěje Petráka Memento Mori
  • V Divadle BRAVO! probíhá oblíbený několikadenní program Batoliště BRAVO, ale většina repríz je vyprodaná, právě tak páteční repríza inscenace The Losers

Jiří Bubeníček zkouší s Pražským komorním baletem novou inscenaci (Ennio Zappalá a Bára Müllerová, foto archiv PKB)
Jiří Bubeníček zkouší s Pražským komorním baletem novou inscenaci (Ennio Zappalá a Bára Müllerová, foto archiv PKB)

Pražský komorní balet spustil crouwdfundingovou kampaň, má pomoci s poslední fází nové premiéry La Strada
Pražský komorní balet chystá velkou premiéru, která pro soubor představuje hlavní událost sezony. Celovečerní inscenaci pro PKB tvoří světoznámý tanečník a choreograf Jiří Bubeníček a výtvarnice Nadina Cojocaru. La Strada je strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí, který vzniká na motivy stejnojmenného filmu Federica Felliniho.

„Cirkus je fantastická a okouzlující říše divů, která přitahuje celé generace publika. Narodil jsem se v cirkusové rodině a právě toto nádherné prostředí plné fantazie se tak stalo bezprostřední součástí mého dětství a mé duše. Prostřednictvím cirkusu vstupujeme do světa magie, jenž překypuje vzrušením a dobrodružstvím. Skrze smích a nečekaná překvapení přináší lidem okamžiky naděje a štěstí. Pod třpytivou fasádou se ale mnohdy skrývá i ponurá stránka cirkusu, která odráží drsnou realitu naší společnosti,“ říká Jiří Bubeníček

Poslední skutečně celovečerní inscenací Pražského komorního baletu byla v roce 2019 Kytice v choreografii Petra Zusky. Nová výpravná inscenace, která vzniká v choreografii a režii Jiřího Bubeníčka, bude mít premiéru 10. března 2024 v Divadle Na Vinohradech. Pražský komorní balet chce s pomocí fanoušků dofinancovat kostýmy a scénografii.

Kampaň je spuštěna na portálu Donio.cz, mezi odměnami soubor nabízí vstupenky na premiéru a reprízy inscenace nebo balíčky z programu mecenášského klubu – Klubu přátel PKB.


Z JINÉHO ŽÁNRU

Pomáhej tancem - Eliška Jeřábková a Kája Dejová (foto archiv pořadatele)
Pomáhej tancem – Eliška Jeřábková a Kája Dejová (foto archiv pořadatele)

Tanec, hudba a dobročinnost v akci „Pomáhej tancem“!
V Zámecké kavárně v Pardubicích
se v pátek koná akce Pomáhej tancem, která není spojuje tanec, zábavu a charitativní událost. Výtěžek z akce podpoří misi Nový domov – Místo naděje organizace Splněné dětské přání, která pomáhá rodinám s handicapovanými dětmi, ale i zdravým jedincům hledajícím úlevu od osobních starostí a úzkostí.

„Večer zahájí zoukový workshop s Evou Stillerovou, uznávanou lektorkou, která zaručuje zábavu a uvolnění bez ohledu na taneční zkušenosti. Následovat bude taneční párty se salsou a bachatou. Speciálním host, Kristy Jana, ambasadorka organizace Splněné dětské přání, se postará o moderování a atmosféru večera,“ informují organizátoři. „Program zahrnuje také speciální vystoupení Karolínky Dejové a její dlouholeté taneční partnerky a kamarádky Elišky Jeřábkové. Tyto talentované dívky spolu táhnou za jeden provaz již mnoho let a jejich propojení nezanechá nikoho lhostejným. Kája je mladá dívka, která čelí každodenním výzvám kvůli svému zdravotnímu omezení – svalové hypotonii a dystrofii. V tanci našla jak formu rehabilitace, tak i zdroj síly a radosti. Po dlouhých letech snění se jí právě díky organizaci Splněné dětské přání splnilo dětské přání, když si zatančila u Eiffelovy věže v Paříži. Její příběh byl velkou inspirací pro mnoho lidí. Eliška navíc předvede svůj um i v břišním tanci, kterému se profesionálně věnuje.“

„Pomáhej tancem“ se koná v pátek 26. ledna od 18:30 v Zámecké kavárně v Pardubicích. Vstupenky jsou k dispozici v den konání akce na místě za finanční dar 300 Kč pro kombinovaný vstup na workshop a party nebo za finanční dar 200 Kč pouze na party. K dispozici je také účet 444555066 / 0100 s variabilním symbolem 26012400.

Záměrem mise Nový domov – Místo naděje je vytvořit bezpečný prostor, kde naleznou přijetí a podporu jak děti a lidé se zdravotním znevýhodněním, tak i zájemci o seberozvojové aktivity. Smyslem je vytvořit unikátní centrum, kde se mohou tyto skupiny potkávat, rozvíjet a navzájem se od sebe učit. „Pro nás je normální být odlišní. Každý člověk má nějaké kvality a zároveň slabiny. Inspirujeme druhé a ukazujeme jim, že je možné žít bez nálepek a škatulkování,“ říká Kristy Jana z rodinné organizace Splněné dětské přání a dodává: „Vlivem rodiny, studijních let nebo blízkých osob si můžeme vytvářet různé domněnky, přesvědčení a limity, ať už o světě handicapovaných či zdravých lidí. Náš přístup a vnímání světa napomáhá k překonávání strachů a bariér, aby byla mezilidská komunikace a vztahy mezi oběma komunitami jednodušší.“

Více informací o akci zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments