Dobrovolný odchod primabaleríny ze života inspiroval tvůrce projektu Faith
Divadelní představení nazvané Faith (Víra) doprovázené živou hudbou uvedl včera večer v pražském Studiu Hrdinů český soubor fyzického divadla Tantehorse. Dvěma výrazným představitelkám české taneční a divadelní scény Miřence Čechové a Andree Miltnerové hrálo německé dark-jazzové kvarteto Bohren & der Club of Gore.Večer byl součástí nového festivalu Spectaculare, který do Prahy přivezl přední jména současné elektronické a experimentální hudby a jejich vystoupení nabízí ve spojení s divadlem a tancem. Festival potrvá do konce ledna.
Protagonistka souboru Tantehorse Miřenka Čechová sklidila v nedávné době velký mezinárodní úspěch s představením S/He is Nancy Joe, které originálním způsobem zpracovává transgenderovou tematiku.
V inscenaci Faith se pustila do dalšího existenciálního tématu s autentickými prvky. „Jedná se o tanečně-vizuální představení o ztrátě víry v umění, jež nahradilo život, o nemožnosti přestat a nemožnosti zůstat. O kráse rozkladu, násilí drilu, o nesnesitelné přítomnosti a minulosti, jež nás vždy dožene,” uvedl před představením Petr Boháč ze souboru Tantehorse.
Podle něj byly inspiračními zdroji představení i zkušenosti Čechové z jedné tuzemské taneční konzervatoře. Inspirovala se také příběhem tanečnice a primabaleríny Taťány Juřicové, která z dodnes ne zcela známých důvodů sama ukončila svůj život v roce 2002 ve svých třiceti sedmi letech v době, kdy jí čekaly další významné role v Národním divadle.
Včerejší speciální uvedení inscenace se konalo ještě před premiérou, která bude v únoru. Čtyřčlenná skupina Bohren & der Club of Gore se už dvacet let pohybuje mimo všechny žánrové škatulky i trendy. Jejich osobitý styl vyšel z tradičního heavy metalu, s nímž začínali v osmdesátých letech. Počínaje albem Sunset Mission (2000) definitivně opustili elektrické kytary a využívají jen čistě jazzové nástroje včetně stařičkých elektronických kláves. Jejich dnešní produkci hudební publicisté označují jako fúzi pomalého, zádumčivého doom metalu a atmosférického lounge jazzu, popřípadě dark jazzu, tedy současného jazzu ovlivněného ambientem, či naopak.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]