Album týdne Normana Lebrechta: Haitinkův recept na Brucknera
S vědomím, že vyvolám vlnu nevole, se chystám zahájit rok Brucknerova dvoustého výročí s několikadenním předstihem. Bernard Haitink byl více než mahlerovec rozený brucknerián. Měl vrozený smysl pro strukturu a věděl, kdy projevit emoce a kdy se držet zpátky. Zatímco Brucknerovo místo na výsluní v obchodech s deskami zabírali Giulini, Wand a Karajan, Haitink pokračoval ve svém metodickém přístupu k symfoniím a zanechal po sobě trvalý odkaz.
Jako šéfdirigent Concertgebouw, Londýnské filharmonie, Covent Gardenu a Chicagského symfonického orchestru si Haitink našel čas na sezónní výjezdy do Mnichova, kde pracoval s nejlepším světovým rozhlasovým orchestrem – Orchestrem bavorského rozhlasu. Jejich zvuk je v Brucknerovi příkladný, žestě jsou divoké a nespoutané, a spodní smyčce si vychutnávají dar velkolepé melodie. Snad nejvýraznější Brucknerovu úvodní pasáž najdeme na první straně Sedmé symfonie. Dílo, které vzniklo krátce po jeho šedesátce a které lipský dirigent Arthur Nikisch proměnil v zázrak, bylo bezpochyby největším úspěchem jeho života.
Na první pohled se nezdá, že by došlo k tvůrčímu pokroku oproti dřívějším nezdarům. Čtyři věty vypadají klasicky a znějí romanticky, ale je v nich cítit autorita, která jeho dílům dosud chyběla. Od Wagnerovy smrti Bruckner žádnou partituru nedokončil – a bez nadsázky se lze domnívat, že truchlící učeň nastoupil na uvolněné místo mistra s větším a jistějším krokem.
První dvě věty zabírají v hodinovém díle čtyřicet minut, což může působit těžkopádně. Haitink se však díky stabilnímu tempu, který je vyvážen humorem a lehkostí, těmto nástrahám vyhýbá. Jedná se o nejméně germánskou interpretaci, kterou se kterou se můžete setkat, o protipól lidových naivit Eugena Jochuma, Guntera Wanda a Karla Böhma. Je to intepretace, která se s opakováním zintenzivňuje a konkuruje Giuliniho půvabné lyričnosti a Karajanově výbušnosti. Toto jemně rafinované, neokázalé zkoumání zásadního zlomu v německé hudbě je nejlepším místem, kde začít s Brucknerem.
Ukázky jsou k dispozici na stránkách Presto Music.
Bruckner: Symfonie č. 7
Anton Bruckner: Symfonie č. 7 E dur
Symphonie-Orchester des Bayerischen Rundfunks
Bernard Haitink – dirigent
Label: BR Klassik
Datum vydání: 5. ledna 2024
Hodnocení Normana Lebrechta: *****/*****
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]