Zemřel dirigent Bernard Haitink, bylo mu 92 let

Zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink, který patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let. Dle vyjádření managementu zemřel ve čtvrtek ve svém domě v Londýně.

Bernard Haitink (zdroj Concertgebouworkest)
Bernard Haitink (zdroj Concertgebouworkest)

Bernard Haitink stál téměř tři desetiletí v čele prestižního Royal Concertgebouw Orchestra v Amsterodamu, kde zavedl vánoční koncerty nebo televizní přenosy z vystoupení. Ve funkci skončil v roce 1988. Byl také stálým hostem Londýnské filharmonie a Bostonských symfoniků, vedl evropský Orchestr mládeže nebo soubor londýnské Královské opery.

Dirigent uznávaný pro svou vytříbenost se narodil v Amsterodamu 4. března 1929. Studoval amsterdamskou konzervatoř, kromě dirigování se věnoval i houslím a jako houslista také začal profesionální kariéru. V polovině 50. let získal dirigentské místo u nizozemských rozhlasových filharmoniků a roku 1959, v pouhých třiceti letech, po náhlém úmrtí Eduarda van Beinuma převzal Concertgebouw.

Je i držitelem dvou cen Grammy, mimo jiné, když v roce 2004 získala ocenění za nejlepší operní nahrávku Její pastorkyňa Leoše Janáčka, kterou dirigoval.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments