Album týdne Normana Lebrechta: The King’s Alchemist

Pro svou pravidelnou recenzi si britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht tento týden vybral album „The King’s Alchemist“, na kterém hudebníci z Eblana String Trio hrají čtveřici smyčcových trií od anglických skladatelů.

Eblana String Trio (foto Ian Dingle)
Eblana String Trio (foto Ian Dingle)

Kdyby po vás někdy celníci na letišti Heathrow v Londýně chtěli, abyste dokázali své britské občanství tím, že pojmenujete nějaké ryze anglické hudební dílo, toto album by vám mohlo pomoct. Nahrávka koncertu smyčcového tria, zakončená poutavým titulním dílem, obsahuje úchvatnou interpretaci Preludia a fugy Geralda Finziho (1901-1956), který tuto skladbu napsal jako žalozpěv pro zesnulého učitele těsně před druhou světovou válkou. Finzi byl londýnský Žid, ale jeho skladby často připomínají díla venkovského faráře – jeho styl je těžko definovatelný. Tohle je však jedno z jeho nejupřímnějších děl a výsledek dokonalého momentu inspirace.

Hugh Wood (narozen 1932) někdy zní jako roztržitý profesor, ale jeho Opus 61 – Ithaka – je přesvědčivým zpracováním Odysseovy cesty domů a pro všechnu svou tichost vykresluje opravdové drama. Ernest John Moeran (1894-1950) se narodil kousek od Londýna, ale byl víc Ir než Angličan. Jeho učitel Charles Stanford na tom byl podobně. Moeranovo smyčcové trio z roku 1931 má výrazný irsky smaragdový tón, což mu jen prospívá, a je o poznání živější a radostnější než většina Moeranových děl.

Uměleckým vrcholem tohoto alba však je The King’s Alchemist (2013) od Sally Beamishové. Skladba je vzpomínkou na Jamese IV., který dovedl Skoty do krvavé porážky v bitvě u Floddenu a stal se tak posledním britským králem zemřelým na bitevním poli. Beamish vnímá Jamese jako kulturně založeného muže, který si zaslouží hudební epitaf. Výsledné dílo je králi důstojnou poctou, jak ve svých narážkách na skotskou dudáckou hudbu, tak atraktivním lyrickým spádem. Jonathan Martindale, Lucy Nolan a Peggy Nolan hrají s úchvatnou elegancí, která mi chvílemi brala dech. Proč tuto hudbu nehrají na našich letištích?  

Ukázka:

The King’s Alchemist: British Music for String Trio
Gerald Finzi – Preludium a fuga pro smyčcové trio, Op. 24
Hugh Wood – Ithaka, Op. 61
Sally Beamish – The King’s Alchemist
Ernest John Moeran – Smyčcové trio G dur, R 59

Eblana String Trio – Jonathan Martindale (housle), Lucy Nolan (viola), Peggy Nolan (violoncello)

Label: Willowhayne Records
Datum vydání: Červen 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments