Týden s hudbou. Koncertní život se vrací do normálu

  1. 1
  2. 2
I přes různá omezení se v Česku i v okolních zemích postupně vrací koncertní život do svého normálu. Doufáme, že tento stav vydrží co nejdelší dobu a nebude nutné omezovat tolik chybějící kulturní život. Přinášíme Vám výběr toho, co se v České republice příští týden uskuteční.

Rolando Villazón (zdroj rolandovillazon.com)

Pondělí 28. června 2021

Musica Florea vystoupí ve 20:00 v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku. Na koncertě zazní díla českého barokního mistra Antonína Reichenauera. Zazní premiéry jeho znovuobjevených instrumentálních děl.

PKF – Prague Philharmonia dnes uvádí od 19:30 v barokním refektáři Profesního domu MFF UK na Malostranském náměstí koncert dechového kvinteta Belfiato. Jako host vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková. Uvedou díla Ludwiga van Beethovena, Charlese Gounoda, Wolfganga Amadea Mozarta, Paula Hindemitha, Maurice Ravela a George Gershwina.

Newyorská Metropolitní opera si pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Celebrating American Composers. Uslyšíme tak díla amerických autorů. Jako první zazní Marnie Nico Muhlyho. V záznamu ze dne 10. listopadu 2018 účinkují Isabel Leonard, Iestyn Davies, Christopher Maltman, Janis Kelly a Denyce Graves. Provedení řídí Roberto Spano. Recenzi této opery jsme publikovali zde. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Ansámbl Konvergence uvede dnes 19:30 přenos ze záznamu ze Studia Alta nazvaný Šerosvit. Zazní díla Soni Vetché, Tomáše Pálky, Michaely Plachké, Jiřího Lukeše a Ondřeje Štochla.

Úterý 29. června 2021

Nachtigall Artists dnes uvádí od 19:30 v Dvořákově síni Rudolfina recitál mexického tenoristy Rolanda Villazóna a harfenisty Xaviera de Maistreho s programem nazvaným Napříč latinskou Amerikou. Zazní písně a zarzuely  Carlose Gustavina, Alberta Ginastery a řady dalších.

V Národním divadle v Brně se dnes od 19:00  uskuteční premiéra nové inscenace opery Nabucco Giuseppe Verdiho. Hudebního nastudování se ujal Ondrej Olos, režie Jiří Heřman. V hlavních rolích vystoupí Dalibor Jenis, Enrico Casari, Jiří Sulženko, Csilla Boross, Václava Krejčí-Housková, David Nykl, Petr Levíček a Daniela Straková-Šedrlová.

Na festivalu Dvořákova Příbram v letním kině Nový rybník vystoupí od 19:00 žesťový soubor Czech Brass. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Joacquina Rodirga a řady dalších.

Dnes v noci z MET zazní opera Doctor Atomic Johna Adamse. S dirigentem Alanem Gilbertem dne 8. listopadu 2008 účinkovali Sasha Cooke, Thomas Glenn, Gerald Finley a Richard Paul Fink.

Středa 30. června 2021

Brno Contemporary Orchestra s dirigentem Pavlem Šnajdrem připravil na 17:00 do parku Anthropos program nazvaný Divoká Šárka v Brně. Zazní Kuchyňská revue Bohuslava Martinů, Aqua Mater (Vltava) Marka Piačka, Der Tribun Maurizia Kagela, Šárka Miloše Štědroně a Imaginární symfonie Petra Kofroně.

Opera Johna Corigliana The Ghosts of Versailles byla zařazena jako třetí díl nočních streamů z newyorské Metropolitní opery. Účinkují Teresa Stratas, Håkan Hagegård, Gino Quilico, Graham Clark, Marilyn Horne a Renée Fleming. Provedení dne 10. ledna 1992 řídil James Levine.

Čtvrtek 1. července 2021

Česká filharmonie dnes od 20:15 vystoupí s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. Zazní Slavnostní předehra D dur, op. 4 Bedřicha Smetany, Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka (sólista Jiří Vodička) a Symfonie č. 1 c moll, op. 68 Johannesa Brahmse.  Přímý přenos bude možné sledovat na ČT Art.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Petrem Popelkou dnes 19:00 vystoupí v kostele sv. Václava v Opavě. Zazní Letní pastorale H 31 Arthura Honeggera, Koncert pro klavír a orchestr č. 2, op. 102 Dmitrije Šostakoviče (sólista Federico Colli) a Symfonie č. 6 F dur Pastorální, op. 687 Ludwiga van Beethovena.

V zámeckém parku Hukvaldy se od 17:00 hodin uskuteční epilog Mezinárodního festivalu Leoše Janáčka. Vystoupí Dechové kvinteto Parnas. Zazní Mládí Vítězslava Nováka v úpravě Ivana Kurze, premiéra Dechového kvintetu Hanuše Bartoně a dechový sextet Mládí Leoše Janáčka.

Ostravské Národní divadlo Moravskoslezské dnes od 19:00 zařadilo stream online premiéry opery Hubička Bedřicha Smetany v nastudování Marka Šedivého a režii Jiřího Nekvasila.  Přímý přenos můžete zároveň sledovat na TV Noe.  S diváky se pak uskuteční premiéra až 23. září. .

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude znám v průběhu týdne.

Na dnešní noc byla z MET zařazena opera Satyagraha Philipa Glasse. S dirigentem Dantem Anzolinim dne 19. listopadu 2011 účinkovali Rachelle Durkin, Richard Croft, Kim JosephsonAlfred Walker.

Pátek 2. července 2021

Česká filharmonie dnes s dirigentem Tomášem Netopilem na Smetanově Litomyšli od 20:00 uvede Smetanovu Mou vlast.

Kultovní opera Johna Adamse Nixon in China z MET byla zařazena na páteční noc. Účinkují Kathleen Kim, Janis Kelly, Robert Brubaker, Russell Braun, James Maddalena a Richard Paul Fink. Provedení dne 12. února 2011 řídil skladatel.

Na serveru Operavision.eu bude od 19:00 zveřejněn záznam inscenace Maďarské Státní opery z Erkelova divadla opery Andrea Chénier Umberta Giordana. V hudebním nastudování Balázse Kocsára a režii Fabia Ceresy v hlavních rolích účinkují Boldizsár László, Eszter Sümegi, Michele Kalmandy, Bernadett Wiedemann, Ildikó Megyimórecz, Lajos Geiger, Máté Fülep, János Szerekován a András Hábetler.

Sobota 3. července 2021

V rámci festivalu Za poklady Broumovska dnes  vystoupí v 18:00 v Teplicích nad Metují Trio Českého rozhlasu. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Iši Krejčího, Tomáše Illeho a Ervína Schulhoffa.

Na sobotní noc z newyorské Metropolitní opery byla zařazena opera Kurta Weilla Vzestup a pád města Mahagonny. V záznamu  ze dne 27. listopadu 1979 účinkují Teresa Stratas, Astrid Varnay, Richard Cassilly a Cornell MacNeil. Provedení řídil James Levine.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments