Alondru de la Parra zastoupí Jessica Cottis

Pražské jaro s politováním oznamuje, že dirigentka Alondra de la Parra byla ze závažných osobních důvodů nucena odříci své vystoupení na koncertu 2. června v Obecním domě. Alondru de la Parra zastoupí charizmatická australsko-britská dirigentka Jessica Cottis. „Jsme rádi, že koncert s nezměněným programem převzala další výrazná dirigentka mladé generace,“ říká Roman Bělor, ředitel festivalu.
Jessica Cottis (foto © Kaupo Kikkas)

Charismatická dirigentka, která ve volných chvílích létá helikoptérou
Dirigentka Jessica Cottis si orchestrální hráče získává přirozenou autoritou a vrozenou muzikalitou. Osobnost této australské rodačky je nevšední po všech stránkách. K dirigentské profesi přivedl Jessicu Cottis „osud“. Na Australské národní univerzitě vystudovala hru na varhany, klavír a také muzikologii, ve varhanní hře pak pokračovala v Paříži ve třídě slavné Marie-Claire Alain a získala ocenění Royal Philharmonic Society a Royal College of Organists. Její skvěle nastartovanou kariéru varhanice však ukončilo zranění zápěstí. Nerezignovala a v roce 2006 začala studovat dirigování na londýnské Royal Academy of Music u Colina Metterse and Colina Davise. Po třech letech absolvovala s vynikající reputací, její talent podporovali mimo jiné Vladimir Ashkenazy a Donald Runnicles. Ihned po studiích se stala asistentkou dirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra a poté zastávala tutéž pozici u Sydney Symphony Orchestra (2012–2014), s nímž každoročně dirigovala přes třicet koncertů a australský tisk o ní referoval jako o „jedné z velkých nadějí pro budoucnost orchestru“.

Jessica Cottis je velice populární zejména ve Velké Británii a v Austrálii. Hostuje u všech významných londýnských orchestrů, včetně London Philharmonic, London Symphony, BBC Symphony a Royal Philharmonic Orchestra, který řídila mimo jiné na BBC Proms 2017 poté, co na tomto slavném londýnském festivalu úspěšně debutovala o rok dříve. Pozvání od Proms dostala i na rok 2019. Opakovaně se vrací k dalším britským a australským orchestrům – Royal Liverpool Philharmonic, Scottish Chamber Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Canberra Symphony Orchestra ad. V posledních dvou letech k nim přibyly švédský Malmö Symphony Orchestra, Orquestra Sinfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya, Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi nebo Malajsijská filharmonie. Ani na americkém kontinentu nezůstal její talent bez povšimnutí, v roce 2018 debutovala u Houston Symphony a Los Angeles Philharmonic. Před sebou má první hostování se Singapore Symphony a English Chamber Orchestra.

Její doménou je hudba 20. a 21. století. Od roku 2015 je hlavní dirigentkou ansámblu Glasgow New Music Expedition, který uvádí v premiérách na objednávku napsané nové skladby především skotských autorů. Výrazná je její spolupráce se souborem světového renomé London Sinfonietta se zaměřením na hudební dění současnosti, s kterým mimo jiné uvedla v roce 2018 světovou premiéru díla The Gender Agenda Philipa Venablese.

Dirigentčina vytříbeného citu a smyslu pro interpretaci skladatelských novinek si všimla také londýnská Královská opera, která ji už před dvěma lety pověřila premiérovým nastudováním opery Mamzer Bastard, jejímž autorem je izraelský skladatel Na’ama Zisser. Letos na této prestižní operní scéně premiérovala operní novinku The Monstrous Child Gavina Higginse a na podzim ji čeká světová premiéra operní prvotiny Geralda Barryho The Intelligence Park.

Jessica Cottis má dar přesvědčivé komunikace. Spolupracuje s BBC na celé řadě hudebních pořadů, věnuje se vzdělávacím projektům s různými organizacemi v Británii, vede dirigentské kurzy pro ženy ve spolupráci s londýnskou Královskou filharmonickou společností. Ve znamení Střelce narozená Jessica Cottis (1979) žije v Londýně, vášnivě se zabývá naukou o motýlech a ve volných chvílích se učí létat helikoptérou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat