Barytonista Filip Bandžak vydal CD v Brazílii

Nahrávka několika písní Gustava Mahlera v podání barytonisty Filipa Bandžaka, kterou včera slavnostně pokřtili v Praze, je prvním CD klasické hudby nazpívané českým operním pěvcem vydaným v Brazílii. Devětatřicetiletý Bandžak nyní vyráží na turné po Brazílii, kde by měl kromě toho i přednášet na hudebních vysokých školách o operní interpretaci hudby, včetně české.
Filip Bandžak (zdroj Filip Bandžak)
Filip Bandžak (zdroj Filip Bandžak)

„Celé turné je postaveno na tom, že jedu reprezentovat Českou republiku, což mě hrozně hřeje u srdce,“ prohlásil Filip Bandžak. „Mám z toho velkou radost, že se ta nahrávka povedla, i proto, že Brazílie má letitou hudební tradici a hudebníků je tam velmi mnoho,“ dodal barytonista, jehož desku pokřtila brazilská velvyslankyně Sonia Regina Guimaraesová Gomesová, brazilský flétnista James Strauss či režisér Zdeněk Troška.

„Jelikož nahrávka vznikla na objednávku brazilského rozhlasu, tak bude hrána v rádiích s klasickou hudbou po celé Brazílii i v některých dalších zemích Latinské Ameriky,“ uvedl Bandžak, který má u brazilské nahrávací společnost DAG Klassical příští rok natočit další nahrávku, tentokrát se skladbami Antonína Dvořáka.

Spolupráce s brazilskou firmou se zrodila díky jeho účasti na mezinárodním hudebním festivalu v Limě v roce 2014. Vydání pak mírně zpozdila pandemie covidu-19. „Gustava Mahlera si vybrali proto, že se narodil v Čechách a má velkou vazbu na naši zemi,“ uvedl. Nahrávku brazilská společnost nakonec natočila v Praze, klavírní doprovod mu na ní dělal Anton Aslamas a jsou na ní mimo jiné Rückertovy písně.

„Českou hudbu mají v Brazílii rádi, znají Dvořáka, Leoše Janáčka či Bohuslava Martinů,“ řekl Bandžak, na jehož CD v Brazílii podle něj vyšla už i velmi dobrá kritika. „Dostali jsme pět hvězdiček z pěti, což se v klasické hudbě děje zřídka,“ uvedl. Kritik v recenzi podle něj ocenil i to, že na rozdíl od řady dalších barytonů, Bandžak zazpíval tyto písně přesně tak, jak je Mahler napsal. „Gustav Mahler ten cyklus napsal relativně hodně vysoko a často se stává, že barytoni si ty písně různě upravují, dávají si je třeba níž,“ vysvětlil.

Pardubický rodák Bandžak začínal zpívat v Kühnově dětském sboru. V roce 1993 dostal hlavní roli v dětské opeře Hanse Krásy Brundibár, s níž vystupoval i v Německu či Polsku. Už jako jedenáctiletý účinkoval na scéně Národního divadla. Posléze v Plzni vystudoval psychologii a hudební kulturu a studoval rovněž operu v Moskvě. Brazilské turné je dalším z jeho cest po světě, vystupoval v řadě zemí Evropy, ale také v Číně, Singapuru či Kanadě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments