Byl perfektním příkladem evropského gentlemana. Začíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného

Vystoupení amerického klavíristy Yefima Bronfmana v pražském Rudolfinu dnes zahájí už třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na dalších koncertech se do 7. listopadu představí Grigorij Sokolov, Igor Ardašev a Chatija Buniatišvili. Yefim Bronfman na úvod festivalu nabídne díla Sergeje Prokofjeva a Roberta Schumanna.

„Ti dva autoři jsou tak rozdílní, že jsou si až podobni. Oba jsou to excentrici, v jejich hudbě je hodně zvláštního. A přesto to dává jednoznačně smysl. Jsou tam podobné myšlenky vyjádřené naprosto odlišnými způsoby,“ uvedl Yefim Bronfman, nedávný rezidenční umělec Newyorské filharmonie a držitel ceny Grammy.

Yefim Bronfman (foto archiv PJ)
Yefim Bronfman (foto © Dario Ascota)

Na svého učitele Rudolfa Firkušného rád vzpomíná: „Byl to skvělý klavírista, měl úžasný tón – zralý, kulatý… Jeho koncerty byly exemplární interpretace s vysokou estetickou hodnotou a měly krásné fluidum. Jako osobnost byl velmi slušný, laskavý člověk. Vždycky říkám, že to byl perfektní příklad evropského gentlemana. Lidé jako on vytvořili kulturu v USA,“ uvedl Yefim Bronfman na adresu českého pianisty.

Rudolf Firkušný - Pražské jaro 28.5.1990 © Zdeněk Chrapek
Rudolf Firkušný – Pražské jaro 28. 5. 1990 © Zdeněk Chrapek

Ruský klavírní virtuos Grigorij Sokolov, který se v šestnácti letech stal nejmladším vítězem moskevské Čajkovského soutěže, předvede své umění 1. listopadu. Zahraje díla Franze Schuberta a Fryderyka Chopina. První polovinu recitálu tvoří Schubertova Sonáta a moll a Moments musicaux, v druhé polovině koncertu pak Sokolov zahraje Chopinova dvě nokturna a Sonátu b moll.

Grigorij Sokolov (foto archiv PJ)
Grigorij Sokolov (foto)

Český klavírista Igor Ardašev, který je také mimo jiné laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, si pro festival na 5. listopadu připravil program z děl Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Franze Liszta. Igor Ardašev (foto Pražské jaro)Klavírní festival Rudolfa Firkušného zakončí 7. listopadu mladá gruzínská umělkyně Khatia Buniatišvili. Klavíristka, která byla nominována na cenu vídeňského Hudebního spolku v kategorii Vycházející hvězdy sezony 2011/2012, provede díla Maurice Ravela, Franze Liszta a Igora Stravinského.

Khatija Buniatišvili (foto © Esther Haase)
Khatija Buniatišvili (foto © Esther Haase)

Yefima Bronfmana jsme blíže představili zde a Grigorije Sokolova zde . Obsáhlý rozhovor s Igorem Ardaševem jsme na Opeře Plus přinesli v Notebooku Michala Maška, který najdete zde .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat