Byl perfektním příkladem evropského gentlemana. Začíná Klavírní festival Rudolfa Firkušného

Vystoupení amerického klavíristy Yefima Bronfmana v pražském Rudolfinu dnes zahájí už třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na dalších koncertech se do 7. listopadu představí Grigorij Sokolov, Igor Ardašev a Chatija Buniatišvili. Yefim Bronfman na úvod festivalu nabídne díla Sergeje Prokofjeva a Roberta Schumanna.

Reklama

„Ti dva autoři jsou tak rozdílní, že jsou si až podobni. Oba jsou to excentrici, v jejich hudbě je hodně zvláštního. A přesto to dává jednoznačně smysl. Jsou tam podobné myšlenky vyjádřené naprosto odlišnými způsoby,“ uvedl Yefim Bronfman, nedávný rezidenční umělec Newyorské filharmonie a držitel ceny Grammy.

Yefim Bronfman (foto archiv PJ)
Yefim Bronfman (foto © Dario Ascota)

Na svého učitele Rudolfa Firkušného rád vzpomíná: „Byl to skvělý klavírista, měl úžasný tón – zralý, kulatý… Jeho koncerty byly exemplární interpretace s vysokou estetickou hodnotou a měly krásné fluidum. Jako osobnost byl velmi slušný, laskavý člověk. Vždycky říkám, že to byl perfektní příklad evropského gentlemana. Lidé jako on vytvořili kulturu v USA,“ uvedl Yefim Bronfman na adresu českého pianisty.

Rudolf Firkušný - Pražské jaro 28.5.1990 © Zdeněk Chrapek
Rudolf Firkušný – Pražské jaro 28. 5. 1990 © Zdeněk Chrapek

Ruský klavírní virtuos Grigorij Sokolov, který se v šestnácti letech stal nejmladším vítězem moskevské Čajkovského soutěže, předvede své umění 1. listopadu. Zahraje díla Franze Schuberta a Fryderyka Chopina. První polovinu recitálu tvoří Schubertova Sonáta a moll a Moments musicaux, v druhé polovině koncertu pak Sokolov zahraje Chopinova dvě nokturna a Sonátu b moll.

Grigorij Sokolov (foto archiv PJ)
Grigorij Sokolov (foto)

Český klavírista Igor Ardašev, který je také mimo jiné laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, si pro festival na 5. listopadu připravil program z děl Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Franze Liszta. Igor Ardašev (foto Pražské jaro)Klavírní festival Rudolfa Firkušného zakončí 7. listopadu mladá gruzínská umělkyně Khatia Buniatišvili. Klavíristka, která byla nominována na cenu vídeňského Hudebního spolku v kategorii Vycházející hvězdy sezony 2011/2012, provede díla Maurice Ravela, Franze Liszta a Igora Stravinského.

Khatija Buniatišvili (foto © Esther Haase)
Khatija Buniatišvili (foto © Esther Haase)

Yefima Bronfmana jsme blíže představili zde a Grigorije Sokolova zde . Obsáhlý rozhovor s Igorem Ardaševem jsme na Opeře Plus přinesli v Notebooku Michala Maška, který najdete zde .

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na