Cena Antonína Dvořáka 2019 patří Gabriele Beňačkové

 Cenu Antonína Dvořáka za rok 2019 udělí Akademie klasické hudby světově proslulé české pěvkyni Gabriele Beňačkové za její celoživotní péči o odkaz Antonína Dvořáka. Rozhodla o tom v úterý v podvečer Rada akademiků. Ocenění bude Gabriele Beňačkové předáno 21. dubna 2020 v rámci slavnostního koncertu pořádaného Akademií klasické hudby ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.
Gabriela Beňačková (foto Pavel Horník)

„Rada akademiků ocenila paní Beňačkovou mimo jiné za její špičkovou interpretaci Rusalky, se kterou vystoupila na těch nejprestižnějších světových scénách. Ostatně právě Gabriela Beňačková se pro řadu milovníků opery stala synonymem této role,“ uvedl intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

Česká sopranistka slovenského původu Gabriela Beňačková stanovila nejvyšší standardy ztvárnění Rusalky ve stejnojmenné opeře Antonína Dvořáka. Během své pěvecké kariéry spolupracovala s největšími světovými hvězdami včetně Plácida Dominga či dirigenta Charlese Mackerasse. Získala dlouhou řadu prestižních ocenění: Grammy Awards, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Choc du Monde de la Musique, Cannes Classical Award a také byla vyznamenána Medailí Za zásluhy II. stupně.

Gabriela Beňačková jako Rusalka (foto Pavel Horník)

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby, která je rovněž pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, je vyhlašována od roku 2009. Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku a nejnovější držitel ocenění, Česká filharmonie, si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu.

Cena je udělována s podporou Karel Komárek Family Foundation. Již tradiční křišťálové violoncello vyrobí podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla znovu skláři společnosti Moser.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat