Ceny Grammy 2019 za klasickou hudbu. Rekordy, zajímavosti a česká stopa

  1. 1
  2. 2
V noci z 26. na 27. ledna 2020 byly v americkém Los Angeles uděleny prestižní hudební ceny Grammy. Letos to byl již 62. ročník a ocenění se týkala nahrávek vydaných v průběhu roku 2019. Poprvé byly Grammy Award udíleny za rok 1958. Grammy patří ke čtyřem nejvýznamnějším oceněním v oblasti amerického zábavního průmyslu, a to spolu s Oscary (film), cenami Emmy (televize) a cenami Tony (divadlo a Broadway). Hudební ceny uděluje americká The Recording Academy a mezi nominované a poté oceněné umělce a nahrávky mohou proniknout nejen ty z USA, ale vlastně z celého světa. Mezi téměř devadesátkou kategorií ze všech žánrů jsou Grammy udělovány i za klasickou hudbu. Podívejme se na oceněné v této oblasti za loňský rok, na různé rekordy a zajímavosti z oblasti klasiky a také na české vítěze a nominované nahrávky. Věděli jste například, že nejvíc Grammy v historii – bez ohledu na žánry – získal legendární dirigent sir Georg Solti a nikoli někdo z popových ikon?
Grammy Award – ocenění má podobu zlatého gramofonku (zdroj Wikimedia Commons)

Grammy za klasickou hudbu za rok 2019
Letos bylo kategorií celkem 84 a oblast klasické hudby jich měla deset (uvádíme je tak, jak jsou pojmenovány v angličtině na oficiálním webu). Kategorii Best Engineered Album vyhrála nahrávka slavného Kronos Quartet s dílem Terryho Rileyho Sun Rings. Mezi nominovanými byla například také nahrávka u nás dobře známého dirigenta Manfreda Honecka (Brucknerova Devátá symfonie s Pittsburgh Symphony Orchestra).

Kategorii Producer of the Year vyhrál Blanton Alspaugh, který byl v roce 2019 producentem například těchto nahrávek: Hector Berlioz – Symphonie fantastique, Fantaisie sur La Tempête de Shakespeare (Andrew Davis a Toronto Symphony Orchestra), Aaron Copland – Billy the Kid, Grohg (Leonard Slatkin a Detroit Symphony Orchestra), Maurice Duruflé – Complete Choral Works (Robert Simpson a Houston Chamber Choir) a Philip Glass – Symphony No. 5 (Julian Wachner, The Choir Of Trinity Wall Street, Trinity Youth Chorus, Downtown Voices a Novus NY).

Gustavo Dudamel (zdroj Gesamtkunstwerk / foto Dieter Nagl)

V kategorii Best Orchestral Performance zvítězila nahrávka díla Sustain skladatele Andrewa Normana – Los Angeles Philharmonic diriguje Gustavo Dudamel. Mezi nominovanými byl opět Manfred Honeck s Brucknerovou Devátou či Leonard Slatkin s Coplandovými skladbami. V kategorii Best Opera Recording byla oceněna nahrávka opery Tobiase Pickera Fantastic Mr. Fox; Boston Modern Orchestra Project a Boston Children’s Chorus diriguje Gil Rose, který byl také producentem nahrávky, a hlavní role zpívají John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River a Edwin Vega. Mezi nominovanými byla mimo jiné nahrávka Bergovy opery Wozzeck (Netherlands Philharmonic Orchestra a Chorus of Dutch National Opera řídí Marc Albrecht, v hlavních rolích Christopher Maltman a Eva-Maria Westbroek) a Wagnerův Lohengrin z Bayreuthu (Festspielorchester Bayreuth a Festspielchor Bayreuth řídí Christian Thielemann, v hlavních rolích Piotr Beczała, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier a Georg Zeppenfeld).

Joyce DiDonato (archiv OP)

Kategorii Best Choral Performance vyhrála nahrávka s kompletním sborovým dílem Maurice Duruflého v podání Houston Chamber Choir a Kena Cowana za řízení Roberta Simpsona. V kategorii Best Chamber Music/Small Ensemble Performance byl oceněn Attacca Quartet za nahrávku díla Orange skladatelky Caroline Shaw. Houslistka Nicola Benedetti a dirigent Cristian Măcelaru řídící Philadelphia Orchestra se mohli radovat z vítězství v kategorii Best Classical Instrumental Solo za nahrávku dvou skladeb Wyntona Marsalise Violin Concerto a Fiddle Dance Suite. Grammy v kategorii Best Classical Solo Vocal Album si odnesla mezzosopranistka Joyce DiDonato a její doprovod (Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter, Craig Terry, Steve Barnett a Lautaro Greco) za album Songplay. Mezi nominovanými byli například Philippe Jaroussky a Céline Scheen za album Himmelsmusik a Matthias Goerne a Leif Ove Andsnes za nahrávku písní Roberta Schumanna (Liederkreis a Kerner-Lieder).

Kategorii Best Classical Compendium vyhrálo album The Poetry of Places Nadii Shpachenko (producenti Marina A. Ledin a Victor Ledin). A konečně kategorii Best Contemporary Classical Composition vyhrála skladatelka Jennifer Higdon a její Harp Concerto (Yolanda Kondonassis, Ward Stare a The Rochester Philharmonic Orchestra). Mezi nominovanými byla například i díla oceněná v některých výše uvedených kategoriích: Wynton Marsalis se svým Houslovým koncertem, Andrew Norman a jeho Sustain a Caroline Shaw a její skladba Orange.

Sir Georg Solti (foto Allan Warren 1975)

Rekordy a zajímavosti z klasiky
Umělci z oblasti klasické hudby – dirigenti, zpěváci, instrumentalisté či skladatelé – se v historii Grammy Award prosadili velmi výrazně, a to i v různých rekordech. Uveďme alespoň ta nejslavnější jména. Mezi všemi oceněnými bez ohledu na žánr jasně vede legendární dirigent sir Georg Solti (1912–1997), který získal celkem 31 cen Grammy, přičemž měl celkově 74 nominací (v nominacích je historicky na čtvrtém místě společně se Steviem Wonderem a za Quincym Jonesem s 80 nominacemi, Paulem McCartneym se 78 nominacemi a Jay Z se 77 nominacemi). Mezi Soltiho oceněnými nahrávkami v různých kategoriích najdeme například Verdiho Aidu (1962), Wagnerovu Valkýru (1966), Mahlerovu Sedmou a Osmou (1972), komplet Beethovenových symfonií (1975), Verdiho Requiem (1977), komplet Brahmsových symfonií a Německé requiem (1979), Mahlerovu Druhou (1981) a Devátou (1983), Berliozovo Faustovo prokletí (1982), Mozartovu Figarovu svatbu (1983), Wagnerova Lohengrina (1988), Straussovu Ženu bez stínu (1992) či Wagnerovy Mistry pěvce norimberské (1997) a také Cenu za celoživotní dílo (1996).

Z dalších umělců z oblasti klasiky patří k rekordmanům dirigent a skladatel Pierre Boulez s 26 Grammy, který je tím pádem historicky čtvrtý v počtu cen, za Georgem Soltim, producentem a skladatelem Quincym Jonesem (28 Grammy) a americkou písničkářkou Alison Krauss (27 Grammy). Na pátém místě jsou s 25 Grammy klavírista Vladimir Horowitz, skladatel filmové i klasické hudby a dirigent John Williams (ten má celkem 71 nominací) a zpěvák a skladatel Stevie Wonder.

Pierre Boulez (archiv OP)

Dirigent, klavírista a skladatel Leonard Bernstein vyhrál 16 Grammy z 63 nominací, ale třeba Herbert von Karajan uspěl při 40 nominacích jen třikrát, Claudio Abbado při 22 nominacích jen dvakrát. Dlouholetý šéfdirigent Metropolitní opery James Levine má 10 Grammy z 37 nominací. Sir Simon Rattle byl dosud nominován dvacetkrát a vyhrál třikrát. Seiji Ozawa měl 14 nominací, ale vyhrál dosud jen jednou. Bernard Haitink má 2 Grammy z 9 nominací.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2