Česká filharmonie nabídne výběr z děl Čajkovského a Dvořáka
„S Čajkovského houslovým koncertem, který je prubířským kamenem každého houslisty, jsem se setkal poprvé za svých studií. Patří k těm vůbec nejznámějším a nejvýznamnějším houslovým koncertům a je součástí repertoáru každého houslisty. Vábí svou melodičností a širokou škálou mnoha náročných technik,“ uvedl Jiří Vodička.
Koncert pro housle a orchestr D dur je jediným houslovým koncertem Čajkovského. K napsání ho inspiroval jeho žák, houslista Josip Kotek. Mimořádně populární je i Dvořákova Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa, která vznikla v první polovině roku 1893 v New Yorku, v jehož slavné Carnegie Hall byla také v prosinci téhož roku s úspěchem premiérovaná. Evropskou premiéru měla 21. června 1894 v Londýně, v Čechách zazněla poprvé 20. července 1894 v Karlových Varech. Pražské publikum se symfonie dočkalo 13. října 1894 v Národním divadle, dirigoval sám Dvořák.
„Popsat slovy Novosvětskou symfonii je pro mě velmi těžké. Je to dílo, se kterým je mi dvacet i sedmdesát zároveň, dílo, které mě dovede současně do New Yorku, Tokia i na Svatou Horu u Příbrami,“ podotkl dirigent a pravidelný host České filharmonie Petr Altrichter.
Setkat se s dílem Antonína Dvořáka bude možné do konce sezony ještě několikrát. Už 2. května 2022 uvede Smetanovo trio v rámci Českého spolku pro komorní hudbu Dvořákovo Klavírní trio č. 3 f moll. A 11. května bude představen Dvořákův Houslový koncert z roku 1879 během Kroků do nového světa, které připravuje Česká studentská filharmonie. O měsíc později zazní výběr z hudebních klenotů Dvořáka během komentovaného koncertu O Moravských dvojzpěvech v podání dívčího ansámblu Konzervatoře Jana Deyla Carmina lucis za klavírního doprovodu Romana Malého. V polovině června bude ČF řídit americký dirigent Keith Lockhart, který pro své koncerty vedle Dvořákovy Suity A dur vybral skladby George Gershwina, Aarona Coplanda a Duka Ellingtona.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]