Česká filharmonie představuje 128. koncertní sezonu

  1. 1
  2. 2
Česká filharmonie bude v nové sezoně významně reflektovat Rok české hudby a projekt Smetana 200. Díla českých hudebních velikánů uvedou šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov stejně jako oba hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)
Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)

Vedle nich se k prvnímu českému orchestru vrátí dirigenti Simon Rattle, Giovanni Antonini a Franz Welser-Möst. Debutově se představí Antonio Pappano, Tugan Sochijev a Nicholas Kraemer. Rezidenčním umělcem bude klavírista András Schiff. S Českou filharmonií znovu vystoupí houslistka Janine Jansen, violoncellista Pablo Ferrández, klavíristé Yuja Wang, Pierre-Laurent Aimard a Emanuel Ax, z českých umělců houslisté Josef Špaček a Jiří Vodička a klavírista Lukáš Vondráček. K orchestru poprvé zavítají houslista Augustin Hadelich, klavírista Steven Osborne, sopranistka Louise Alder a barytonista Christian Gerhaher. Do 129. sezony Českého spolku pro komorní hudbu se výrazně propíše houslistka Julia Fischer, s recitály přijedou i klavíristé Mitsuko Uchida a Víkingur Ólafsson. Častým uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Prostor na večerních koncertech opět dostane Česká studentská filharmonie, o kterou se nově bude starat generální partner České filharmonie Skupina ČEZ. Novým globálním partnerem České filharmonie se stává skupina PPF, jejíž podpora směřuje mimo jiné především k dalšímu rozvoji mezinárodních aktivit orchestru včetně vystoupení na prestižních pódiích ve světě.

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede už na samotném začátku sezony devět koncertů věnovaných výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Jejich programy kombinují tři nejslavnější koncertantní předehry, tři instrumentální koncerty a tři vrcholné Dvořákovy symfonie. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff. Poté Semjon Byčkov a Česká filharmonie zavezou „dvořákovský festival“ na turné do Jižní Koreje a Japonska a na jaře 2024 do Španělska, Belgie, Francie, Rakouska a Německa. Celý projekt vyvrcholí na konci roku v USA trojím vystoupením v newyorské Carnegie Hall. Dvořákovy Symfonie č. 7, 8 a 9 a tři koncertantní předehry navíc orchestr se Semjonem Byčkovem nahraje pro vydavatelství Pentatone.

Rok české hudby 2024 otevře Novoroční galakoncert složený z děl českých skladatelů pod taktovkou Jakuba Hrůši a s houslistou Jiřím Vodičkou. V podání Olgy Kern koncert završí Gershwinova Rapsodie v modrém, která oslaví sto let od své premiéry. Dalšími významnými počiny Roku české hudby budou dvě koncertní provedení oper: jednoaktovku Ariadna Bohuslava Martinů připraví Tomáš Netopil a Jakub Hrůša zase Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. V březnu 2024 orchestr oslaví Smetanovy 200. narozeniny vydáním nové nahrávky Mé vlasti pod vedením Semjona Byčkova a cyklus pak v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl. Tamtéž provede Jakub Hrůša s Českou filharmonií smetanovský zahajovací koncert i Smetanovu Libuši. Pražskou sezonu České filharmonie tradičně ukončí Open Air koncert na Hradčanském náměstí, na němž Petr Altrichter představí široké veřejnosti další skladby českých autorů ve vokálně instrumentálním programu.

Semjon Byčkov, který v září 2023 zahájí svou šestou sezonu v čele České filharmonie, se vedle českého repertoáru bude věnovat také dalšímu Mahlerovi – pro koncertní provedení v Praze a Baden-Badenu i pro realizaci nahrávky nastuduje Symfonii č. 3 s německou mezzosopranistkou Christou Mayer a ženským a dětským sborem. S orchestrem nastuduje Šostakovičovu Leningradskou Brahmsovu Druhou symfonii. Dvacáté výročí vstupu České republiky do Evropské unie oslaví symbolicky Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena.

K nejoslnivějším umělcům příští sezony bezesporu patří sir Antonio Pappano, jehož dirigentský debut u České filharmonie na listopadových mimořádných koncertech zahrnuje Brahmsovu Nänie, Mendelssohnův houslový koncert se sólistkou Janine Jansen a druhou řadu Dvořákových Slovanských tanců. Mezi vrcholy sezony se zajisté zařadí i společné vystoupení dvou bývalých rezidenčních umělců, klavíristky Yuji Wang a dirigenta sira Simona Rattla, kteří do Prahy přivezou Rachmaninův Třetí klavírní koncert a Brucknerovu Šestou symfonii.

Po deseti letech se k České filharmonii vrátí americký klavírista Emanuel Ax, kterého přivede dirigent Franz Welser-Möst. Jakub Hrůša připraví s německým barytonistou Christianem Gerhaherem mahlerovský večer orámovaný Písní vojína šílence Ondřeje Kukala a Honeggerovou Liturgickou symfonií. Dalšími významnými debutanty u České filharmonie budou dirigenti Tugan Sochijev a britský specialista na barokní hudbu Nicholas Kraemer, který s orchestrem nastuduje Händelova Mesiáše.

Mezi edukačními projekty se stále více daří České studentské filharmonii, která vystoupí ve dvou abonentních týdnech s dirigenty Giovannim Antoninim a Jakubem Hrůšou a samozřejmě připraví i své Kroky do nového světa. Novými programy pokračují i Komorní kroky do nového světa a jako pocta jubilujícímu Bedřichu Smetanovi a jeho polkám se připravují Taneční se Smetanou vrcholící Českým bálem.

Vedle hvězdných jmen a ikonických skladeb v orchestrálním programu je nejvíce patrná vzrůstající úroveň komorních řad. Především celou plejádou umělců, ale také zajímavě vystavěnou dramaturgií. Český spolek pro komorní hudbu zve pro svou 129. sezonu do Prahy německou houslistku Julii Fischer jako kurátorku cyklu I. Julia Fischer se představí hned třikrát: se svým kvartetem, s Komorním orchestrem České filharmonie a v sólovém recitálu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments