Česká filharmonie se po šedesáti letech vrací do milánské La Scaly

První český orchestr pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v pondělí zahájí jarní turné. Během něho provede osm koncertů ve Štýrském Hradci, ve Vídni, v Budapešti, v Záhřebu, v Udine, v Milánu a v Aix-en-Provence. V milánském Teatro alla Scala Česká filharmonie vystoupí poprvé od roku 1962, kdy v tomto sále hrála pod taktovkou Karla Ančerla. Na Velikonočním festivalu v Grand Théâtre de Provence vystoupí orchestr úplně poprvé. Na turné Česká filharmonie přichystala dva programy. První vyplní Šestá symfonie Gustava Mahlera, kterou orchestr znovu provede na konci května v Lipsku a pak v červnu v Praze, a druhá trojice skladeb od Bély Bartóka, Igora Stravinského a Thierryho Escaiche, jež zněly v Rudolfinu před týdnem.
Česká filharmonie • Semjon Byčkov, 16. března 2023, Rudolfinum, Dvořákova síň (foto Petr Kadlec)
Česká filharmonie • Semjon Byčkov, 16. března 2023, Rudolfinum, Dvořákova síň (foto Petr Kadlec)

Pro příští, 128. sezonu plánuje Česká filharmonie šestadvacet koncertů za hranicemi. Ještě před zahájením pražské sezony se orchestr vypraví do Bukurešti na největší tamní festival pojmenovaný po významném rumunském skladateli Georgi Enescovi. Spoluúčinkovat budou klavíristky Katia a Marielle Labèque, na druhém koncertě se představí rumunský tenorista Cosmin Ifrim a místní sbor. Oba koncerty připraví častý host České filharmonie Manfred Honeck.

Koronavirová pandemie přetrhla pravidelné účinkování evropských orchestrů v Asii. Poslední plánované turné České filharmonie do Japonska a Jižní Koreje bylo z tohoto důvodu zrušeno. Na přelomu října a listopadu se orchestr s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem do obou zemí konečně opět vypraví. Program celého asijského turné tvoří výhradně dvořákovský program. V rolích sólistů se představí klavírista Mao Fujita, violoncellista Pablo Ferrández a houslista Gil Shaham. Ve slavné tokijské Suntory Hall bude mít Česká filharmonie rezidenci se třemi koncerty.

Pablo Ferrández (foto Igor Studio)
Pablo Ferrández (foto Igor Studio)

Lednový výjezd do německého lázeňského města Baden-Baden po 25 letech od posledního filharmonického koncertu bude ve znamení Třetí symfonie Gustava Mahlera. Orchestr sem doprovodí ženská část Pražského filharmonického sboru a chlapecký sbor Pueri gaudentes.

Na evropská turné v letošní sezoně orchestr naváže v březnu 2024 hostováním v dalších slavných sálech hned s několika rezidencemi: po dvou koncertech odehraje Česká filharmonie v madridském Auditorio Nacional, ve vídeňském Konzerthausu, v hamburské Elbphilharmonie, v mnichovské Isarphilharmonie a ve Philharmonie de Paris. Rezidence v Paříži, Vídni a Hamburku jsou už několikáté v pořadí, což dokazuje zájem o kvality České filharmonie. K nim se přiřadí jednotlivé koncerty ve Valencii, Barceloně, Erlangenu a Antverpách. To vše se Semjonem Byčkovem, violoncellistou Pablem Ferrándezem, houslistou Augustinem Hadelichem a klavíristy Andrásem Schiffem a Bertrandem Chamayou. V rámci Roku české hudby se podaří uskutečnit zahraniční provedení tří Dvořákových koncertů, tří vrcholných symfonií a tří předeher.

Augustin Hadelich (foto Suxiao Yang)
Augustin Hadelich (foto Suxiao Yang)

Kromě zahraničních sálů bude Česká filharmonie v příští sezoně hostovat i na tuzemských festivalech. Na Dvořákově Praze v domovském Rudolfinu se těleso představí ve třech zcela odlišných programech, za řízení Sakariho Orama, Tomáše Netopila a sira Andráse Schiffa.

O dva měsíce později spojí Česká filharmonie své síly s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. Ve třetím ročníku společného projektu Variace přednese v tamních prostorách dva koncerty s Tomášem Netopilem.

Květen a červen bude patřit jako vždy koncertům na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. První český orchestr zde vystoupí celkem čtyřikrát.

Na konci sezony Česká filharmonie vystoupí i na Národním festivalu Smetanova Litomyšl, jehož je partnerským orchestrem. V Roce české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany do Litomyšle přiveze celkem čtyři stěžejní programy – nastudují je hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. V rámci již probíhajícího projektu Smetana 200 zazní smetanovské programy, které připomenou litomyšlského rodáka jako mimořádnou osobnost světového formátu, jejíž jméno je s českou společností bytostně spjato.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments