Česká filharmonie zahraje pro osamělé seniory v tísni
„Jsem nesmírně rád, že v této mimořádně těžké době mohu díky nadstandardnímu lidskému a pracovnímu nasazení kolektivu České filharmonie činně pomoci dobré věci. Jako umělci koncertem jednak podpoříme sbírku pro seniory, kteří jsou v nouzi, jednak budeme moci potěšit prostřednictvím České televize vůbec všechny milovníky hudby,“ říká hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša a dodává: „Těším se na opětovný návrat k muzicírování s úžasnými kolegy v tomto čase omezení a nouze. Je navíc skvělé, že u toho budou moci být nejen sólisté a další hudebníci České filharmonie samé, ale také hosté z řad umělců na volné noze, jejichž existenční situace mi leží na srdci a s nimiž chceme jako Česká filharmonie táhnout za jeden provaz.“
Na programu druhého komorního benefičního koncertu Pomáháme s Českou filharmonií zazní skladby od renesance až po 20. století. Hornisté z České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia, kteří mohou vystoupit jen díky speciálním ochranným rouškám, provedou díla Antona Brucknera, Hanse Lea Hasslera či slavné Largo z Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka. Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem a koncertním mistrem Josefem Špačkem zahraje Braniborský koncert č. 4. Koncertní mistr Jan Mráček se představí ve výběru ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho a koncertní mistr Jiří Vodička spolu s klavíristou Ivem Kahánkem ve Dvojkoncertu pro housle, klavír a smyčce Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Pod taktovkou Jakuba Hrůši je bude doprovázet Komorní orchestr České filharmonie, který zahraje i tři věty ze Serenády pro smyčce Antonína Dvořáka. Varhaník Aleš Bárta provede Postludium z Glagolské mše Leoše Janáčka a spolu s hornistou Radkem Baborákem Andante pro lesní roh a varhany Camilla Saint-Saënse. Průvodcem večera bude stejně jako při prvním benefičním koncertu Jiří Vejvoda.
Nezisková organizace Život 90, která už 30 let poskytuje kvalitní péči a podporu seniorům v jejich domácím prostředí, zřídila veřejnou sbírku, na niž bude možné během koncertu poslat libovolný příspěvek prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz.
Účel sbírky vysvětluje výkonný ředitel Života 90 Jaroslav Lorman: „V České republice žijí v současnosti stovky tisíc seniorů a seniorek, kteří zůstali během pandemie sami se svými problémy a omezeními. Mnozí z nich trpí různými nemocemi a zdravotními problémy, které v osamocení obtížně zvládají. Získané finanční prostředky proto použijeme na rozšíření provozu Linky důvěry Senior telefon a služby Tísňová péče Života 90, abychom všem ohroženým seniorům dokázali pomoci, ať už se jedná o nákup, vyzvednutí léků či propojení s dobrovolníky, kteří mohou nabídnout obyčejný lidský kontakt a psychickou podporu.“
Prostřednictvím benefičního koncertu chce Česká filharmonie projevit také solidaritu s umělci bez stálého angažmá, což se promítlo do pozvání hráčů orchestrů Collegium 1704 a PKF – Prague Philharmonia ke společnému vstoupení. Ani účast dalších umělců však není náhodná. Radek Baborák už koncem března inicioval vznik platformy pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Jakub Hrůša, Václav Luks a Ivo Kahánek zase patří mezi zakladatele Sdružení umělců klasiky, které se snaží komunikovat s Ministerstvem kultury o složité situaci hudebníků bez zaměstnavatele a přispět k systémovému řešení jejich postavení.
První benefiční koncert České filharmonie se za podpory České spořitelny uskutečnil 28. března. Pro tři pražské a dvě brněnské nemocnice pečující o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19 se vybralo téměř sedm a půl milionu korun. Přímý přenos na ČT art sledovalo 78 tisíc diváků, na Facebooku má koncert 178 tisíc zhlédnutí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]