České noneto vystoupí se snově laděným programem

Pražští symfonikové uvedou předvánoční koncert legendárního komorního souboru České noneto v rámci své abonentní řady. Soubor, který funguje od roku 1924, uvede svátečně a pohádkově laděný program s díly Bohuslava Martinů, Václava Trojana, Antonína Dvořáka a Jiřího Jarocha, která byla speciálně napsána nebo upravena přímo pro něj. Koncert se uskuteční 20. prosince 2022 od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy.
České noneto (zdroj České noneto)
České noneto (zdroj České noneto)

České noneto je soubor, který je etablovaný na české komorní scéně od roku 1924 a patří k jednomu z nejstarších komorních souborů na světě. I proto pro něj za dobu svého fungování napsalo skladby nesčetně skladatelů. Několik z nich, záměrně k předvánočnímu času vybraných, zazní na dalším z koncertů z komorního cyklu Pražských symfoniků.

„Nonet č. 2 Bohuslava Martinů byl napsán přímo pro České noneto. Dojímá čistotou, moudrostí a mistrovsky pracuje s nevyčerpatelnou škálou barevných kombinací. Pro Noneto psal také Václav Trojan, jeho hudební portrét statečného rytíře Bajaji zase rozehrává kombinace pohádkové. Podobnou útěšnost skýtá rovněž suita Jiřího Jarocha, kterou napsal jako dárek pro děti tehdejších členů Českého noneta. Jedinou skladbou tohoto programu, která nebyla původně napsána pro tento soubor, je Dvořákova Serenáda d moll, kterou pro České noneto upravil jeho kontrabasista František Hertl. Jedná se o jednu z nejlepších skladeb komorní hudby, co kdy byla napsána, a proto její netradiční aranžmá pro devítičlenný ansámbl rozhodně stojí za poslech a skvěle zapadá do snově laděného programu tohoto večera,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

České noneto, ve kterém se již vystřídalo několik generací hráčů a hráček, v současné době tvoří Romana Špačková (housle), Ondřej Martinovský (viola), Simona Hečová (violoncello), David Pavelka (kontrabas), Jiří Skuhra (flétna), Vladislav Borovka (hoboj), Aleš Hustoles (klarinet), Pavel Langpaul (fagot) a Jiří Špaček (lesní roh)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments