Český rozhlas nabídne sedm přímých přenosů z Pražského jara
Sérii živých přenosů z Pražského jara zahájí Vltava 18. května 2020 společným koncertem Collegia 1704 Václava Lukse a Collegia Vocale 1704 z Pražské křižovatky. Na koncertu bude 14 instrumentalistů a 12 pěvců, sólového partu se zhostí sopranistka Hana Blažíková. Program nabídne hudbu Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky.
“Vltava je tradičním partnerem Pražského jara a v letošním výjimečném ročníku vnímáme naši roli ještě zodpovědněji. V éteru nabídneme většinu plánovaných koncertů festivalu, mezi nimi pochopitelně i koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR),” uvedla šéfredaktorka stanice Vltava Jaroslava Haladová.
Koncert SOČR bude 27. května streamován přímo ze Studia 1 Českého rozhlasu. Pod vedením dirigenta Roberta Kružíka zazní mimo jiné Adagio nedávno zesnulého klasika polské hudby Krzysztofa Pendereckého. Posledním živě vysílaným koncertem na Vltavě bude 4. června závěrečný koncert, který bude patřit České filharmonii pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši a bude věnován dílu Ludwiga van Beethovena.
Kromě sedmi živých přenosů zazní na stanici Vltava také erbovní koncert festivalu Má vlast Bedřicha Smetany, a to z unikátního záznamu z Pražského jara 1990 v podání České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Ze záznamu z letošního ročníku festivalu bude také odvysílán profilový večer skladatele a kytaristy Lukáše Sommera z nezvyklého prostoru dopravní haly Národního technického muzea. Pořad stanice Vltava Polední koncert nabídne v době konání festivalu desítky archivních rozhlasových snímků z historie Pražského jara.
Pražské jaro nabídne vedle SOČR také Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia a Českou filharmonii. “Dohodli jsme se na alternativních programech počítajících s menším obsazením,” sdělil dramaturg festivalu Josef Třeštík.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]