Co bude se Strunami podzimu? Jarní Gala je zrušeno, dlouholetý tandem vedení se profesně rozešel

Hudební přehlídku Struny podzimu, známou kombinacemi jazzu a klasiky, tradice a experimentů, čekají změny. Po odchodu výkonné ředitelky festivalu Dany Syrové pořadatelé letos neplánují jarní donátorský galavečer a zvažují novou podobu festivalu.

„Přestože se naše profesionální cesty nyní rozpojují, neznamenají organizační změny uvnitř festivalu konec festivalové značky Struny podzimu,“ uvedl k aktuální situaci zakladatel a umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. O podobě a koncepci příštích Strun podzimu hodlá informovat v dubnu.

umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec a bývalá výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová (foto archiv/Struny podzimu)
umělecký šéf festivalu Struny podzimu Marek Vrabec a jeho dlouholetá spolupracovnice, bývalá výkonná ředitelka Dana Syrová (foto archiv/Struny podzimu)

Podle dnes už bývalé výkonné ředitelky Strun podzimu Dany Syrové šéf festivalu Marek Vrabec v létě vzhledem k velkému vyčerpání interně vyhlásil záměr dále pokračovat ve svém působení pouze na festivalu Dvořákova Praha. Ten si Vrabec se Syrovou jako dlouholetý tandem Strun podzimu přibral ke svým aktivitám v roce 2013, kdy z Dvořákovy Prahy odešel Vladimír Darjanin (naše tehdejší rozhovory s Vladimírem Darjaninem a Markem Vrabcem najdete zde a zde).

„Po pečlivém zvážení všech dalších cest jsme dospěli k rozhodnutí ukončit společnou dvacetiletou festivalovou éru a festival Struny podzimu pro tuto chvíli odmlčet,“ sdělila D. Syrová, která vypořádala svůj podíl ve firmě a „odnesla“ si po vzájemné dohodě projekt Struny dětem.

Mezinárodní hudební festival založil tradici jarního donátorského galavečera před šesti lety. Na pódiu se vystřídali například Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves či Gregory Porter. Na Jarním Gala pro Struny podzimu v roce 2015 ve Španělském sále Pražského hradu zahrál britský houslový virtuos Daniel Hope.

Dvacátý ročník festivalu poté zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika, festivalové publikum se dále například setkalo s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským. Festival vzdal také hold českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi a zakončil ho koncert jazzové zpěvačky Cassandry Wilson. Loňský ročník Strun podzimu přivítal 11.000 návštěvníků.

Vážným problémům čelil festival v roce 2004, kdy Správa Pražského hradu oznámila, že již nebude pokračovat v jeho pořádání. Organizační tým byl nucen založit občanské sdružení Struny podzimu a zahájit intenzivní jednání o budoucí podobě festivalu v nových prostorách.

Spekulace kolem budoucnosti Strun podzimu, které se po jeho profesním rozchodu s dlouholetou spolupracovnicí a výkonnou ředitelkou festivalu Danou Syrovou teď objevily, nechce Marek Vrabec zatím komentovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat