Collegium 1704 se v Itálii účastní natáčení filmu Il Boemo

Barokní soubor Collegium 1704 se poslední tři červencové dny účastní natáčení filmu Il Boemo o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi (1734-1781), který režíruje držitel Českého lva Petr Václav. Scény, které se točí, se v příběhu odehrávají v Neapoli, v divadle San Carlo, jež od první poloviny 18. století udávalo tón v opeře. Natáčí se v Itálii v divadle ve městě Como u hranic se Švýcarskem. Filmu bude předcházet CD Myslivečkovy hudby s dosud z velké části neznámými skladbami, kterou už Collegium 1704 nahrálo ve studiu, řekl zakladatel a umělecký šéf souboru Václav Luks. Hudební nosič vyjde do poloviny příštího roku.
Collegium Vocale 1704, Lamento di tre amanti, Václav Luks (foto Petra Hajská, 2019)

U většiny hudebních filmů se hudba natáčí ve studiu a herecká akce se potom dělá na playback. My jsme se rozhodli, že to budeme natáčet trochu jinak – hudební scény budeme natáčet živě, takže pěvecké hvězdy budou hrát skuteční zpěváci,“ vysvětlil Luks. „To, co jsme natočili v Praze, budeme natáčet téměř beze zbytku i v Itálii, živě. Pouze výjimečně některé scény budou na playback,“ dodal.

Mysliveček hodně cestoval, působil na všech důležitých operních adresách, řekl k dalším filmovým lokacím Luks. Vedle Coma se bude natáčet v dalších italských městech, například v Benátkách, Janově a Neapoli nebo na Sicílii. Mysliveček získal své první hudební vzdělání v Praze a do Itálie odešel v roce 1763. Zde o čtyři roky později uvedlo jeho operu Belleforontés pověstné neapolské divadlo. Na vrcholu své kariéry se zařadil mezi nejslavnější operní skladatele své doby. Ve filmu jej zosobní zpěvák a herec Vojtěch Dyk. Většina herců jsou Italové.

Je to ikarský příběh vzletu a pádu. K tématu chceme přistoupit moderně, ne staticky,“ řekl režisér a scenárista Petr Václav o příběhu Myslivečka, který i přes svůj nelehký osud ke konci života, kdy trpěl syfilidou, právě v tomto období skládal svá nejlepší díla. „Nemoc mu příšerně znetvořila obličej, který skrýval pod maskou. Kromě hudby pak už neměl vůbec nic,“ dodal režisér.

Ve filmu zazní hudba, která dosud nikdy nezazněla. A na CD se objeví, řekl bych, 80 procent hudby, která od doby svého vzniku nebyla hrána,“ uvedl k hudební části snímku Luks.

Václav přizval Lukse ke spolupráci zhruba před osmi lety. „V Myslivečkově životopise je spousta mezer. Řekl bych, že Petr (Václav) funguje trošku jako detektiv, snaží se získat co nejvíce nepřímých důkazů, aby potom zrekonstruoval okolnosti Myslivečkova života,“ řekl Luks ke sporým pramenům, které se o skladatelově životě dochovaly.

Jedním z nich jsou dopisy Wolfganga Amadea Mozarta. „Mozart se od Myslivečka učil, jak se píše italská opera. Byli patrně v těsném kontaktu a Mozart si ho očividně velmi vážil. V pozdějších dopisech byl Mysliveček jedním z mála kolegů, o nichž mluvil opravdu s úctou,“ uvedl o vztahu obou skladatelů Luks.

Hlavní postavu ve snímku nazvaném Il Boemo ztvární zpěvák a herec Vojtěch Dyk. Novináře o tom za štáb informovala Johana Turner. První klapka česko-italsko-slovenského filmu padla v pondělí v divadle ve městě Como v Lombardii. „Natáčení je pro nás velkým dobrodružstvím. Začínáme náročnými operními scénami,“ uvedl Václav, držitel dvou Českých lvů za scénář a režii snímku Cesta ven.

S Dykem režisér spolupracuje poprvé, stejně jako se španělským kameramanem Diegem Romerem, scénografem Lucou Servinem nebo kostýmním návrhářem Andreem Cavallettem. Skladatele Myslivečka měl původně ztvárnit Rus Jegor Koreškov. Část natáčení se však z produkčních důvodů posunula a nové termíny neodpovídaly hercovým časovým možnostem.

Hledali jsme dobrého herce a zároveň i muzikanta. Jsme nadšení, že jsme se domluvili s Vojtou Dykem. Jsme si jisti, že Vojta bude, jako talentovaný a zkušený muzikant, pro náš film velkým přínosem. Někdy ty správné věci přichází prostě nečekaně,“ řekl k tomu producent snímku Jan Macola.

Z českých herců se ve vedlejších rolích objeví Karel Roden nebo Zdeněk Godla. Režisér obsadil i operní hvězdy světových scén, jako je Phillipe Jaroussky, Emöke Baráthová, Simona Šaturová či Krystian Adam.

Film, jehož koproducentem je Česká televize, je inspirovaný životním příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček tvořil, stal se hvězdou, ale také zemřel v zapomnění.

Režisér Václav připravoval natáčení přes deset let. Snímek má rozpočet 120 milionů korun, natáčet se bude do září příštího roku. S dokončením filmu produkce počítá v březnu 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky