Daniel Barenboim odchází z funkce generálního hudebního ředitele Berlínské státní opery

Daniel Barenboim dnes zveřejnil prohlášení, ve kterém oznamuje odchod z funkce generálního hudebního ředitele Berlínské státní opery kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům.
Daniel Barenboim (zdroj Daniel Barenboim)
Daniel Barenboim (zdroj Daniel Barenboim)

Ve funkci generálního hudebního ředitele Berlínské státní opery působí Daniel Barenboim již od roku 1992, odchod oznámil k 31. lednu 2023. V roce 2019 mu byla prodloužena smlouva o pět let, která by ho v opeře udržela až do roku 2027.

Jako důvod odchodu uvádí výrazně se zhoršující zdravotní stav v posledním roce – podle svého prohlášení již nemůže podávat výkony na takové úrovni, jaká je od generálního hudebního ředitele právem požadována.

Osmdesátiletý dirigent ve svém prohlášení dodal, že jeho působení v Berlínské státní opeře považuje za „hudebně i osobně v každém ohledu inspirativní.“ Také poděkoval Staatskapelle Berlin, že si jej vybrali jako svého doživotního šéfdirigenta a prohlásil, že se během stali hudební rodinou a zůstanou jí i nadále. Dodal, že je připraven dirigovat i v budoucnu.

Některé své umělecké a především dirigentské aktivity omezil již v říjnu, v květnu byl nucen kvůli zdravotním problémům zrušit své evropské turné s West-Eastern Divan Orchestra (WEDO). 31. prosince 2022 a 1. ledna 2023 dirigoval Beethovenovu Devátou symfonii se Staatskapelle Berlin vsedě a za hlasitého potlesku publika.

Německá ministryně kultury Claudia Rothová uvedla, že Barenboimovo působení v čele Staatsoper bylo pro Berlín a Německo darem z nebes, protože po pádu Berlínské zdi dovedl jak Berlínskou Státní operu, tak Staatskapelle Berlin ke světovému věhlasu (opera se nachází v bývalém Východním Berlíně, který byl do roku 1990 komunistický).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments