Divadla zblízka: Cape Town Opera v Kapském Městě

  1. 1
  2. 2

Město v Jižní Africe pod Stolovou horou je sídlem významného profesionálního operního souboru. Jediný další a vlastně už poslední na africkém kontinentu sídlí v egyptské Káhiře. V severní Africe se sice nachází několik pěkných klasicistních divadelních a operních budov, třeba v Tunisu, Alžíru, Oranu a dalších několika městech, jsou to ale pamětníci dřívější koloniální Afriky, dnes v nich žádné operní soubory nejsou.

Vrátím se ale k opernímu životu ve městě pod Stolovou horou. Opera v Jižní Africe a také v Kapském Městě žádnou tradici neměla. Navíc zde nebyly vhodné sály, a pokud se něco konalo, posloužila velkokapacitní kina. Jedním z nich byla takzvaná Alhambra, kde se později odehrávala operní představení i hostujících souborů. Jezdily sem také operní evropské hvězdy, třeba Tito Gobbi zde zpíval Rigoletta nebo dirigoval Giuseppe Patanè. Ale i zdejší rodáci se uplatňovali na světových jevištích. Za všechny uvedu jedno známé jméno – Johan Botha. Pěkné ale je, že se tito umělci vracejí do své země jako hosté. Překrásný koncertní sál s varhanami v pozdně viktoriánském stylu (viz fotogalerie) je v budově starobylé radnice (1905) a dodnes slouží ke koncertním vystoupením i třeba zdejší filharmonie.

Filharmonický orchestr má dnes své domovské sídlo v moderním divadelním centru Artscape, které je současně řadu let rovněž působištěm operního souboru. Menší sál, kde se také dávají školní hudební a operní produkce, se nachází v klasicistní budově Kapské univerzity. Ta leží v romantickém místě na severní straně těsně pod Stolovou horou.

Artscape Kapské město (foto Pavel Horník)
Artscape Kapské Město (foto Pavel Horník)

Právě univerzita se stala od roku 1920 důležitým střediskem k výchově operních umělců. Operní školu tehdy vedl italský tenorista Giuseppe Paganelli. V roce 1950 se ujal vedení University of Cape Town – operního souboru při univerzitě skotský skladatel Erik Chisholm a italský baryton Gregorio Fiasconaro, kteří rozšířili hostování s operními představeními Dona Giovanniho, Toscy, Falstaffa nebo Lazebníka sevillského po Jihoafrické republice i Rhodesii. Velmi důležitým činitelem opery a hudby v Kapském Městě byl také Ital Angello Gobbato, který jako sedmiletý emigroval se svojí rodinou do Jižní Afriky z rodného Milána. Bylo to roku 1950. Tento obdivuhodný muž působil nejdříve jako pěvec (ve čtyřiadvaceti letech zpíval třeba Kecala v Prodané nevěstě) a později na vedoucích místech organizace operního života a v institucích, až po post ředitele Artscape centra. Také pracoval jako pedagog a vedl operní studio na hudebním oddělení Kapské univerzity, kde se v domácím sále pořádaly operní koncerty a představení. V Jižní Africe byly samozřejmě obrovské rasové problémy a v důsledku toho neustálý boj o hudební vzdělávání a účinkování studentů tmavé pleti. Vše se změnilo k lepšímu po pádu apartheidu v roce 1994, kdy se stal prezidentem Nelson Mandela (o něm vznikla také folková opera Mandela Trilogy), se kterou vystupuje na svých domácích a zahraničních cestách zdejší operní soubor.

Pod záštitou CAPAB (Cape Performing Arts) a administrací Kapské provincie byl v Kapském Městě otevřen v roce 1971 divadelní komplex ve strohém stylu tehdejší modernistické divadelní architektury. Nesl jméno Nico Malana, významného kapského činitele a politika. Otevíracím představením byla Verdiho Aida s význačnou jihoafrickou operní primadonou (německého původu) Emmou Renzi v hlavní roli. Balet se inauguroval Sylvií Léo Delibese. Operní i baletní ansámbl tak získal stálou domovskou scénu. Původně to mělo být středisko pouze pro „bílé“, ale po velkých lidových protestech to bylo změněno. O dost později, roku 1999 pak proběhla transformace na Artscape a tento název nese kulturní centrum dodnes.

Místní operní soubor Cape Town Opera má sice jen několik stálých sólistů, ale svůj vlastní sbor a v představeních zdatně vypomáhají jednak hosté, ale také operní studenti. Samozřejmě sem ze světa přijíždějí dirigenti a režiséři. Hudebním ředitelem je Angličan Tim Murray, dříve to byl americký dirigent Kamal Khan. V sezoně program čítá čtyři až pět nových inscenací. Letos je na programu Straussova Salome, Bizetova Carmen, Monteverdiho Orfeo, balet Léo Delibese Coppelia a opětovné uvedení Verdiho Traviaty. Také se plánuje operní koncert s Jihoafričankou Pretty Yende (úspěšně zpívala předloni v Praze – naši recenzi najdete zde). Operní škola uvede Mozartovu Kouzelnou flétnu. Operní soubor také někdy hostuje i mimo Afriku. Gershwinova Porgy a Bess byla uvedena v Anglii, Norsku, Švédsku, Francii, Anglii a Austrálii. V letošním prosinci ji předvede v Teatro Colón v Buenos Aires.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat