Dosud neznámé symfonie Karla Kohauta zazní živě v Brně

V archivu Moravské zemské knihovny se skrývaly dosud neznámé symfonie vídeňského rodáka s českými kořeny Karla Kohauta. Notové zápisy objevila muzikoložka Jana Franková. V neděli 24. listopadu 2019 zazní v Křišťálovém sále Staré radnice zapomenutá Kohautova díla v brněnské Staré radnici živě v podání rakouského souboru Ars Antiqua Austria, oznámila mluvčí knihovny Jana Lokajová.
Stará radnice, Brno (archiv OP)

Jana Franková se Kohautovou tvorbou zabývala při svém doktorském studiu. Roztroušené útržky shromažďovala z archivů po celém světě.

Je vždy fascinující nalézt pramen skladby, o jejíž existenci se nevědělo, nebo jsme netušili, jak je mezi další dochovanou tvorbou skladatele jedinečný. V případě symfonií Karla Kohauta bylo mým hlavním cílem je přivést znovu na koncertní pódia a dodat jim pozornost, kterou si tato hudba zaslouží,“ uvedla Franková.

Karla Kohauta (1726 až 1784) proslavila virtuózní hra na barokní loutnu. Koncert nazvaný Z vídeňských salónů 18. století jej představí jako autora symfonií pro smyčce. Zazní v komorním obsazení, jak se podobná hudba prováděla v salónech či na chrámových kůrech. Tří- a čtyřhlasé kompozice formálně předcházejí klasicistním symfoniím Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších autorů.

Koncert v Křišťálovém sále Staré radnice je spojen i s představením moderní edice objevených skladeb. Vychází ve spolupráci Frankové, Moravské zemské knihovny a Nakladatelství Českého rozhlasu. Šest symfonií se tak snadno dostane do rukou dalších interpretů, ansámblů staré hudby či studentských souborů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat