Festival Za poklady Broumovska míří do finále a bilancuje

Sérii letních prázdninových koncertů festivalu Za poklady Broumovska uzavře v úterý 28. září 2021 od 18:00 hodin v sále Dřevník broumovského kláštera soubor Prague Cello Quartet.
Jiří Bárta,Za poklady Broumovska (zdroj Za poklady Broumovska)
Jiří Bárta,Za poklady Broumovska (zdroj Za poklady Broumovska)

Návrat multižánrového tělesa Prague Cello Quartet tvořeného čtyřmi vynikajícími violoncellisty Petrem Špačkem, Janem Zvěřinou, Janem Zemenem a Ivanem Vokáčem přinese na pódium multifunkčního sálu Dřevník, který je součástí areálu broumovského kláštera, originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale i filmových melodií, jazzových, rockových a popových hitů. Koncert je benefiční, výtěžek putuje na podporu festivalu, který jinak dobrovolné vstupné z průběhu letních koncertů věnuje tradičně na opravu kostelů broumovské skupiny.

Hlavní myšlenkou, která se prolnula celým festivalem, bylo Léto ve všech jeho podobách, připomínalo se i 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Festival objednal premiérové skladby u rezidenčního skladatele Tomáše Illeho a představil novinku v podobě dalších rezidentur – violoncellisty Jiřího Bárty a hornistky Zuzany Rzounkové. Přivítal umělce světového renomé – pianistu Borise Giltburga, zahraniční komorní soubory i sólisty – slovenské Moyzesovo kvarteto, polské The Six & Sax Duo, hornisty z Německa a Maďarska Jörga Brücknera, Szabolcse Zempléniho, i jejich české kolegy – Filharmonii Hradec Králové s dirigentem Andreasem Sebastianem Weiserem, mezzosopranistkou Ester Pavlů a houslistou Kristianem Mráčkem, Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, klarinetistu Milana Poláka, klavíristky Terezii Fialovou a Janu Goliášovou, soubory Victoria Ensemble nebo Epoque Quartet s duem Siempre Nuevo.

„Festival roste, udržuje svou stálou „reprezentativní základnu“ v kostelích broumovské skupiny, ale rozšiřuje své působení i mimo nádherné církevní stavby a objevuje pro publikum nová kouzelná místa broumovského regionu,“ dodává k letošnímu ročníku ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Festival představil koncem srpna programovou novinku – dvoudenní koncentrovaný doprovodný program v broumovském klášteře, který nabídl prohlídky kláštera s mini koncerty Tria Braunensis, koncerty kytaristy Alexandra Glize a Bachovskou noc za svitu svíček s Jiřím Bártou.

Letní koncerty festivalu si přišlo do barokních kostelů vyslechnout přes dva tisíce návštěvníků, kteří na dobrovolném vstupném přispěli celkovou částkou 164 266 korun. Ta bude putovat poměrem na opravu kostelů broumovské skupiny, do teplické i polické farnosti. Výtěžek z prvního koncertu do tohoto čísla není zahrnut a byl na základě dohody organizátorů, sponzorů a farnosti na místě zdvojen a zaslán prostřednictvím Nadace Via a Diecézní Charity Brno na moravské obce postižené tornádem. Jednalo se o téměř padesát tisíc korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments