Glosa: Gloriana podruhé, neméně skvěle

Královna Alžběta se ztrácí ve tmě, poslední tón právě dozněl. Železná opona začala pomalu jít dolů, přesto je ale v hledišti hrobové ticho. Dlouhé ticho až do chvíle, kdy opona diváky od jeviště oddělí úplně. Teprve pak začne bouřlivý potlesk. I druhá premiéra Brittenovy Gloriany v Národním byla ohromným sukcesem.Velké uznání znovu zaslouží Gun-Brit Barmin, tentokrát navíc pro zvládnutí neobyčejně náročné titulní role i v den bezprostředně následující po večeru premiérovém, nehledě na jistě vysilující generálkový týden. Podruhé navíc působila uvolněnějším dojmem, kdy tak její výkon nabyl na ještě větší přesvědčivosti, počáteční náznak hlasové únavy byl naštěstí brzy ten tam. Rozhodně napínavé bude srovnání s alternující Szilviou Rálik, která by se měla objevit teprve až při jedné z následujících repríz této sezony. Velkým překvapením včerejší druhé premiéry s částečně novým obsazením se pak stal Martin Šrejma jako Robert Devereux, který oproti svému alternantovi Normanu Reinhardtovi dokázal daleko působivěji tlumočit emocionální rovinu svého partu, jenž tak vyzněl o poznání plastičtěji. Pozoruhodný výkon pěvecký i herecký odvedl coby lord Mounjoy také Aleš Jenis, plný příjemně zbarvený baryton evidentně mající potenciál dalšího růstu, který bude zajímavé dál sledovat; tím spíš se lze těšit na Jenisova slibovaného Dona Giovanniho v nově chystaném pražském nastudování na letošní červen. Jako Frances zaujala o druhé premiéře Kateřina Jalovcová, i díky jejímu výkonu nabyla scéna ponížení ze strany Alžběty až na mrazivé přesvědčivosti. Pěvecky subtilněji než charismatický Jaroslav Březina o premiéře, ale též úspěšně si vedl Václav Lemberk – Duch masky, zaujali i Hospodyně Yvony Škvárové a Zdeněk Plech jako Zpěvák (rébusem tak zůstává Plechovo již na počátku víkendu ohlášené odřeknutí dnešního koncertu se SOČRem pro údajnou zpěvákovu indispozici).

Z dalších představitelů druhé premiéry Gloriany pak nejde nejmenovat Kateřinu Kněžíkovou (Penelope), ale i členku operního sboru ND v sólové roli Michaelu Šrůmovou (Dvorní dáma), které suverénně zopakovaly své skvostné premiérové výkony. Jen v superlativech lze i v případě druhého provedení Gloriany mluvit – tak jak tomu bylo i v naší premiérové recenzi – o excelentním hudebním nastudování Zbyňka Müllera.

A nelze nezopakovat také opětovný povzdech nad tím, že skvostnou titulní roli vrátila Eva Urbanová; teď už je více než jasné, že se Jiří Heřman nemýlil v tom, že by jí padla jak ulitá (vysvětlení Evy Urbanové k odmítnutí této role najdete zde). Za zmínku při této příležitosti možná stojí i to, že z původního obsazení zmizela také další zajímavá jména – Aleš Briscein jako hrabě z Essexu, slovenský barytonista Pavol Remenár coby lord Mountjoy a také Alžběta Poláčková jako Dvorní dáma a František Zahradníček jako Sir Raleigh.A z toho, co se do naší premiérové recenze nevešlo, je třeba ještě vyřknout velkou pochvalu na adresu dramaturga Ondřeje Hučína za příkladně vybavený tištěný program ke Glorianě. A ještě něco: již teď se nelze ubránit povzdechnutí na tím, že po pěti plánovaných reprízách v této sezoně Brittenova Gloriana v neobyčejně zdařilém a zvlášť na naše poměry výjimečném režijním ztvárnění Jiřího Heřmana  z repertoáru Národního divadla pro příští sezonu zmizí. Doufejme, že – jak slibuje nové vedení Opery ND – opravdu jen dočasně.

Benjamin Britten:
Gloriana
Hudební nastudování:  Zbyněk Müller
Dirigent: Zbyněk Müller (alt. Jan Chalupecký)
Režie:  Jiří Heřman
Scéna:  Pavel Svoboda
Kostýmy:  Alexandra Grusková
Světelný design:  Daniel Tesař
Choreografie: Jan Kodet
Sbormistr:  Pavel Vaněk
Sbormistr Kühnova dětského sboru:  Jiří Chvála
Dramaturgie:  Ondřej Hučín
Orchestr, sbor a balet Opery Národního divadla
Kühnův dětský sbor
Premiéra 3.března 2012 Národní divadlo Praha
(psáno z druhé premiéry 4.3.2012)

Královna Alžběta I. –  Gun-Brit Barkmin (alt. Szilvia Rálik)
Robert Devereux –  Martin Šrejma (Norman Reinhardt)
Frances – Kateřina Jalovcová (alt. Stanislava Jirků)
Charles Blount – Aleš Jenis (alt. Jiří Hájek)
Penelope – Lady Rich – Kateřina Kněžíková (alt. Marie Fajtová)
Sir Robert Cecil – Martin Bárta (alt. Roman Janál)
Sir Walter Raleigh – David Nykl (alt. Ivo Hrachovec)
Henry Cuffe – Jiří Kubík (alt. Jiří Brückler)
Dvorní dáma – Michaela Šrůmová (alt. Yukiko Šrejmová Kinjo)
Slepý zpěvák balad – Zdeněk Plech (alt. Luděk Vele)
Soudce z Norwiche – Aleš Hendrych (alt. Ivo Hrachovec)
Hospodyně – Yvona Škvárová (alt. Lenka Šmídová)
Duch masky – Václav Lemberk (alt. Jaroslav Březina)
Ceremoniář – Vladimír Doležal (alt. Jan Markvart)
Městský vyvolavač – Josef Brozman (alt. Pavel Novák)
Čas – Petr Kolář
Harmonie – Lucie Šturcová
Moriska – Zdenek Horváth
Královnin přízrak – Tereza Havlíčková
Hráč na kvinternu – Jan Čižmář

www.narodni-divadlo.cz

Foto Hana Smejkalová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Britten: Gloriana (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="14508" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments