Hudební festival Znojmo 2019

Již 15. ročník Hudebního festivalu Znojmo připomene ve dnech 11. až 28. července hudbu skladatelů na královských dvorech a oslaví pád železné opony. Zlatým hřebem ročníku s podtitulem Hudba králů bude oratorium Saul Georga Friedricha Händela, v němž vystoupí Adam Plachetka a Andreas Scholl.
Adam Plachetka, Andreas Scholl – Saul (foto Jana Šuplerová)

Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení českých i zahraničních umělců zejména z oblasti klasické hudby, ale také cimbálové muziky, jazzu a dalších crossoverových programů. Tématem letošního ročníku je hudba králů a účinkující připravují svá vystoupení festivalu na míru, vybírají tvorbu skladatelů, kteří působili na královských dvorech. Zazní hudba G. F. Händela, A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. Downlanda a dalších skladatelů.

Netradiční místa Znojma i jeho krásné okolí se tak v červenci stávají na tři týdny hudebním i turistickým zážitkem. Festival totiž každoročně navštěvuje se svými koncerty ta místa, kde se běžně koncerty nekonají. „Letos zavítáme například do proboštství na Hradišti, do Národního parku Podyjí, na magické poutní místo Heiliger Stein, na vranovský zámek, na uherčický zámek či na zámek v Písečném,“ jmenuje prezident a zakladatel festivalu Jiří Ludvík. Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z koncertů a festivalových představení. Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě.

V roce 2019 si připomínáme 30 let od pádu železné opony. Ostnatý drát na čtyřicet let oddělil i Znojemsko od Rakouska a stopy linie jsou na Znojemsku viditelné dodnes. Výročí, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene několika akcemi. Jednou z nich je slavnostní zahajovací koncert, 11. července vystoupí na nádvoří proboštství sv. Hippolyta na znojemském Hradišti světově uznávaný houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Závěr festivalu bude patřit scénickému oratoriu G. F. Händela Saul. Přímo ve Znojmě vznikne festivalová stagiona, kde vznikne inscenace připravená přímo pro prostor jízdárny Louckého kláštera. „Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy vymýšlí něco úplně nového. Třeba Saul je opravdu česká premiéra,“ řekl Jiří Ludvík.

V hlavní roli se představí jeden z nejuznávanějších českých operních pěvců v zahraničí basbarytonista Adam Plachetka. „To dílo působí impozantně. Musím říct, že jsem toto oratorium neznal až tak dobře, pouze z CD. Velmi mě ale oslovilo a v pozitivním překvapilo,“ říká operní pěvec Adam Plachetka. „Saula jsme uvedli už dvakrát – v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení,“ doplňuje.

Spolu s Adamem Plachetkou na jednom pódiu vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka a režisérským vedením Tomáše Pilaře zahraje také rezidenční soubor Czech Ensemble Baroque. Představení se budou konat 25., 27. a 28. července a lístky jsou již v prodeji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat