Hvězda, kterou Národní odmítlo. Před 140 lety se narodila Ema Destinová

Operní pěvkyně Ema Destinnová sklízela za svého života úspěchy na scénách v Berlíně, Londýně či New Yorku. Světoznámá pěvkyně, jejíž skutečné jméno bylo Emilie Kittlová, se narodila před sto čtyřiceti lety, 26. února 1878. Svět ji dodnes vnímá jako jeden z největších dramatických sopránů dvacátého století.

Ema Destinová (zdroj wikipedia.com / foto Bain News Service)

Emilie Kittlová hrála na housle a klavír, zpěv se učila u Marie Loewe-Destinnové (odtud vznikl její pseudonym).

Jako začínající zpěvačka se v roce 1897 pokusila získat angažmá v pražském Národním divadle. Byla však odmítnuta, a proto odjela do Německa, kde ji přijala berlínská Dvorní opera.

Ema Destinová nadaná sopránem kovového zvuku si zanedlouho získala mezinárodní renomé. V roce 1904 v Londýně umělkyně poprvé zpívala po boku legendárního Enrica Carusa, který byl častým uměleckým partnerem Destinnové i při jejím následném působení v newyorské Metropolitní opeře.

Po úspěších, jež sklízela na jevištích předních operních domů světa, ocenilo Emu Destinnovou v roce 1908 i pražské Národní divadlo – jmenovalo ji svojí čestnou členkou.

B. Smetana: Prodaná nevěsta – Ema Destinnová (Mařenka) – ND Praha 1909 (zdroj ND)

Ze světa se Destinnová pravidelně vracela do Prahy a od roku 1914 odpočívala v létě na zámečku ve Stráži nad Nežárkou. Právě tady byla nucena strávit zbytek první světové války poté, co ji úřady v roce 1916 obvinily z protistátní činnosti a odebraly jí pas. Po roce 1918 se už Destinnové na předchozí zahraniční úspěchy navázat nepodařilo. Postupně se vzdávala veřejného vystupování a těsně před smrtí se začala věnovat výuce zpěvu. Zemřela 28. ledna 1930.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na