Mahan Esfahani provede Bachovo Umění fugy v kostele sv. Šimona a Judy
V úterý 18. února 2025 vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy cembalista Mahan Esfahani. V rámci koncertní řady Stará hudba Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK provede…
V úterý 18. února 2025 vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy cembalista Mahan Esfahani. V rámci koncertní řady Stará hudba Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK provede…
Téměř polovina Čechů nedokáže uvést jméno žádného skladatele klasické hudby. Ostatní si nejčastěji vybavují Wolfganga Amadea Mozarta a Bedřicha Smetanu. Oba zároveň patří mezi trojici…
Islandský klavírista Víkingur Ólafsson je jedním z těch hudebníků, jejichž umění si v nedávné minulosti mělo pražské publikum možnost vyslechnout již několikrát. V roce 2022…
Tento týden hodnotí Norman Lebrecht ve své pravidelné recenzi nahrávku sonát Carla Philippa Emanuela Bacha, která ležela proslulému jazzovému klavíristovi Keithu Jarrettovi třicet let v šuplíku.
Tři zahraniční choreografické osobnosti a jejich příběhy beze slov v jazyce současného tance, to je nová inscenace On/a, poslední novinka sezóny Pražského komorního baletu.
S blížícím se začátkem nové divadelní sezóny 2022/2023 si pojďme připomenout, jaké novinky si pro své diváky připravily baletní soubory českých, moravských a slezských kamenných…
Nejnovější vědecká studie prokázala, že delfíni jsou také milovníky hudby a že právě klasická hudba by mohla zlepšit jejich sociální interakce. Italským delfínům zapojeným do…
Londýnská taneční scéna Sadler’s Wells uveřejnila na své digitální platformě na několik dní triptych Birmingham Royal Ballet, Curated by Carlos, který lákal především na dvě…
Světově proslulý britský dirigent sir John Eliot Gardiner vydal v roce 2013 objemnou knihu o skladateli Johannu Sebastianu Bachovi, jehož hudbě a osobnosti se věnuje…
Přinášíme vám další část vyprávění o slavných skladatelích z dosud nepublikované knihy Přemysla Pražáka (1908-1966), nazvané „…a jako člověk“. V dnešním díle autor pokračuje v…
Dnes je to přesně 340 let, co se narodil německý skladatel a varhaník Georg Philipp Telemann. Neoficiálně je Telemann muzikology považován za rekordmana v počtu…
Johann Christoph Bach, nejstarší z bratrů Johanna Sebastiana Bacha, který se dožil dospělosti, se narodil 16. června 1671 v německém Erfurtu. Stejně jako jeho slavnější…
V posledních letech u mnoha posluchačů strmě stoupá obliba barokní hudby. Proč tomu tak je a jaké jsou paralely doby baroka se současností? Nejen o…
Stefan Hippe je skladatel a dirigent, jako hudebník – hráč na akordeon – také působí sólově i jako komorní hráč. Od konce 90. let vyučuje…
Vystoupením Kensuke Ohiry dnes v bazilice sv. Jakuba v Praze pokračuje 24. mezinárodní varhanní festival. Poprvé v jeho historii bude znít japonská hudba na největších…
Rozsah výzkumu života a díla Johanna Sebastiana Bacha se dotýká nejen sféry muzikologie, ale i přírodních věd. Kosterními pozůstatky, připisovanými slavnému svatotomášskému kantorovi, se již…
Letní slavnosti staré hudby mezi 11. červencem a 6. srpnem nabízejí osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí…
Na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov zazní letos historické housle Giuseppe Guarneriho “del Gesu” z roku 1740. Unikátní nástroj ve středu 31. července od 19:30…
Druhý cyklus klavírních recitálů s poetickým názvem Hybatelé rezonance přinese od září 2019 do května 2020 opět čtyři mimořádné koncerty v nádherném sále pražského Anežského…
Než jsme se stačili vzpamatovat z Velikonočních svátků, byl tu poslední, závěrečný koncert, tentokrát netradičně v sále Besedního domu. A to přesto, že sál byl…