Komorní filharmonie Pardubice odehraje říjnové koncerty se Smetanovým triem

Po úspěšném vstupu do nové sezony vyhlíží pardubičtí filharmonici další koncerty, opět se známým hostem. Zatímco v září byl ozdobou zahajovacích koncertů houslista Pavel Šporcl, v říjnu to bude Smetanovo trio, jeden z nejprestižnějších českých souborů. Koncerty zvané Grand Rondeau bude řídit dirigent Marek Prášil.
Smetanovo trio (zdroj Smetanovo trio)
Smetanovo trio (zdroj Smetanovo trio)

Program říjnového koncertu bude z hlediska původu autorů pestrý. Posluchači si budou moci vychutnat hudbu francouzskou, českou a rakouskou. Na programu říjnových koncertů jsou totiž uvedena díla třech autorů, kterými jsou Debussy, Voříšek a Schubert.

Jako první zazní orchestrální podoba skladby Dětský koutek, k jejímž složení se Claude Debussy inspiroval dětským světem své malé dcerky. Skladba se skládá ze šesti částí, které jsou rozličné jak svým charakterem, tak názvy (například: Sloní ukolébavka, Serenáda pro panenku, Pasáček či Tanec sněhových vloček). Každá z nich má své téma a jde tak o posluchačsky pestré dílo.

Následovat bude provedení skladby Grand Rondeau pro klavírní trio a orchestr, které je hlavním bodem programu. Autorem je východočeský rodák Jan Václav Hugo Voříšek. Toto sólové klavírní dílo v doprovodu orchestru nabídne vznešený úvod, po kterém se postupně představí sólové nástroje. Ty posluchače provedou od hravého hlavního tématu přes tklivou houslovou pasáž až do radostného závěru. Podobných skladeb pro klavírní trio a orchestr není mnoho, proto provedení Voříškova díla právě Smetanovým triem představuje jedinečnou záležitost.

Smetanovo trio bylo založeno v roce 1934 legendárním českým klavíristou Josefem Páleníčkem a jeho současní členové jsou vynikající sólisté, kteří navazují na ideál vytvořený jejich předchůdci. Základním předpokladem úspěchu každého tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Smetanovo trio tvoří klavíristka Jitka Čechová, houslista Jan Talich a violoncellista Jan Páleníček. Jitka Čechová je laureátkou řady mezinárodních soutěží a je vysoce ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Jan Talich je výjimečnou osobností v mezinárodním hudebním měřítku. Jan Páleníček spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a jeho koncertní cesty jej zavedly do mnoha zemí Evropy, Ameriky, Afriky i do Japonska.

Závěrečná Schubertova Symfonie č. 5 B dur se svým radostnými finále se zpěvnými pasážemi uzavře koncertní program.

Koncerty se uskuteční v pondělí 11. října, úterý 12. října a ve středu 13. října 2021 od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích a vstupenky lze pořídit přes web filharmonie, v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích či také přímo na místě. Koncerty se uskuteční v souladu s aktuálně platnými podmínkami pro pořádání kulturních akcí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments