Komorní filharmonie Pardubice uzavírá abonmá 50. sezony Beethovenovou Devátou

Komorní filharmonie Pardubice uzavírá abonentní koncerty 50. sezony Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena. Každé její uvedení bývá výjimečné, nejinak tomu bude i nyní. Beethovenova Devátá uzavírá totiž nejen jubilejní sezonu, ale je pro filharmonii zároveň dočasným rozloučením se Sukovou síní Domu hudby. Kdo jiný by tak koncerty mohl dirigovat než šéfdirigent KFP Stanislav Vavřínek.
Komorní filharmonie Pardubice (zdroj KFP)

Každé uvedení Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena vybočuje významem i mimořádností svého hudebního sdělení z běžné řady skladeb uváděných na obvyklých koncertech,“ říká k Beethovenovu dílu dramaturg orchestru Bohuslav Vítek, „pravděpodobně žádné jiné dílo na nás nepůsobí takovou aktuálností a obsahem své výpovědi, takovou přesvědčivostí a silou hudebního vyjádření.“ Óda na radost funguje již řadu let jako hymna Evropské unie a již v minulosti měla několikrát společensko-politickou funkci. Celou symfonii provedly spojené německé sbory a světové orchestry pod taktovkou Leonarda Bernsteina v roce 1989 na oslavu pádu totalitního režimu.

Provedení symfonie se spolu s Komorní filharmonií Pardubice v Sukově síni Domu hudby účastní i Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) – přední evropský a současně nejstarší český profesionální sbor s nepřerušenou historií od roku 1935. Chybět nebudou ani vynikající sólisté: Marie Fajtová – přední česká sopranistka, sólistka opery Národního divadla v Praze; neobyčejně všestranná Markéta Cukrová (alt); laureát řady mezinárodních soutěží a stálý host operního souboru Národního divadla Praha Richard Samek (tenor); sólista Národního divadla Brno David Nykl (bas).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat