Krátce před svými osmdesátými narozeninami zemřel tanečník Pavel Veselý
Pavel Veselý, dlouholetý sólista souboru Laterny magiky, který tomuto ansámblu zasvětil prakticky celou svou aktivní taneční kariéru, by na konci tohoto týdne oslavil osmdesáté narozeniny. Ve chvílích, kdy se mu jeho blízcí a přátelé chystali k významnému životnímu jubileu popřát, přišla smutná zpráva: Pavel Veselý tři dny před svými kulatinami zemřel.
O jeho zážitcích se souborem – a především s legendární inscenací Kouzelný cirkus – jsme psali opakovaně. Vzpomínání na něj můžeme oživit prostřednictvím dvoudílného rozhovoru, který najdete zde a zde. Tehdy jsme se seznámili, když se v Laterně magice slavilo pětatřicet let inscenace Kouzelný cirkus. A i když se přehouplo už skoro šest let, zdá se to být jako včera…
Pavel Veselý se narodil 28. ledna 1938. Absolvoval Taneční učiliště Československého státního souboru písní a tanců, kde se jako hlavnímu předmětu věnoval folklornímu tanci. Základní vojenskou službu vykonával v Armádním uměleckém souboru, kde se dva roky intenzivně soustředil na techniku klasického baletu. Jeho prvním angažmá byl Československý státní soubor písní a tanců, v roce 1959 přišel v polovině roku na konkurz do souboru Laterny magiky, kde ztvárnil řadu sólových rolí ve většině repertoáru. Působil zde až do roku 1990, hlavní roli Svůdce v Kouzelném cirkusu tančil naposledy ve dvaapadesáti letech.
V roce 1959 nastupoval v období, kdy se tvořil druhý program Laterny magiky, prozaicky nazvaný Zájezdový program. Premiéru měl v někdejším Leningradu. Pak následovaly pořady, z nichž v každém, vyjma Hoffmannových povídek, Pavel Veselý tančil. Nejslavnější zůstává Kouzelný cirkus, ale nezapomeňme i na další skvosty: už v roce 1959 se zrodila scénická podoba kantáty Bohuslava Martinů Otvírání studánek, i když premiéru měla povolenou až v roce 1966, v režii Alfréda Radoka a choreografii Zory Šemberové jde dodnes o legendu. Pavel Veselý se stal tváří Laterny magiky také díky oblíbenému číslu Krkolomná jízda, které bylo na repertoáru asi deset let a jeho trochu zjednodušenou verzi můžete vidět i dnes (tedy už bez Pavla, ale na rekonstrukci se podílel). Za další skvost nedlouhého trvání považují tanečníci dosud nedoceněnou inscenaci Václava Kašlíka Pražský karneval, kde Pavel tančil v několika v několika jevištních „povídkách“, vycházejících ze staropražských legend.
Jako tanečník spolupracoval také s televizí i filmem, po skončení taneční kariéry se dál věnoval jako choreograf práci především s činoherci v divadlech v Hradci Králové, Jihlavě, Kladně, Karlových Varech, v Praze v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo Pod Palmovkou) a jiných.
Rozlučme se s Pavlem Veselým nad následujícími fotografiemi…
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]