Kulturní počin roku: Desetiletý houslista dostane od města 20 tisíc

Vítězství desetiletého houslisty Milana Kostelence na mezinárodní soutěži se stalo Kulturním počinem roku v Liberci za minulý rok. V úterý město vyhlásilo výsledky, odborná porota vybírala z devatenácti nominací.

Milan Kostelenec (zdroj zsuskoly.cz)

Mladý talentovaný hudebník zvítězil loni na devětapadesáté mezinárodní soutěži mladých houslistů Kocianovo Ústí. Za druhý nejlepší kulturní počin loňského roku v Liberci porota vybrala výstavu Giacometti – Picasso – Chirico, kterou ve svých prostorech uspořádala krajská Oblastní galerie. O třetí místo se podělilo nové představení Naivního divadla a projekty krajské knihovny pro nevidomé.

„Musím říci, že letošním pořadím a volbou vítěze jsem přímo nadšen,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (býv. Změna pro Liberec). Podle něj druhý ročník soutěže naplnil myšlenku, se kterou soutěž inicioval. „Tedy aby veřejnost dokázala vnímat jako kulturně hodnotné nejen tradiční počiny určené pro většinového diváka, jako jsou třeba divadelní představení či velké výstavy, ale aby stejný prostor dostaly možná méně výrazné, ale neméně kvalitní projekty či akce alternativní, menšinové, netradiční,“ dodal.

Nominací bylo tentokrát o jednu více než při premiérovém ročníku. Milan Kostelenec obdržel za své vítězství 20 tisíc korun. Čtvrté místo získala sbormistryně Severáčku Silvie Pálková za udělení Ceny Františka Lýska, kterou loni obdržela za svou dosavadní činnost ve sborovém zpěvu. Páté místo putuje do Divadla F. X. Šaldy za inscenaci Válka.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat