Letošní Dvořákovu Prahu zahájí Opolais, Kurucová, Beczała a Pape ve Stabat mater

Stabat mater Antonína Dvořáka letos zahájí program jubilejního 10. ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 7. do 23. září. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 176 let, zazní i tentokrát hudba dalších autorů. Rezidenčním orchestrem bude Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, poprvé se letos představí Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy. Program nového ročníku festivalu dnes představil jeho management.
Dvořákova Praha 2016 (foto Martin Divíšek/Dvořákova Praha)

Při zahajovacím koncertu letošní Dvořákovy Prahy se do čela PKF – Prague Philharmonia postaví šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume, jako sólisté Stabat mater vystoupí Kristīne Opolais, Jana Kurucová, Piotr Beczała a René Pape, spoluúčinkovat bude Český filharmonický sbor Brno.

Stabat mater je součástí programové řady Dvořák Collection, v níž postupně zazní všechna Dvořákova kantátová a oratorní díla. “Uvedení všech Dvořákových děl kantátových a oratorních by bylo samo o sobě počinem, dosud jsme tento soubor děl obcházeli uctivým obloukem. Význam a ambice našeho provedení potvrzuje i zájem renomovaného vydavatelství Decca o nahrávku provedení Dvořákova Requiem,” přiblížil záměry festivalu jeho umělecký ředitel Marek Vrabec.

Mezi dalšími ohlášenými vokálními sólisty letošního festivalu jsou Christianne Stotijn, Michael Spyres, Adam Plachetka či Jan Martiník. Ze světových orchestrů přijede Londýnský filharmonický orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Jurowského, který provede Dvořákovu Polednici, Prokofjevův První houslový koncert a Jedenáctou symfonii Dmitrije Šostakoviče. Brahmse, Dvořáka, Martinů a Strausse přivezou Essenští filharmonikové vedení Tomášem Netopilem, který se za dirigentský pult postaví i před Vídeňské symfoniky během závěrečného koncertu, na kterém zazní Dvořákovo Te Deum a Šestá symfonie. Festival nabídne také spojení dirigenta Inga Metzmachera s Gustav Mahler Jugendorchesterem, k nimž se připojí francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet v programu složeném z Dvořáka, Gershwina, Bartóka a Ravela.

Dramaturgie komorní řady festivalu se tentokrát zhostil hornista Radek Baborák. Ten vybral několik zahraničních osobností i českých hráčů působících v předních orchestrech, jakými jsou Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam nebo Katarská filharmonie. Na závěrečném koncertu komorní řady se poprvé se představí Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy, který tvoří členové souboru Česká sinfonietta, čeští hudebníci působící v zahraničních tělesech. Recitálový večer bude 18. září patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanu Klánskému, debutový den pak čtyřem českým hudebníkům nejmladší generace, varhaníkovi Pavlu Svobodovi, houslistce Olze Šroubkové, hornistce Kateřině Javůrkové a tenoristovi Petru Nekorancovi.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Úvodní koncert budou mít opět možnost zhlédnout zájemci před velkoplošnou obrazovkou na Václavském náměstí či v přímém přenosu České televize.

Podle ředitele pořádající Akademie klasické hudby Roberta Koláře byl loni rozpočet festivalu přibližně 40 milionů korun, podobný bude letos. “Nárůst oproti minulým letům půjde ve prospěch honorářů,” uvedl. Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit od dnešního dne.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat