Mezinárodní akordeonový kongres a festival 2020

Ve dnech 28. února až 1. března 2020 se v Praze uskuteční Mezinárodní akordeonový kongres a festival. Jedná se již o 142. ročník kongresu mezinárodní akordeonové konfederace CIA poprvé konaný v České republice.
Milan Bláha (zdroj Wikipedia)

Jednou z náplní kongresu je prezentace současných aktivit jednotlivých členských akordeonových asociací, příprava dalšího ročníku Mezinárodní akordeonové soutěže Coupe Mondiale v Algarve (Portugalsko) a s tím spojená agenda. Hlavním těžištěm pak bude prezentace Společnosti českých akordeonistů a jejích klíčových aktivit v tuzemské i mezinárodní kulturní sféře.

Součástí bude festival s připomenutím několika klíčových osobností české kulturní scény v čele s akordeonistou Milanem Bláhou, který položil základy koncertního akordeonu v Čechách a v Evropě. Právě jemu bude věnován večerní koncert 28. února v koncertním sále Pražské konzervatoře, kde sám dlouhá léta působil jako pedagog. Účastníci budou mít možnost vyslechnout v autentické podobě komorní díla Václava Trojana, řadící se dnes v oblasti akordeonové tvorby k tomu nejlepšímu, a rovněž i mnoho cenných vzpomínek z tvůrčího procesu, které zprostředkuje během moderování koncertu bývalá partnerka Milana Bláhy, paní Věra Ublová. Účinkovat bude soubor Trojanovo trio ve složení Pavel Hůla – housle, Jaroslav Novák-kytara a Ladislav Horák-akordeon. O den později se uskuteční v Českém muzeu hudby koncert z děl českých soudobých autorů – na programu mj. Petr Fiala, Jiří Teml, Jiří Pazour, Adam Skoumal, Pavel Trojan, Eduard Douša, Jiří Lukeš.

V neděli proběhne od 13:00 hodin v hotelu Olympik seminář s prezentací výrobců českých nástrojů i hudebních vydavatelství. Festival je podpořen Státním fondem kultury, Nadací OSA, partnery jsou Pražská konzervatoř a Národní muzeum.

Program pro veřejnost:

pátek 28. 2 2020
Koncert in memoriam Milan Bláha
ve 20 h. v Koncertním sále Pražské konzervatoře (Dvořákovo nábř. 2, Praha 1) s uvedením díla Václava Trojana (suity Princ Bajaja, Císařův slavík, Lidové písně) v provedení Trojanova tria (Pavel Hůla – housle, Jaroslav Novák-kytara a Ladislav Horák-akordeon) a studentů herectví Pražské konzervatoře Filipa Červenky a Michala Pazderky.

sobota 29. 2. 2020
Koncert z děl českých skladatelů
v 18 hodin v České muzeum hudby (Karmelitská 388, Praha 1)
večerní koncert ze soudobých skladeb českých autorů (mj. Petr Fiala, Jiří Teml, Jiří Pazour, Adam Skoumal, Pavel Trojan, Eduard Douša, Jiří Lukeš ad.) v podání předních českých sólistů (Marcela Halmová-Kysová, Markéta Laštovičková, Pavla Tesařová, Josef Hřebík, Jiří Lukeš, Filip Kratochvíl, Martin Šulc)

neděle 1. 3 2020
Sál hotelu Olympik (Sokolovská 138, Praha 8)
od 13 h. prezentace českých akordeonových firem Delicia Hořovice, Harmonikas Louny a vydavatelství Edition Rondo Prague

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat