Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech, které zazní v rámci letní koncertní řady České filharmonie, festivalu Za poklady Broumovska, Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk, festivalu Maraton hudby Brno, letní koncertní řady Severočeské filharmonie Teplice a Klášterních hudebních slavností ve Velkých Losinách. A protože koronavirová krize zejména v zahraničí ještě stále není u konce, přinášíme i výběr některých koncertů streamovaných online.
Česká filharmonie, Jiří Vodička (foto Petra Hajská)

Praha
Koncertní řada LK České filharmonie pokračuje ve čtvrtek 13. srpna koncertem Komorního orchestru České filharmonie. Na koncertě pořádaném Českým spolkem pro komorní hudbu ve Dvořákově síni Rudolfina zazní Suita pro smyčce Leoše Janáčka a Serenáda E dur pro smyčcové nástroje op. 22 Antonína Dvořáka. Ansámbl v tomto komorním programu povede od prvního houslového pultu Jiří Vodička. Koncert začíná v 19:30 hodin. 

Komorní koncert violoncellisty a člena České filharmonie Václava Petra pořádá v neděli 16. srpna Český spolek pro komorní hudbu. Umělec na něm za klavírního doprovodu Niny Leovac provede Bachovu Sonátu pro violoncello a klavír č. 3 g moll BWV 1029, Schubertovu Sonátu “Arpeggione” a moll D. 821 a Brahmsovu Sonátu pro violoncello a klavír č. 2 F dur op. 99. Odpolední koncert ve Dvořákově síni Rudolfina začíná v 15:00 hodin.

Brno
Mezinárodní hudební festival Špilberk
odstartuje svůj letošní ročník v úterý 11. srpna koncertem z děl Beethovena (Wellingtonovo vítězství), Čajkovského (Slavnostní předehra 1812) a Orffa (Carmina Burana). Filharmonii Brno, Český filharmonický sbor Brno a sólisty bude řídit Leoš Svárovský. Koncert začíná ve 20:00 hodin na velkém nádvoří hradu Špilberk. 

Festival Maraton hudby Brno připravil na čtvrtek 13. srpna výjimečný koncert, v jehož rámci spolu vystoupí pěvkyně Magdalena Kožená se svým manželem, světově proslulým dirigentem Sirem Simonem Rattlem. V písňovém recitálu, sestaveném výhradně pro tento večer ze skladeb českých autorů, doprovodí Simon Rattle Magdalenu Koženou na klavír. Koncert v prostorách slavné Vily Tugendhat začíná ve 21:00 hodin. 

Teplice 
V sobotu 17. srpna od 19:00 hodin vystoupí v teplickém Domě kultury Severočeská filharmonie Teplice. Pod vedením Norberta Baxy orchestr provede výběry z Mozartovy Figarovy svatby a Verdiho La Traviaty.

Božanov (u Broumova)
Festival Za poklady Broumovska
Sobota 15. srpna v 18:00 hodin – Kostel sv. Máří Magdaleny
Benefiční koncert, jehož výtěžek poputuje na pomoc skupině broumovských kostelů, bude tentokrát hostit Kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově. Program složený převážně z aranží muzikálových melodií dnes již klasiků žánru Andrewa Lloyda Webbera, Clauda – Michela Webera a Fredericka Loeweho provede Prague Cello Quartet ve složení Petr Špaček, Jan Zvěřina, Jan Zemen a Ivan Vokáč

Velké Losiny
Organizátoři dvanáctého ročníku festivalu Klášterní hudební slavnosti ve Velkých Losinách přichystali na sobotu 15. srpna koncert Alinde Quintetu. Ansámbl ve složení Anna Talácková (flétna), Barbora Trnčíková (hoboj), David Šimeček (klarinet), Kryštof Koska (lesní roh) a Adam Plšek (fagot) přednese díla z per Gabriela Pierného (Patorale op. 14), Antonína Rejchy (Dechový kvintet f moll op. 99 – č.2), Carla Nielsena (Dechový kvintet op. 43) a G. Bizeta (arr. David Walter) (Carmen, suita pro dechové kvinteto). Koncert na nádvoří zámku Velké Losiny začíná v 19:00 hodin. 

James Levine (zdroj boston.com)

Koncerty a představení streamované online 

Pondělí 10. srpna
Tanglewood Music Center ve 20:00 hodin místního času odvysílá archivní nahrávky skladeb soudobého britského skladatele Thomase Adèse (Asyla op. 17) a klasika polské hudby dvacátého století Witolda Lutosławského (Symfonie č. 3). Tanglewood Music Center Orchestra řídí sám Adès.

Úterý 11. srpna
Sun Valley Music Festival právě probíhající v americkém státě Idaho uvádí od 18:30 hodin horského časového pásma (MDT) recitál klavíristy Oriona Weisse, který zahraje hudbu C. Debussyho, R. Schumanna a G. Gershwina. 

Středa 12. srpna
Aspen Music Festival nabízí od 14:00 pacifického denního času (PDT) přímý přenos semináře muzikologa Lewise Lockwooda s názvem Beethoven at 250. Teoretický seminář k letošnímu Beethovenovskému výročí doprovodí živá hudba Beethovenových smyčcových kvartetů. 

Čtvrtek 13. srpna
V 19:30 hodin místního času vysílá Metropolitní opera (MET) záznam inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy. Diriguje James Levine. Účinkují Deborah Voigt, Michelle DeYoung, Robert Dean Smith a Matti Salminen. Jedná se o představení z 22. března 2008.

Pátek 14. srpna
Sun Valley Music Festival uvádí od 18:30 hodin horského časového pásma (MDT) koncert, jehož těžiště spočívá v Debussyho Smyčcovém kvartetu. Účinkuje The Edgar M. Bronfman String Quartet

Sobota 15. srpna
Curtis Institute of Music  streamuje od 9:00 hodin pacifického denního času (PDT) sérii koncertů s názvem Young Composers Marathon

Neděle 16. srpna
Curtis Institute of Music
 streamuje pokračování své série koncertů s názvem Young Composers Marathon od 9:00 hodin pacifického denního času (PDT). 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments