Mezinárodní den tance. Nejen o něm s Natašou Novotnou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Ve středu 29. dubna se mnoho českých měst roztančí, nastávají totiž oslavy Mezinárodního dne tance, které v České republice zaštiťuje Vize tance. Předsedkyní této iniciativy je tanečnice, choreografka, pedagožka a stále také výkonná ředitelka souboru 420PEOPLE Nataša Novotná. Oslava Mezinárodního dne tance je příležitostí k nakouknutí pod pokličku Vize tance i k zamyšlení nad postavením současného tance u nás.


Program oslav Mezinárodního dne tance si diváci mohou najít na internetu, ale přesto se zeptám: co je na nich letos nejzajímavější a co by si nikdo neměl nechat ujít?

Nejen díky on-line taneční mapě www.danceday.cz se letos dozvídáme o aktivitách po celé České republice a velmi nás těší rozmanité zastoupení žánrů od tanga přes balet až k funky. Jen těžko upřednostním jeden před druhým. Z programu Vize tance ve spolupráci s Národními divadly v Praze, Brně a Ostravě vyberu málo vídané a divácky přitažlivé open air lekce baletu a na ně navazující flashmob jak pro děti, tak dospělé. K této skupinové choreografii se mohou přidat i kolemjdoucí a zatančit si jen tak, pro radost. Hip hop jsou ready nám v undergroundovém stylu předvedou profíci z BDS Academy na náměstí Míru. K programu se připojí Divadlo Ponec, Studio ALTA a řada dalších, kteří si na svátek tance připravili dobrou náladu.

Pro mě osobně je to vždy velkým zážitkem, sledovat tok inspirace, výdrž, sílu, kreativitu… Z (pod)večerního programu na náplavce pod Rašínovým nábřežím si vybere, věřím, každý. Budou připraveny oblíbené tančírny tanga, salsy, swingu a nebude chybět ani funk či jazz. Hlavním mediálním partnerem je nám letos k velké radosti Česká televize, která bude vybrané akce streamovat on-line a přicházet s živými vstupy z plánovaného programu Mezinárodního dne tance.

Jak teď vypadá „taneční mapa“, která vzniká on-line? Kromě Prahy, kde se asi soustředí nejvíc aktivit, jsou oblasti, které vás letos nějak výrazně překvapily?

Díky mým ostatním profesním povinnostem, upřímně, nemám kapacitu na to, abych denně sledovala, jak a čím se mapa plní. Těším se ale na detail, který se dozvím ve zprávě od produkce právě dnes. V každém případě jsem občasně na mapu danceday.cz mrkla a výrazně mě překvapila jedna věc. Rozmístění ohnisek aktivních míst v České republice. Sami se na to podívejte. Je to prakticky na sociologickou studii. (smích) Už teď přemýšlím o tom, jak oslovit Google Earth a iniciovat Mezinárodní den tance ve světě.

Kdo přišel s nápadem zapojení on-line televizního vysílání? Myslíš, že partnerství s Českou televizí může i nastartovat novou vlnu zájmu o tanec?

Medializovat tanec a přiblížit jej těm, kteří se s ním doposud příliš nesetkávali, je jedním z našich hlavních poslání. Trefná jsou tu slova Reneho Chara z loňského poselství ke Dni tance: „Vynuť si svou šanci, uchop své štěstí a jdi za svým rizikem. Když tě lidé budou vídat, zvyknou si.“ Mám stejný názor, těžko se kdo ztotožní s tím, co nezná. Partnerství s Českou televizí je pro nás tedy tou šancí, kterou si doufám po letošní zkušenosti nebudeme muset nadále vynucovat. A i kdyby, vzdávat se nebudeme. Naopak. Právě díky spolupráci s Národním divadlem, které má přirozeně cestu k médiím typu Česká televize už prošlapanou, budeme hledat ty nejatraktivnější možnosti prezentace tance. To, že se v letošním roce podařilo naplánovat on-line streaming baletní lekce, nápad se kterým už vloni přišel šéf souboru Laterny magiky Pavel Knolle, je další vlaštovkou v řadě možností, jak tanec zajímavě prezentovat přes 2D media. Skutečným cílem je navodit v divákovi ten pocit, kdy se od té obrazovky bude chtít zvednout a jít si užít tanec naživo.

Zajímalo by mě, jak sama vnímáš, jestli vůbec, nějakou hranici mezi tancem jako uměním, které se předvádí, a jako aktivitou, kterou člověk provozuje pro sebe.

Odpovím zde velmi stručně, v opačném případě bych potřebovala více stran pro výčet těch hranic. Jednou z těch zásadních je fakt, kdy profesionál, taneční umělec či choreograf věnuje tanci zhruba délku pracovní doby, to jest osm hodin denně a mnohdy více. Ten, kdo tančí pro „sebe“, to bude mít v čase jistě trošku jinak.Vize tance funguje už od roku 2008. Jak zapadá do taneční „infrastruktury“, ve které je už starší Taneční sdružení České republiky, a naopak mladší Unie tanečníků a performerů?

Vize tance vznikla z aktuální potřeby rozrůstající se nezávislé taneční scény u nás. Ta se totiž začala reálně formovat až po roce 1989. Profesní spolky jsou přirozenou součástí společnosti a jsou zde nejen proto, abychom se navzájem udrželi ve spojení a informovali se o dění jak doma, tak ve světě. V současném systému je seriózní zastoupení vůči státní správě nutné, právě proto, abychom o jakési taneční infrastruktuře vůbec mohli hovořit. Taneční sdružení dlouhá léta zastupuje baletní soubory kamenných divadel, v detailu mají tyto ale zcela jiné podmínky a potřeby než ti nezávislí. Unie tanečníků a performerů se ve svém začátku soustředí především na tanečníka jako entitu ve smyslu například šíření informací o jeho smluvních právech a povinnostech nebo o možnostech pojištění.

Máte nějaké cíle, které se shodují, doplňujete se, nebo se cítíte jako konkurence? Setkáváte se?

Osobně mám velkou radost z toho, že se nám s Tanečním sdružením České republiky podařilo najít společnou řeč v jednom z velmi důležitých bodů, který se dotýká všech tanečníků napříč žánry. Je jím práce na zavedení takzvaného Transition centra, které bude mít za úkol pomoct s řešením druhé kariéry. Všichni vnímáme fakt, že tanec je žánr velmi specifický a že aktivní život tanečníka je omezen. Takovýchto průsečíků je mezi našimi organizacemi více a stejně jako u druhé kariéry je jednou z mých motivací právě potlačení dosavadních předsudků a nekomunikace. Neříkám, že se ve všem shodneme, právě díky těm výše zmíněným rozdílnostem v podmínkách a potřebách. Nicméně bude jistě konstruktivnější se vnímat jako partneři než jako nepřátelé. Konkurenci osobně vnímám spíše jako pozitivní moment, dokud je zdravá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat