Moravská filharmonie a Moravské divadlo prohrály boj se zastupitelstvem

Na čtvrtém zasedání zastupitelstva města Olomouce, dne 5. června 2023, bylo poměrem 28 hlasů pro, 14 proti potvrzeno rozhodnutí, které ukládá náměstku primátora Viktoru Tichákovi realizovat analýzu jedné z jím iniciovaných variant postupného slučování Moravské filharmonie a Moravského divadla. Hlavním argumentem je nedostatek finančních prostředků (cca 17 milionů korun) ze strany zřizovatele – města Olomouce. Zastupitelstvo se při úvahách o sdíleném financování setkalo jedenkrát s krajskými zástupci, kteří přislíbili zachování stávající finanční podpory. Další pokusy o změnu financování nebyly učiněny. Za loňský rok skončilo město Olomouc s hospodářským přebytkem 166 milionů korun.
Ilustrační foto (zdroj Opera PLUS)
Ilustrační foto (zdroj Opera PLUS)

Varianta, kterou olomoucká radnice nechává zpracovávat, má dle odhadů ušetřit cca 7 milionů korun v rozpočtu. O pracovní místa by v rámci zeštíhlování obou institucí mělo přijít předběžně čtrnáct hudebníků, ostatní profese mají následovat. Další změny budou spočívat ve sdílení prostor a sjednocení provozních částí. Odborové organizace Moravské filharmonie i Moravského divadla však poukázaly na hypotetičnost úspor, které na příkladu slučování Národního divadla a Státní opery přinesly naopak zvýšené náklady.

Rozhodnutí o vypracování dvou slučovacích variant, ze kterých dnes zastupitelé vybírali, však padlo již 23. května 2023 na neveřejném zasedání. V první variantě se jednalo o plné zachování obou institucí s maximální vzájemnou provozní synergií s odhadovanou úsporou 1,5 milionů korun. Podle druhé varianty, která zvítězila, by mělo celkové spojování institucí trvat pět let a přepokládaná úspora 7 milionů korun by se projevila za tři roky. V Důvodové zprávě se také vyjádřil zástupce Ministerstva kultury, že pokud dojde k jakékoli z úsporných variant, sníží Ministerstvo výši dotací, které se vypočítávají koeficienty mimo jiné dle nákladovosti institucí.

Dále v Důvodové zprávě varuje šéfidirigent MFO Zsolt Hamar před slučováním pouze z důvodů úspor, které vždy vede k negativním důsledkům. Musí jít především o zvyšování umělecké úrovně. Primátor Olomouce Miroslav Žbánek na jednání zmínil, že se objevují údajné kritické soudy na uměleckou úroveň obou institucí.

Na jednání byli přítomni zástupci uměleckých rad obou orchestrů a iniciátoři občanské petice. Otevřeně kritizovali náměstka Viktora Ticháka za nedostatečnou komunikaci, vágní formulace a odkazování se na pracovní model německých divadel s orchestrálním provozem, který však v české pracovní legislativě nelze doslovně realizovat. Podle ředitelů obou uměleckých institucí se politická jednání negativně promítají do pracovní atmosféry, upadl zájem o konkurzy na hráčská místa.

Pro utišení protestů navrhuje náměstek Viktor Tichák zachování názvů obou institucí a dvou autonomních orchestrů s jedním hudebním ředitelem (výraz „hudební ředitel“ opět pochází z německého prostředí a odkazuje na šéfdirigenta, který řídí jak koncertní, tak operní provoz). Podle usnesení nyní následuje zadání externí analýzy a jmenování manažera spojení. Sloučení obou institucí by se mělo zrealizovat 1. lednem 2025.

Pokud analýza nepřinese příznivé výsledky pro zamýšlené sloučení kulturních institucí, od záměru Olomouc odstoupí, sdělil Tichák médiím.

Čtvrté zasedání zastupitelstva města Olomouce, 5. června 2023 (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Čtvrté zasedání zastupitelstva města Olomouce, 5. června 2023 (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Za tuto variantu, která představuje radikální omezení kulturní soběstačnosti Olomouce hlasovali:
Za hnutí ANO: Svatopluk Binder, Miroslava Ferancová, Milan Feranec, Eva Kolářová, Václav Kryl, Tomáš Sýkora, Radim Lindner, Jaromír Lošťák, Zuzana Martynková, Pavel Michalík, Lukáš Popelák, Vladimír Prášil, Martin Přerovský, Miloslav Tichý, Magdaléna Vanečková a Miroslav Žbánek (primátor).

Za hnutí ProOlomouc: Kateřina Dobrozemská, Pavel Grasse, Tomáš Pejpek, Aleš Prstek a Jan Žůrek.

Za Piráty Olomouckého kraje: Viktor Tichák, David Novák a Zdeněk Žák.

Za hnutí spOLečně Olomouc – Štěpán Bačák, Ivo Háger a Lukáš Krbeček.

Za hnutí STAN: Andrea Hanáčková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments