Musica Florea koncertuje v Olomouci

Musica Florea pod uměleckým vedením Marka Štryncla vystoupí 1. srpna v Olomouci v uměleckém centru UP v Kapli Božího těla. Představí zde hudbu raného středověku a baroka, která byla ve své době prodchnuta kompozičními experimenty, které předbíhaly hudební vývoj takřka o několik století. V tomto koncertním projektu chce soubor poukázat na důležité hudební prvky charakterizující jeho vznik a vývoj z hlediska hudební improvizace a rozličné ornamentiky.

Improvizace – (pra) zdroj hudebního umění | 1. srpna 2017 | 19:00 | Olomouc
Vstupné na vystoupení předního českého souboru jen 100,- Kč
Rezervace: [email protected]

Adresa: Umělecké centrum Univerzity Palackého, Univerzitní 3, Kaple Božího Těla

Mnoho skladeb vznikalo v baroku tak, že byly skladatelem – interprety prováděny a teprve později zapisovány do not. Umění hudební improvizace bylo nezbytným předpokladem každého kvalitního hudebníka. Abychom porozuměli interpretačním požadavkům té doby, je nezbytné se umění improvizace naučit. A to jak z hlediska předpokládané ornamentiky již zaznamenaných skladeb, tak i z hlediska „možného vzniku“ skladeb nových. Samozřejmě podle dobových zvyklostí, ty se ale nevyhýbaly pozoruhodným experimentům, které (jakoby) předcházely vývoj i několika století.

Umění improvizace je věčné! Přijďte se přesvědčit. Hudba středověku a baroka rezonuje i v dnešní popkultuře – kde by byly největší fantasy filmy bez této inspirace? I Musica Florea dokáže své posluchače odvést do fantastických krajin.

Program:
Chorální nápěv “Kyrie” z 10. století
Adam Václav Michna z Otradovic (1600–1676)/?: variace na píseň “Toto malé děťátko…”
Henry Purcell (1659–1695): Pavane and Chaconne
Anonymní téma ze 17. století: improvizace “Amorosa”
Gottfried Finger (1660–1730)/?: Ciaccona
Francesco Cavalli (1602–1676)/?: Canzon á3
Henry Purcell (1659–1695)/?: Fantasia (13) Upon one note
Giovanni Battista Buonamente (1595–1642): Sonata á 3 violini
Andrea Falconieri (1586–1656)/?: Folias echa para mi Senora
Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525–1594)/?: “Sonata – Fantasia” na téma Adoramus Te…

Musica Florea, um. vedoucí Marek Štryncl
Jíří Sycha – barokní housle
Eleonora Machová – barokní housle, viola a viola da gamba
Magdaléna Malá – barokní housle a viola
Tomáš Reindl – perkuse
Marek Štryncl – barokní violoncello a kytara
Iva Štrynclová – varhanní pozitiv

Orchestr Musica Florea vznikl roku 1992 jako jeden z prvních zabývajících se stylově poučenou interpretací hudby v České republice. Zakladatelem a vedoucím ansámblu je violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Orchestr hraje na originální nástroje nebo jejich kopie, jeho práce vychází ze studia dobových pramenů a estetiky – vlastní badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů a prostředků.

Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, operní a oratorní, a to od počátků baroka až po 20. století.

V roce 2014 vznikla pod hlavičkou orchestru mobilní scéna na principech barokního divadla Florea Teatrum, která dovoluje lepší práci s rekonstruovanými hudebně dramatickými díly – dobovými operami a balety rozmanitého rozsahu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]