Národní divadlo Brno zahájilo sezonu 2022/2023

Včera 7. září 2022 proběhl od 18:00 hodin na piazzettě před Janáčkovým divadlem zahajovací koncert k nové divadelní sezoně Národního divadla Brno. Jako tradičně byli všichni návštěvníci přizváni k nahlédnutí pod pokličku příprav nadcházejících deseti měsíců.

Zahajovací koncert sezony 2022/2023 Národního divadla Brno, 7. září 2022 (zdroj Národní divadlo Brno)
Zahajovací koncert sezony 2022/2023 Národního divadla Brno, 7. září 2022 (zdroj Národní divadlo Brno)

Byly pro ně nachystány ukázky z připravovaných premiér, jako je Veselá vdova i ohlédnutí za úspěchy sezóny minulé jako byl OtelloAlcina či Řecké pašije v podání sólistů opery Jany Šrejma Kačírkové, Pavly Vykopalové, Romana Hozy, Ondřeje Koplíka, Tadeáše Hozy, Jana Šťávy, Václavy Krejčí Houskové či hostů Anastasie Martinyuk či Doubravky Součkové.

Nechyběl ani sbor Janáčkovy opery NdB, ke kterému se tentokrát připojil i Český akademický sbor a Dětský sbor Brno, to vše za doprovodu orchestru Janáčkovy opery NdB pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće.

Ve dnech 2. až 20. listopadu 2022 rozezní Brno 8. ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. Již po osmé tak bude brněnská metropole po tři týdny zcela patřit dílu Leoše Janáčka a samozřejmě i dalších umělců, kteří jej na jeho tvůrčí cestě inspirovali, či naopak jím inspirováni byli. Do Brna zavítá řada umělců v čele s dirigenty Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem, Johnem Fiorem a Marko Ivanovićem. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma „Quo Vadis“. Slavnostní zahájení 2. listopadu 2022 patří tradičně nové inscenaci Janáčkovy opery NdB – jedinečnému spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše pod taktovkou Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Zajímavé pohledy na interpretaci Janáčkových oper nabídne švýcarské Grand Théâtre de Genève s inscenací Káti Kabanové, Welsh National OperaVěcí Makropulos či pražské Národní divadloKáťou Kabanovou a Schulhoffovými Plameny obojí v režii Calixta Bieita. Pozadu nezůstane ani koncertní linka s Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, Nicky Spence a dalšími, jejím vyvrcholením pak bude kantáta Quo Vadis pod taktovkou Johna Fioreho.

3. února 2023 se bude v Janáčkově divadle konat premiéra operety Veselá vdova Franze Lehára v režii Magdaleny Švecové a Martina Packa. Hudebního nastudování se ujmul Jakub Klecker. Na premiéru komedie Giuseppe Verdiho Falstaff v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Ondreje Olose se mohou diváci těšit 5. dubna 2023. A 17. června 2023 proběhne premiéra opery R. Strausse podle hry Oscara Wilda Salome (v režii Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće).

NdB si velice cení práce Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, proto se rozhodlo jako výraz díků nabídnout jeho zaměstnancům zvýhodněné vstupné.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments