Národní divadlo zve na jedenáct premiér

První premiérou nové sezony Opery Národního divadla dnes ve Stavovském divadle bude Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta v režii Alexandera Mörka-Eidema. Opera Don Giovanni je součástí cyklu Mozart-Da Ponte, tří děl, která Mozart zkomponoval na texty svého libretisty Lorenza da Ponteho. Hudebního nastudování celé této řady, která ještě nabízí opery Figarova svatba a Cosi fan tutte, se ujal Karsten Januschke. Nová inscenace Cosi fan tutte bude uvedena příští rok 22. ledna v režii Tatjany Gürbacaové a v roce 2023 sérii uzavře Figarova svatba.

W. A. Mozart, Don Giovanni – Národní divadlo, 24. dubna 2021: Leporello a Don Giovanni (M. Horák a P. Kubáň) (foto Jan Pohribný)
W. A. Mozart, Don Giovanni – Národní divadlo, 24. dubna 2021: Leporello a Don Giovanni (M. Horák a P. Kubáň) (foto Jan Pohribný)

V nadcházející sezoně Opera Národního divadla (ND) v Praze pozve na svých třech scénách v historické budově, Stavovském divadle a ve Státní opeře na jedenáct premiér. Jejich vyšší počet než obvykle je dán tím, že v uplynulé sezoně plánovala osm nových inscenací, avšak kvůli zavřeným divadlům je neměla příležitost předvést naživo. Soubor Statní opery vstoupí do nové sezony 2. září premiérou Rigoletta od Giuseppa Verdiho v režii Barbory Horákové Joly. Soubor ND nabídne premiéru díla Gioachina Rossiniho Lazebník sevillský 7. října v Národním divadle.

V projektu Musica non grata bude Opera ND pokračovat v uvádění děl skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem, kteří byli ve své době spojeni s pražským operním životem. U příležitosti 150. výročí narození Alexandra Zemlinského, který v Praze jako operní ředitel působil šestnáct let, se v říjnu uskuteční třídenní festival.

G. Verdi: Rigoletto - Sbor Státní opery - Státní opera 2021 (foto Serghei Gherciu)
G. Verdi: Rigoletto – Sbor Státní opery – Státní opera 2021 (foto Serghei Gherciu)

V lednu Státní opera uvede romantickou operu Richarda Wagnera Bludný Holanďan. Režie příběhu prokletého kapitána, jehož může spasit láska dívky Senty, se ujme Ole-Anders Tandberg. Dirigovat bude hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. V Národním divadle připravují premiéru dvou českých oper – Káti Kabanové Leoše Janáčka a Prodané nevěsty Bedřicha Smetany – obě pod taktovkou hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka.

V postavení hostů v nadcházející sezoně v ND vystoupí tuzemští čelní operní pěvci, jako jsou Pavel Černoch, Adam Plachetka nebo Štefan Margita. V hlavní roli inscenace Sedmi smrtelných hříchů vystoupí Dagmar Pecková. V Rusalce ve Státní opeře po boku Kateřiny Kněžíkové v titulní roli Prince zazpívá slovenský tenorista Pavol Breslik.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments