Nemocný Daniel Barenboim: Zůstanu, dokud budu mít sílu

Berlínská Státní opera ve čtvrtek uvedla, že devětasedmdesátiletý legendární dirigent a klavírista Daniel Barenboim již podruhé během dvou měsíců zrušil ze zdravotních důvodů sérii koncertů a představení.

Daniel Barenboim (Harald Hoffmann)
Daniel Barenboim (Harald Hoffmann)

Devětasedmdesátiletý dirigent a klavírista Daniel Barenboim je kvůli problémům s krevním oběhem aktuálně v lékařské péči. Jeho stav se zlepšuje, ale z preventivních důvodů mu lékaři doporučili zrušit plánovaná vystoupení do 22. dubna 2022 včetně. „Zůstanu, dokud budu mít sílu. Jinak odejdu, nechci zůstat jako relikt minulosti,“ svěřil se loni agentuře AFP.

V naplánovaném cyklu Mozart – Da Ponte během letošních slavností v berlínské Staatsoper Unter den Linden zaskočil za Barenboima italský dirigent Giuseppe Mentuccia, který v sobotu 16. dubna řídil Così fan tutte a Figarovu svatbu. V neděli 17. dubna bude probíhat opera Don Giovanni pod taktovkou německého dirigenta Thomase Guggeise.

Barenboim je od roku 1992 generálním hudebním ředitelem berlínské Státní opery a jejího orchestru Staatskapelle. Smlouva mu platí do roku 2027. Jeho šéfovské vedení je často vnímáno jako “autokratické až despotické”. V souvislosti s hnutím #MeToo byl německým tiskem obviňován z vytváření atmosféry strachu, šikany a ponižování hudebníků. Svůj post však uhájil. Možná také proto, že se mu podařilo pro Státní operu vyjednat velmi štědrý roční rozpočet ve výši 50,4 milionů eur.

Daniel Barenboim, kterého trápí opakující se zdravotní problémy, musel již loni na podzim zrušit několik koncertů. Zejména 18. listopadu zklamal publikum, které na něj čekalo v berlínské synagoze na Rykestrasse. Barenboim letos v únoru rušil své koncerty kvůli operaci páteře. 8. února měl provést Beethovenovy sonáty v rámci série koncertů věnovaných velkým klavíristům, termín byl přeložen na 13. června. Dále měl 12. února vystoupit s Filarmonica della Scala pod vedením Zubina Mehty. Nový termín zatím nebyl oznámen. „La Scala přeje maestru Barenboimovi brzké uzdravení,“ dodala milánská opera ve svém tiskovém prohlášení.

V České republice má Barenboim vystoupit na zahajovacím koncertě letošního Pražského jara se svým West-Eastern Divan Orchestra, který sdružuje hudebníky z obou stran izraelsko-palestinského území.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments