Pražské jaro představuje program 77. ročníku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Program 77. ročníku Pražského jara 2022 slibuje opět bohatou nabídku hudebních děl, světově proslulých orchestrů, komorních souborů i sólistů. Je připraveno na čtyřicet koncertů. Festival začíná tradičně 12. května.

Daniel Barenboim (foto Silvia Lelli)
Daniel Barenboim (foto Silvia Lelli)

Festival orámuje vystoupení dvou dirigentských velikánů. K provedení úvodní Smetanovy Mé vlasti se na Pražské jaro vrací jeden z nejvýznamnějších umělců naší doby Daniel Barenboim, tentokrát s West-Eastern Divan Orchestra. Festival završí koncert Vídeňských filharmonikůAndrisem Nelsonsem, kteří mj. uvedou Dvořákovu Šestou symfonii. Ze zahraničních orchestrů se posluchači dále mohou těšit na hostování City of Birmingham Symphony Orchestra se šéfdirigentkou Mirgou Gražinytė-Tylou. Vůbec poprvé v České republice vystoupí dirigentská hvězda světových pódií François-Xavier Roth, a to hned se dvěma svými orchestry – francouzským ansámblem dobových nástrojů Les Siècles a německým Gürzenich-Orchester Köln. Rezidenčním umělcem festivalu se stane violoncellista Gautier Capuçon. Událostí mezinárodního dosahu bude projekt Prague Offspring věnovaný novinkám současné hudby. Prodej vstupenek bude zahájen 11. listopadu v 11 hodin prostřednictvím webu festivalu.

Zahájení festivalu se silným příběhem

 „Má obrovský symbolický význam provést Smetanovo mistrovské dílo s orchestrem složeným z hudebníků z Izraele, Palestiny a ostatních arabských zemí. Idea domova a vlasti má pro všechny velký význam, a to v mnoha ohledech,“ říká k okolnostem zahajovacího koncertu Daniel Barenboim, který způsobil senzaci, když Smetanovu Mou vlast na festivalu v roce 2017 uvedl s Vídeňskými filharmoniky. Tentokrát stane v čele West-Eastern Divan Orchestra, jedinečného tělesa, které založil spolu s palestinsko-americkým akademikem Edwardem Saidem, aby prostřednictvím hudby a společného soužití podpořili dialog mezi různými kulturami Blízkého východu. „Zahajovací koncert je ikonou i erbem Pražského jara,“ připomíná ředitel festivalu Roman Bělor

Andris Nelsons 2018 (foto Marco Borggreve)
Andris Nelsons 2018 (foto Marco Borggreve)

Vídeňští filharmonikové uvedou Dvořákovu Šestou symfonii

Závěrečný koncert festivalu bude řídit jedna z nejvýraznějších osobností mezi dirigenty Andris Nelsons, který stane před Vídeňskými filharmoniky. Sotva bychom našli těleso těsněji spjaté s bohatou historií a tradicí evropské klasické hudby. „Obzvláště mě těší, že do programu byla jako závěrečná skladba zařazena Šestá symfonie Antonína Dvořáka,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. „Dílo nonkonformní ruské autorky vychází z české pohádky o erudici a fantazii,” říká o Gubajdulině skladbě prezident Vídeňských filharmoniků Daniel Froschauer. „Následovat bude Devátá symfonie Dmitrije Šostakoviče  – počin balancující na pomezí ironie a kritiky režimu. A jako znak našich blízkých vazeb jsme zvolili Dvořákovu Šestou symfonii, radostnou hudební báseň, kterou vzdává hold své české domovině.“

Rezidenční umělec Gautier Capuçon a vzácní hosté z Anglie

Gautier Capuçon, jeden z nejlepších violoncellistů současnosti, se v tomto ročníku stane rezidenčním umělcem Pražského jara. Vystoupí celkem na třech koncertech – v sólovém recitálu v sugestivním prostředí Pražské křižovatky, s klavíristou Jérôme Ducrosem ve Dvořákově síni a coby sólista ve Violoncellovém koncertu Edwarda Elgara spolu se City of Birmingham Symphony Orchestra pod taktovkou mladé šéfdirigentky Mirgy Gražinytė-Tyly. 

Umělkyně na festivalu účinkovala již v roce 2014 s Kremeratou Balticou a nyní se po sedmi letech na festival vrací jako již světově uznávaná osobnost. „Mirga Gražinytė-Tyla kráčí ve stopách sira Simona a chová obzvlášť vřelé city k Symfonii č. 6 Antona Brucknera,“ uvádí ředitel orchestru Stephen Maddock. „Hudba sira Edwarda Elgara stála vždy v centru repertoáru orchestru. Na vůbec prvním symfonickém koncertu orchestru sám sir Edward řídil právě svůj Violoncellový koncert,“ vysvětluje Maddock. Rezidenční umělec Gautier Capuçon k tomu dodává: „Mám obrovskou radost, že v Praze dílo provedu právě se CBSO a Mirgou Gražinytė-Tylou. Když jsme jej spolu hráli poprvé, cítil jsem mimořádné spříznění. Její dirigování je přirozené jako dýchání, melodické linie sleduje jako kdyby zpívala,“ uzavírá.

Výročí Césara Francka a český debut hvězdného dirigenta

Významnou pozornost věnuje dramaturgie velkému jubileu belgicko-francouzského romantika Césara Francka (1822–1890). Jeho monumentální symfonická báseň se sborem Psyché zazní v podání České filharmonie a Petra Altrichtera, jeho komorní hudbu uslyšíme v mistrovské interpretaci Gautiera Capuçona, o kouzlu jeho písňové tvorby přesvědčí Markéta Cukrová a geniální Symfonii d moll uslyšíme v podání jedinečného francouzského orchestru dobových nástrojů Les Siècles, a to pod vedením jeho šéfdirigenta a zakladatele François-Xaviera Rotha. 

François-Xavier Roth (foto Hartmut Naegele)
François-Xavier Roth (foto Hartmut Naegele)

„S ohledem na jeho závratnou kariéru zní neuvěřitelně, že se bude jednat o jeho český debut, ovšem debut skutečně velkolepý,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. „Rotha totiž poznáme také v čele německého Gürzenich-Orchester Köln, tělesa s pozoruhodnou historií díky premiérám dvojkoncertu Johannesa Brahmse, dvou symfonií Gustava Mahlera nebo symfonických básní Richarda Strausse,“ doplňuje dramaturg Josef Třeštík

Tento koncert bude rovněž ozdoben skvělou violistkou Tabeou Zimmermann, která uvede violový koncert Der Schwanendreher Paula Hindemitha, pod jehož vedením skladba na Pražském jaru zazněla v roce 1961 zatím poprvé a naposledy. „Vědomí, že stál v Praze na dirigentském stupínku sám Paul Hindemith, je mi inspirací, když dnes dílo uvádím se svou uměleckou přítelkyní Tabeou Zimmermann,“ říká François-Xavier Roth. „Richarda Strausse má Gürzenich-Orchester ve své DNA, hudbu skvělého českého skladatele Leoše Janáčka jsme na program zařadili na počest našeho hostitele,“ uzavírá francouzský dirigent.

David Robertson (foto Jay Fram)
David Robertson (foto Jay Fram)

Monumentální symfonie Charlese Ivese

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments