Týden s hudbou. Koncerty, divadelní představení, online záznamy i streamy

Ve Velikonočním oktávu vám přinášíme nový Týden s hudbou, kde naleznete aktuální informace o koncertech a operních představeních doplněné o streamy ze zahraničí. I tento týden se můžete těšit jak na díla známá, tak na hudební i divadelní premiéry.
Témata:Adam Plachetka Aleš Tvrdík Alžběta Vlčková Brno Contemporary Orchestra Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Collegium 1704 ČT art David Herzán Dominik Beneš Festival Jarmily Novotné Liteň Filharmonie Hradec Králové Gustáv Beláček Hodonínský symfonický orchestr Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Irena Pohl Houkalová Jan Kučera Janáčkova filharmonie Ostrava Jaromír Michael Krygel Jaroslav Březina Jaroslav Svěcený Jindřich Macek Jiří Krhut Jitka Baštová Kateřina Macourková (houslistka) Kateřina Macourková Hlaváčová (flétnistka) Kryštof Mařatka Lucie Hilscherová Lucie Silkenová Marie Fajtová Marta Reichelová Martin Leginus Martin Opršál Michaela Koudelková Michal Kuča Monika Knoblochová Moravská filharmonie Olomouc Národní divadlo Národní divadlo Mannheim Olšer-Schütz-Zuber Trio Ondřej Macourek OperaVision Patrik Červák Pavel Svoboda Pavla Vykopalová Pražský komorní orchestr Rastislav Štúr Roxana Hädler Stirská Semjon Byčkov Slezské divadlo Opava Slovenská filharmónia Spevácky zbor Lúčnica Stanislav Vavřínek Štátna filharmónia Košice Štěpán Kozub Svatopluk Schuller Svatopluk Sem Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Titusz Tóbisz Tomáš Brauner Tomáš Černý Tomáš Hanák Trio Českého rozhlasu Václav Jeřábek Velikonoční festival duchovní hudby Brno Víkingur Ólafsson Višeslav Jaklin Wiener Staatsoper Yuja Wang
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Praha

Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 19. dubna v 19:30 hodin v kostele svatého Šimona a Judy. Zazní Nokturno H dur Antonína Dvořáka, Symfonie pro smyčce č. 12 g moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Sinfonia Es dur Josefa Myslivečka a se sólistkou Alžbětou Vlčkovou Koncert pro violoncello a orchestr D dur Josepha Haydna.

V úterý 19. dubna v 17:00 hodin se v kostele svaté Rodiny Domova svatého Karla Boromejského v Řepích uskuteční koncert Jarní romance. Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Johanna Adolpha Hasseho, Camilla Saint-Saënse, Josefa Bohuslava Foerstera, Michala Macourka a dalších. Účinkují sopranistka Irena Pohl-Houkalová za doprovodu flétnistky Kateřiny Macourkové Hlaváčové, houslistky Kateřiny Macourkové a klavíru Ondřeje Macourka. Záštitu nad koncertem převzal mimo jiné pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer.

Česká filharmonie tento týden vystoupí se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem ve středu 20. dubna, ve čtvrtek 21. dubna v pátek 22. dubna vždy od 19:30 hodin. Zazní Symfonie č. 2 Pražská panoramata Juliana Andersona v české premiéře, Koncert pro klavír a orchestr č. 23 A dur K 488 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Víkingur Ólafsson) a Svěcení jara Igora Stravinského.

Collegium 1704 vystoupí ve čtvrtek 21. dubna v kulturním centru Vzlet od 19:30 hodin s programem Con bravura!. Společně se sólistkou na zobcové flétny Michaelou Koudelkovou a cembalistkou Monikou Knoblochovou provedou skladby Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho, Johanna Joachima Quantze a Arcangela Corelliho. Veřejnou generální zkoušku bude možné navštívit tamtéž ve středu 20. dubna od 14:00 hodin.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve čtvrtek 21. dubna v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu dá prostor talentovaným sólistům Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

Adam Plachetka (foto David Turecký)

Adam Plachetka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu vystoupí v pátek 22. dubna v 19:30 hodin v Hudebním fóru Karlín s programem Na Broadway s Adamem Plachetkou II s písněmi z muzikálů psaných pro Broadway.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí v sobotu 23. dubna v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu s dirigentem Janem Kučerou s programem určeným dětskému publiku z děl Maurice Ravela a Clauda Debussyho.

V sobotu 23. dubna v 18:30 hodin se ve Francouzském kulturním institutu (Štěpánská 35. Praha 1) uskuteční promítání filmu Z Tvého života (2022). Hudební skladatel Kryštof Mařatka natočil ve spolupráci s Tomášem Doruškou a Martinem Čihákem v letech 2000 až 2012 rodinný portrét o svém otci, významném českém a světovém gastroenterologovi prof. Zdeňku Mařatkovi (1914–2010), ve kterém také zmiňuje svého dědečka, českého sochaře Josefa Mařatku, který byl blízkým spolupracovníkem Augusta Rodina a Antonína Dvořáka. Časosběrný rodinný portrét autora Kryštofa Mařatky působí dojmem poněkud mimo časové zařazení. Film představuje dvacáté století tak, jak jej prožíval inovativní lékař prof. Mařatka.

Národní divadlo uvede v rámci projektu Musica non gratta v sobotu 23. dubna od 19:00 hodin Symfonii č. 21 Kaddish Mieczysława Weinberga. Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Orchestr Národního divadla se sopranistkou Marií Fajtovou.

Čínská klavíristka Yuja Wang vystoupí v neděli 24. dubna od 17:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina se svým recitálem.

Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)
Yuja Wang (zdroj Yuja Wang)

Brno

V Brně probíhá Velikonoční festival.  
Ve středu 20. dubna se v 20:00 hodin v kostele sv. Augustina na Náměstí Míru uskuteční premiéra celovečerní kompozice Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova pro bicí nástroje Pavla Zemka Nováka. Kompozici provede sólista Martin Opršál s collegiem.
Varhanní koncert Višeslava Jaklina s díly Nicolause Bruhnse, Diettricha Buxtehudeho a Johanna Sebastiana Bacha se uskuteční v pátek 22. dubna v 19:30 hodin tamtéž.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí ve středu 20. dubna a ve čtvrtek 21. dubna v 19:00 hodin v hale Gong ve Vítkovicích s dirigentem Stanislavem Vavřínkem a dvojicí Štěpánem Kozubem a Jiřím Krhutem.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc pořádá v pátek 22. dubna v 17:00 hodin v Redutě již pátý koncert ve spolupráci s Janáčkovo akademií múzických umění. Pod taktovkou Patrika Červáka zazní Koncert pro klarinet a smyčcový orchestr Aarona Coplanda (sólista Aleš Tvrdík), Koncert pro harfu a orchestr Es dur, op. 74 Reinholda Glièra (sólistka Roxana Hädler) a Symfonie č. 11 g moll, op. 103 „Rok 1905″ Dmitrije Šostakoviče.

Ostatní regiony

Pavla Vykopalová (zdroj Filharmonie Brno)
Pavla Vykopalová (zdroj Filharmonie Brno)

Kantáta Antonína Dvořáka Svatební košile, op. 69 zazní v podání Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) v Sále Filharmonie Hradec Králové společně s Filharmonií Hradec Králové a sólisty Pavlou Vykopalovou, Jaroslavem Březinou a Svatoplukem Semem ve čtvrtek 21. dubna od 19:30 hodin. Provedení řídí Tomáš Brauner.

Na Hudebním festivalu Antonína Dvořáka Příbram se ve čtvrtek 21. dubna od 19:30 hodin v Galerii Františka Drtikola představí Trio Českého rozhlasu společně s recitátorem Svatoplukem Schullerem. V programu zazní skladby a melodramy Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka, Jacquese Iberta, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Tomáše Illeho proložené poezií Jaroslava Seiferta a Karla Čapka.

Olšer – Schütz – Zuber Trio se představí ve středu 20. dubna od 19:00 hodin v Zahradním domě v Teplicích. Zazní skladby Josepha Haydna, Carla Maria von Webera a Tommasa Giordaniho.

V rámci 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné se ve dnech 23. dubna a 24. dubna na zámku Liteň uskuteční Litenské hornové dny.

V sobotu 23. dubna v 18:00 hodin budou v klášterním kostele v Opočně požehnány J. E. Mons. Janem Vokálem, biskupem královehradeckým, nové varhany. Po slavnostní mši svaté bude následovat první koncertní představení nového nástroje varhaníkem Pavlem Svobodou.

Pavel Svoboda (foto Zdeněk Chrapek)
Pavel Svoboda (foto Zdeněk Chrapek)

V rámci Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram vystoupí v Třebsku v kostele Nanebevzetí Panny Marie v sobotu 23. dubna od 19:00 hodin akordeonistka Jitka Baštová a loutnista Jindřich Macek. Zazní výběr z tvorby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Václava Trojana a Juraje Hatríka.

Český filharmonický sbor Brno vystoupí v kostele svatého Vavřince v neděli 24. dubna od 15:00 hodin v Hodoníně. Společně s Hodonínským symfonickým orchestrem pod taktovkou Davida Herzána a se sólisty Martou Chila Reichelovou, Lucií Hilscherovou, Michalem Kučou a Václavem Jeřábkem provedou Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala a Korunovační mši C dur Wolfganga Amadea Mozarta.

Brno Contemporary Orchestra chystá koncert v neděli 24. dubna od 17:00 hodin nazvaný Lidské pásmo potoků a řek v jeskyni Výpustek ve Křtinách. Zazní skladby Aloise Piňose, Šarūnase Nakase, Giacinta Scelsiho, Michala Wroblewského a Miroslava Totha. Před koncertem bude možná od 15:50 hodin prohlídka jeskyně.

Slezské divadlo Opava uvede v neděli 24. dubna od 19:00 hodin premiéru nové inscenace operety Oskara Nedbala Polská krev v nastudování Tomáše Hanáka a v režii Dominika Beneše.

Slovensko

Slovenská filharmonie vystoupí tento týden ve čtvrtek 21. dubna, v pátek 22. dubna a v sobotu 23. dubna od 19:00 hodin v Koncertní síni SF s dirigentem Rastislavem Štúrem. Zazní filmová hudba Elmera Bernsteina, Hanse Zimmera, Jamese Hornera, Alana Silvestriho, Johna Williamse a dalších.

Titusz Tobisz (zdroj Státní divadlo Košice)
Titusz Tobisz (zdroj Státní divadlo Košice)

Státní filharmonie Košice vystoupí v pátek 22. dubna v 18:00 hodin v Domě umění s projektem Karel Plicka: Zem zpívá. S hudbou Františka Škvora vystoupí pěvecký sbor Lúčnica pod taktovkou Martina Leginuse. Tenorové sólo přednese Titusz Tóbisz.

Streamy a televizní přenosy

Na Velikonoční pondělí 18. ledna od 20:15 hodin odvysílá ČT Art gratulační koncert k 60. narozeninám Jaroslava Svěceného.

Tv Noe zařadí v úterý 19. ledna od 7:40 hodin záznam Symfonie č. 9 d moll S ódou na radost Ludwiga van Beethovena z Podzimního festivalu duchovní hudby z října 2016. Zpívají Lucie Silkenová, Jana Hrochová, Tomáš Černý, Gustáv Beláček, Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala), pod taktovkou Jaromíra Krygela hraje Moravská filharmonie Olomouc. Záznam zazní ještě jednou ve čtvrtek 21. dubna v 12:50 hodin.

Vídeňská státní opera bude v neděli 24. dubna od 19:00 hodin streamovat operu Lucia di Lammermoor Gaetana Donizettiho pod taktovkou Evelina Pidòa a režii Laurenta Pellyho. V hlavních rolích se představí George Petean, Lisette Oropesa, Benjamin Bernheim, Josh Lovell, Roberto Tagliavini, Patricia Nolz, Angelo Pollak.

Gaetano Donizetii: Lucia di Lammermoor – Wiener Staatsoper (zdroj Wiener Staatsoper)
Gaetano Donizetii: Lucia di Lammermoor – Wiener Staatsoper (zdroj Wiener Staatsoper)

Server OperaVision uveřejnění v neděli 24. dubna od 19:00 hodin záznam opery Bludný Holanďan Richarda Wagnera v inscenaci Národního divadla Mannheim. Pod taktovkou Jordana de Souzy a v režii Rogera Vontobela v hlavních rolích vystoupí sólisté Národního divadla Mannheim, přesné obsazení bude upřesněno.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments