Nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2019 otevřeny pro veřejnost

Nominace na Cenu Antonína Dvořáka pro rok 2019 jsou otevřeny. Kandidáty na toto prestižní ocenění v oblasti klasické hudby může opět nominovat i široká laická a odborná veřejnost. Od 20. května je na webových stránkách pořadatelské Akademie klasické hudby (www.akademieklasickehudby.cz) k dispozici nominační formulář.
Cena Antonína Dvořáka 2018 (foto Yassine El Mansouri)

Nominace veřejnosti budou shromažďovány až do 30. června tohoto roku. Během října a listopadu pak nominace projedná Rada akademiků. Ocenění bude novému držiteli předáno 21. dubna 2020 v rámci slavnostního koncertu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby, která je rovněž pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, je vyhlašována od roku 2009.

Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku a nejnovější držitel ocenění, Česká filharmonie, si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedyho centru ve Washingtonu.

„Otevřením nominačního procesu pro širokou veřejnost chceme získat nové pohledy na to, komu by odborníci a fanoušci chtěli tuto prestižní cenu udělit. Jde o logické pokračování vývoje. V prvních letech zůstávaly nominace i rozhodnutí na půdě Akademie klasické hudby. Od roku 2012 o nositelích rozhoduje Rada akademiků složená vždy z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby. Dalo by se říct, že opětovným otevřením nominací široké veřejnosti Cena vstupuje do nové etapy své existence. Ostatně stejně, jako je tomu se samotnou Akademií klasické hudby, která letoškem zahájila výrazné rozšiřování své působnosti do oblasti podpory talentovaných hudebníků,“ uvedl ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Cena Antonína Dvořáka je udělována s podporou rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation. Již tradiční skleněnou plastiku violoncella vyrobí podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat