Oběť požaduje po zemřelém dirigentu Levinovi odškodné za sexuální zneužívání

Muž, který obvinil zneuznaného mistra Metropolitní opery New York Jamese Levina, že jej jako teenagera několik let zneužíval, podal žalobu ve výši 25 milionů dolarů. Odškodné požaduje jak z Levinovi pozůstalosti, tak od MET.
James Levine (zdroj Carnegie Hall)
James Levine (zdroj Carnegie Hall)

Žaloba, která byla pod jménem John Doe (jméno John Doe/Jane Doe se používá, je-li pravé jméno neznámé, či jako v tomto případě záměrně utajené) podaná u Nejvyššího soudu na Manhattanu, tvrdí, že byl legendárním dirigentem „sexuálně a psychicky zneužíván“, když byl nezletilý a „v průběhu mnoha let“.

Žalobce, který byl v té době sám začínajícím dirigentem, uvedl, že ho Levine začal sexuálně zneužívat v roce 1985, když mu bylo patnáct let. Podle soudních dokumentů před ním Levine masturboval a líbal mu penis.

Oběť, které je nyní 52 let, tvrdila, že Levine „běžně spojoval sexuální zneužívání se sliby kariéry v Metropolitní opeře“. V žalobě se dále uvádí, že se zneužívání na oběti podepsalo a následky zůstaly dodnes. Během jednoho roku od začátku v roce 1985 se žalobcův svět obrátil vzhůru nohama, nepohodl se s rodinou a cítil se krajně nešťastný. Muž strávil mnoho let v péči psychologa, pochyboval o své sexualitě, měl sebevražedné myšlenky a „stále se cítí zahanben a ponížen“. Také dodal, že zneužívání pokračovalo i v dospělosti a že devět let předtím, než v roce 2010 konečně skončilo, „Levine poskytoval žalobci tisíce eur, přičemž ho nadál sexuálně zneužíval“.

V soudních dokumentech žalobce rovněž tvrdí, že tři další zaměstnanci MET „věděli, že mezi žalobcem a Levinem existuje nevhodný vztah“, a přesto instituce nijak nezasáhla. Právník oběti Douglas Lipsky uvedl: „James Levine využíval svého postavení v Metropolitní opeře New York a jejího zařízení, prostředků a zaměstnanců k tomu, aby naváděl a sexuálně zneužíval mladé chlapce, včetně našeho klienta. MET o tom věděla a nice neudělala“.

Tvrzení v žalobě se shodují s tvrzeními Ashoka Paie, který byl již dříve označen za muže, který v roce 2016 oznámil své obvinění illinoiským policistům. V policejní zprávě se uvádí, že Pai tvrdil, že byl poprvé Levinem obtěžován při hostování na jedné akci blízko Chicaga. Právník oběti v soudním řízení odmítl potvrdit, zda je jeho klient Pai.

V době, kdy Pai o incidentech informoval policii, údajně také informoval představenstvo Metropolitní opery a jejího generálního ředitele, který měl Levina ponechat ve funkci až do roku 2017, kdy se objevila další dvě obvinění proti dirigentovi. „MET se příliš dlouho vyhýbala odpovědnosti. Tato žaloba to změní“, dodal Lipsky.

Žalobce mohl svůj případ podat na základě newyorského zákona o dětských obětech (New York Child Victims’ Act look-back window), který umožňoval lidem, kteří tvrdili, že byli v dětství zneužívání, žalovat útočníky a instituce, které pachatele údajně chránily, i když byly případy staré a promlčené.  

Levine byl z MET propuštěn v březnu 2018, poté co proběhlo interní vyšetřování. Následně Metropolitní operu zažaloval za neoprávněné propuštění a tvrdil, že obvinění proti němu vznesená byla neopodstatněná a požadoval nejméně 6,6 milionu dolarů odškodného. Argumentoval mimo jiné milostnými dopisy, které mu údajné oběti psaly. MET poté reagovala protižalobou. Levine také tvrdil, že se jej vedení chtělo již delší dobu zbavit a využili skandálu, aby tak učinili. Případ byl urovnán dohodou, podmínky dohody však nebyly nikdy zveřejněny. Letos 21. března 2021 James Levine zemřel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments