Definitivní konec. James Levine dostal výpověď z Metropolitní opery

Newyorská Metropolitní opera nadobro propustila dlouholetého dirigenta a hudebního ředitele Jamese Levina, obviňovaného ze sexuálního zneužívání chlapců. Operní dům dospěl k závěru, že se James Levine zmíněných činů skutečně dopustil, a po prosincovém dočasném přerušení spolupráce se s ním rozloučil definitivně. Informovala o tom agentura AP. Sám dirigent vinu popírá.

James Levine (foto archiv)

Policie podle amerických médií řeší případ zneužívání nezletilého chlapce, kterého se údajně James Levine dopouštěl v osmdesátých letech, tedy v době, kdy mu bylo přes čtyřicet. Podobná obvinění vůči Levineovi vznesli další tři muži.

“Vyšetřování objevilo věrohodné důkazy, že se pan Levine dopouštěl sexuálního zneužívání a obtěžujícícho chování jak v době, kdy pracoval v Met, tak předtím,” uvedla Metropolitní opera v prohlášení k závěrům vlastního šetření, během kterého se dotazovala více než sedmi desítek lidí. Vedení Metropolitní opery nalezlo údajně rovněž důkazy, že dirigent zneužíval či obtěžoval “zranitelné umělce v rané fázi jejich kariéry”.

Čtyřiasedmdeátiletý Levine byl hudebním ředitelem Met čtyři desetiletí. Jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů byl v letech 1986 až 2004 rovněž uměleckým ředitelem newyorské opery. Od roku 2016 s Met ze zdravotních důvodů spolupracoval jako emeritní hudební ředitel. Suspendován byl v prosinci. Veškerá obvinění v té době označil za nepodložená.

James Levine (zdroj parterre.com)

James Levine je další z řady prominentních osobností kultury, které ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Vlnu afér rozpoutal loni na podzim případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinilo mnoho žen z obtěžování a některé i ze znásilnění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat