Definitivní konec. James Levine dostal výpověď z Metropolitní opery

Newyorská Metropolitní opera nadobro propustila dlouholetého dirigenta a hudebního ředitele Jamese Levina, obviňovaného ze sexuálního zneužívání chlapců. Operní dům dospěl k závěru, že se James Levine zmíněných činů skutečně dopustil, a po prosincovém dočasném přerušení spolupráce se s ním rozloučil definitivně. Informovala o tom agentura AP. Sám dirigent vinu popírá.

James Levine (foto archiv)

Policie podle amerických médií řeší případ zneužívání nezletilého chlapce, kterého se údajně James Levine dopouštěl v osmdesátých letech, tedy v době, kdy mu bylo přes čtyřicet. Podobná obvinění vůči Levineovi vznesli další tři muži.

“Vyšetřování objevilo věrohodné důkazy, že se pan Levine dopouštěl sexuálního zneužívání a obtěžujícícho chování jak v době, kdy pracoval v Met, tak předtím,” uvedla Metropolitní opera v prohlášení k závěrům vlastního šetření, během kterého se dotazovala více než sedmi desítek lidí. Vedení Metropolitní opery nalezlo údajně rovněž důkazy, že dirigent zneužíval či obtěžoval “zranitelné umělce v rané fázi jejich kariéry”.

Čtyřiasedmdeátiletý Levine byl hudebním ředitelem Met čtyři desetiletí. Jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů byl v letech 1986 až 2004 rovněž uměleckým ředitelem newyorské opery. Od roku 2016 s Met ze zdravotních důvodů spolupracoval jako emeritní hudební ředitel. Suspendován byl v prosinci. Veškerá obvinění v té době označil za nepodložená.

James Levine (zdroj parterre.com)

James Levine je další z řady prominentních osobností kultury, které ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Vlnu afér rozpoutal loni na podzim případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinilo mnoho žen z obtěžování a některé i ze znásilnění.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na