Objeví pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové nové operní naděje?

Legendární sopranistka Gabriela Beňačková společně s Jakubem Pustinou pořádají od 4. června do 16. října další ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové s podnázvem Opera mladých. Do soutěže se mohou přihlásit zpěváci do 35 let. Po výsledcích minulého ročníku, který doslova dobili soutěžící z Koreje a Japonska a Spojených států s obstojným sekundováním Německa a Polska, se těšíme na případné české zastoupení na příčkách vítězů v letošním ročníku. 
11. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové, Opera mladých (zdroj: Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)
11. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové, Opera mladých (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)

Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové s podnázvem Opera Mladých opravdu dostává svému jménu, kdy se na krátký časový úsek do Jihlavy sjedou mladí operní zpěváci z celého světa. České zastoupení v poli vítězů však pokulhává, přestože je soutěž pro české mladé talenty snadno geograficky dostupná. V roce 2023 se na druhé příčce umístila Karolína Levková, absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, současná externistka Národního divadla, kde debutovala v roli Giannetty Donizettiho Nápoji lásky. V roce 2021 opět druhé místo vybojovala Jolana Slavíková, sólistka ansámblu Státní operety v Drážďanech v letech 2019–2023, která se kromě koncertování v současné době objevuje v Divadle F. X. Šaldy. V roce 2013 se na první příčce umístil Josef Škarka hostující basista, kterého diváci mohli vidět v operách v téměř celé republice a druhé první místo v historických ročnících Mezinárodní soutěže získala v roce 2009 Olga Jelínková v současné době sólistka lipské opery.

Soutěž založil v roce 2008 tenorista Jakub Pustina, původně vystudovaný chemik, jehož uměleckou kariéru nastartovaly úspěchy na mezinárodních pěveckých soutěžích. V roce 2006 úspěšně debutoval ve  opeře Státního divadla Košice jako Valentin v Gounodově opeře Faust a Markétka. Mezi jeho pěveckými pedagogy byla vedle Václava Zítka, Petra Dvorského i Gabriela Beňačková, která je v současné době prezidentkou Opery mladých. ​Tato držitelka ceny Grammy, Ceny Artura Toscaniniho, Zlaté medaile Giuseppe Verdiho a dalších světových oceněních je nejen stále aktivní umělkyní, ale opravdovým klenotem v českých zemích. 

Koncert ve Znojemském divadle, Marta Vašková, Gabriela Beňačková, Jakub Pustina (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)
Koncert ve Znojemském divadle, Marta Vašková, Gabriela Beňačková, Jakub Pustina (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)

Bratislavská rodačka Gabriela Beňačková za svou dlouholetou pěveckou kariéru zdolala nespočet pěveckých soutěží a nesmrtelných rolí nejen v Národním divadle v Praze, kde působila od roku 1970. Kromě její Manon Lescaut, Rusalky, Markétky, Mařenky, Káti Kabanové a Jenůfy, zářila i jako Libuše v roce 1983 při znovuotevření Národního divadla v Praze. V tomto roce přijala i české občanství. Její umělecká kariéra ale nezůstala jen v „srdci Evropy“. Cestovala do zahraničí, kde prožila většinu svého života na předních operních scénách v Bavorské státní opeře v Mnichově, ve Státní opeře ve Vídni, ve Stuttgartu, v Bonnu, v Hamburku, v Covent Garden v Londýně, v Italských operních domech, ve Španělsku, Amsterdamu, Edinburghu, Paříži, Moskvě a Buenos Aires. Kromě evropských operních domů zavítala do Japonska, San Francica, Toronta, Los Angeles a do Metropolitní opery v New Yorku, kde za svého devítiletého působení ztvárnila Káťu Kabanovou, Jenůfu, Mimi, Leonoru, Desdemonu a především Rusalku, při jejím prvním uvedením v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1994.

12. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)
12. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)

18. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové se kvapem blíží a my se těšíme, koho nám tento ročník přinese. Pěvci se mohou přihlašovat do 25. května 2025. Ženy a muži soutěží společně ve tříkolové soutěži, kde transponování árií či překlad do jiného jazyka, než je originál skladby, není možností. Pořadatelé zajišťují korepetitora, nicméně si účastníci mohou s sebou přivést na soutěž korepetitora, se kterým jsou zvyklí vystupovat. V případě, že by se prvního kola soutěžící nemohl zúčastnit osobně, je možné zaslat nahrávku árie prostřednictvím youtube odkazu, která nesmí být jakkoliv editovaná a starší než 12 měsíců. 

První kola budou probíhat v pěti evropských metropolích. První termín 4. června proběhne ve Varšavě, 12. června se soutěž přesune do Vídně, 21. června se odehraje první kolo soutěže v Praze, o den později 22. června v Berlíně a 5. července proběhne v německé Gotě. 

Porota 11. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové z roku 2018 (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)
Porota 11. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové z roku 2018 (zdroj Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové)

V prvním kole se pěvkyně a pěvci představí s jednou árií libovolného výběru a výsledky postupujících z prvního kola budeme netrpělivě vyhlížet 30. srpna. Do 10. září pak musejí semifinalisté odeslat svůj repertoár na druhé kolo a případné finále. Ty probíhají v říjnu v Jihlavě, kde má celý festival své „doma“. 
A o co budou soutěžící kromě výherních cen s finančním ohodnocením soutěžit? Jako každá soutěž má Opera mladých své speciální ceny, které jsou většinou propojeny ať už s organizátory nebo institucemi, které zastupují porotci. Mezi porotci se kromě Gabriely Beňačkové a Jakuba Pustiny objeví Michaela Barchevitch, která je od roku 2014 uměleckou a výkonnou ředitelkou Thüringen Philharmonie Gotha – Eisenach: Cena Thüringenské filharmonie (performance on stage), barytonista Šimon Svitok, generální ředitel Státní opery v Banské Bystrici: Cena Slovenské státní opery, Bánská Bystrica (performance on stage), Michael Vaccaro zakladatel a umělecký ředitel Opera Classica Europa: Cena OPERA CLASSICA EUROPA (performance on stage), a samozřejmě se bude soutěžit o Cenu Města Jihlava (concert performance), kde probíhají finálová kola soutěže. Dále bojují soutěžící o Cenu Gustava Mahlera, Cenu Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského (performance on stage), Cenu diváků (concert performance), a v neposlední řadě Cenu Gabriely Beňačkové a Cenu OPERY MLADÝCH (koncertní tour v ČR).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře