Operní panorama Heleny Havlíkové (235)

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Christoph Willibald Gluck: Paris a Helena
Hudební nastudování Jakub Kydlíček, režie Marek Mokoš, sbormistr Milan Motl.
Osoby a obsazení: Paris – Kristýna Vylíčilová, Helena – Jana Sibera, Amor – Eva Benett, Pallas Athene – Hana Holodňáková.
Barocco Sempre Giovane, umělecký vedoucí Josef Krečmer, Concerto Aventino, umělecký vedoucí Jakub Kydlíček.
národní festival Smetanova Litomyšl, zámek Nové Hrady u Litomyšle, středa 26. června 2019.

Antoine Dauvergne – Jean Joseph Vadé: Les Troqueurs / Handlíři – Barokní noc na zámku Český Krumlov 2019 (foto Lubor Mrázek)

Výměna snoubenek o krumlovské Barokní noci
Dominantou programu Festivalu komorní hudby je už patnáct let Barokní noc na zámku Český Krumlov, kterou si ředitelka Hana Pelzová nechala dokonce zaregistrovat jako ochrannou známku. Je koncipovaná jako festivita, která přenáší člověka 21. století na pět hodin do života a zábav pánů i poddaných tohoto zámku v 17. a 18. století. Během ní si diváci coby hosté velitele legendární Schwarzenberské gardy mohou zašpásovat s maskami komedie dell’arte, zatančit si v Maškarním sále, svést bitvu, pobavit se s žongléry a muži na chůdách, fandit v myších závodech nebo v Zrcadlovém sále propadnout hazardním hrám – Smrtka ve vrhcábech obehrála kde koho (včetně mě). K tomu vyhrávají Flauti cantanti, Krumlovští pištci nebo soubor Ludus musicus, mezi diváky se proplétají žáci výtvarného oboru ZUŠ Český Krumlov v nápaditých barokních maskách nebo „jezdci“ s vycpanými atributy koní.

Než noc vyvrcholí hostinou a ohňostrojem v zámeckém parku prozářeném tisícovkami svící, je jednou z kratochvílí i opera v autentickém zámeckém barokním divadle. Domovským festivalovým souborem, který oživuje svazky z bohatého zámeckého hudebního archivu, je Capella Regia pod vedením Roberta Huga. Dramaturg festivalu a znalec těchto sbírek Martin Voříšek pro letošní ročník vybral jednoaktovou komickou operu francouzského skladatele Antoinea Dauvergne (1713-1779) Les Troqueurs / Handlíři. Kníže Josef Adam ze Schwarzenbergu ji mohl vidět při jejím vídeňském provedení v roce 1758 a dílo nechat opsat pro krumlovské provozování. Tato úspěšná hříčka z roku 1753, která se ovšem stala jedním z inspiračních východisek francouzského žánru opéra comiqe, vznikla vedle Dauvergneových baletů a tragédie lyrique v době, kdy se dostal na vrchol své kariéry coby dirigent Académie royale de musique. Ředitel společnosti Opéra Comique Jean Monnet v souvislosti s prvním uvedením Handlířů ve svých pamětech dává k lepšímu vtipnou historku z doby sporů o podobu francouzské komické opery v konkurenci italských vzorů: tento marketinkově zdatný ředitel totiž během této války buffonistů vydával Dauvergnea za italského skladatele, který působí ve Vídni a ovládá francouzštinu. A než odtajnil jeho identitu, prý si škodolibě užíval, jak zastánci italské buffy nad Handlíři jásali.

Jean Joseph Vadé: Les Troqueurs / Handlíři – Barokní noc na zámku Český Krumlov 2019 (foto Lubor Mrázek)

A jásali i diváci v roce 2019, kterým mohla bláhová zápletka s výměnou snoubenek připomínat nejen Mozartovu operu Così fan tutte, ale i novodobou televizní reality show se střídáním manželek. Libretista Jean-Joseph Vadé pro Handlíře vybral jedno z La Fontainových vyprávění o dvou mladících, kteří těsně před svatbou zapochybují o svých snoubenkách. Lubinovi se jeho Margot najednou jeví příliš rozmarná, užvaněná a vrtošivá, zatímco jeho přítel Lucas si přestává být jistý svou volbou apaticky lhostejné a chladné Fanchon. Dohodnou se, že si snoubenky vymění. Jenže dívky po prvním šoku zareagují pragmaticky – předstírají, že na nápad přistoupí. Z Margot se stane hotová dračice a výbušně se domáhá peněz, přepychu a her i tanců, zatímco Fanchon k loudavosti přidá i nedbalost a lenost. A mladíky pak stojí velké úsilí, aby dívky na kolenou odprosili a ke slibu věrnosti přidali závazek poslušnosti. Svatební oslavě pak vévodí „poučný“ balet, ve kterém dovádivý Amor nejdřív špatně zamíří, takže mladý muž se zamiluje do kulhající stařeny, než je i tento omyl napraven.

Zejména obě sopranistky, Zuzana Benešová jako Margot a Marie Fajtová v roli Fanchon, si užívaly komickou nadsázku protikladných charakterů i jiskřivý spád Dauvergneovy hudby. Zastínily své mužské protějšky, z nichž si v basových rolích vedle Daniela Kfelíře byl Tomáš Votava přece jen pěvecky méně jistý, což se promítlo i do jeho hereckého výkonu. Nicméně Capella RegiaRobertem Hugem u cembala dodala zhruba padesátiminutovému představení švih a režisérka Magdalena Švecová citlivě zkombinovala mašinérii barokní jevištní techniky efekty při výměně dekorací zámeckého sálu a parku se srozumitelným hereckým vedením postav, aby i diváky bez znalosti francouzštiny provedla dějem a okořenila ho komediantskou grácií bez hrubozrnného přehrávání. Choreograf František Dofek se souborem Alla Danza Brno Baroque doplnil inscenaci hravým baletem.

Jean Joseph Vadé: Les Troqueurs / Handlíři – Barokní noc na zámku Český Krumlov 2019 (foto Lubor Mrázek)

Inscenace Handlířů v rámci Barokní noci zájemcům o operu poskytla další vhled do jedné z vývojových linií komické opery ve Francii poloviny 18. století. Těm, kteří se přišli hlavně pobavit, nabídla humorný pohled na věčné téma milostných her.

Hodnocení autorky recenze 80 %

Antoine Dauvergne – Jean Joseph Vadé: Les Troqueurs / Handlíři
Hudební nastudování Robert Hugo, režie Magdalena Švecová, choreografie František Dofek.
Osoby a obsazení: Fanchon – Marie Fajtová, Margot – Zuzana Benešová, Lubin – Daniel Kfelíř, Lucas – Tomáš Votava.
Capella Regia, Alla Danza Brno Baroque.
Uvedení v rámci Barokní noci na zámku Český Krumlov na 33. ročníku Festivalu komorní hudby Český Krumlov: Průvodce večerem Pavol Smolárik, kommedie dell´arte Josef Wiesner, Eliška Boušková, Richard Fiala, Vítek Maštalíř, velitel divadelní Schwarzenberské gardy Justin Svoboda, Jiří Stivín, Alla Danza, CK Brass Quintet, The Hadr, Echt Street Puppets, En Garde! – sluneční koně, Fantescas, Flauti cantanti, Krumlovští pištci, Ludus Musicus, Wagabundus Collective a žáci výtvarného oboru ZUŠ Český Krumlov jako pantomima v barokních maskách, dětská Schwarzenberská garda.
Zámek Český Krumlov středa 28. června 2019.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Mohlo by vás zajímat