Operní panorama Heleny Havlíkové (271)

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Také nahrávka Zápisníku zmizelého pořízená v Československém rozhlase Brno v srpnu roku 1953 je unikátní svou autenticitou. Klavírní part na ní hraje Břetislav Bakala, který byl prvním interpretem tohoto pěveckého cyklu v roce 1921. A Soňa Červená vypráví, jak s Bakalou pro tuto nahrávku studovala part Zefky z not, ve kterých byly poznámky přímo od Leoše Janáčka a jak ji Bakala občas musel „ubezdušit“, zklidnit její elán slovy – „slečno Červená, méně emocí, prosím, pomněte, že je to zpráva z novin“. A nabádal ji, aby Zefku zpívala s malým úsměvem a velkým nadhledem. V tomto duchu interpretuje na nahrávce part Janíčka i tenorista Josef Válka, se kterým Bakala často spolupracoval. Bohužel vysoké polohy ve vypjatém závěru se mu nedaří intonačně zcela zvládat. To však nic nemění na tom, že i tato nahrávka Zápisníku zmizelého je cenným vkladem do bohaté diskografie tohoto Janáčkova unikátního díla.

Leoš Janáček: Její pastorkyňa – Marie Steinerová – ND Brno 1972 (zdroj archiv ND Brno)

Hodnocení autorkou recenze 90 %

Leoš Janáček: Její pastorkyňa
Dirigent: Břetislav Bakala, sbormistr: Benedikt Volauf.

Osoby a obsazení: Jenůfa – Libuše Domanínská, Stařenka – Soňa Červená, Laca – Antonín Jurečka, Jano – Míla Ledererová, Stárek – Vlastimil Šíma, Kostelnička – Marie Steinerová, Števa – Jaroslav Ulrych, Barena – Cecílie Strádalová, Pastuchyňa – Jarmila Lenská, Rychtář – Rudolf Asmus, Rychtářka – Helena Buriánová, Karolka – Marie Súkopová-Burešová, Tetka – Števa Svídová, Hlas – František Mikulica.

Sbor opery Státního divadla Brno, Symfonický orchestr Brněnského rozhlasu.
Total time 79:29

Leoš Janáček: Zápisník zmizelého
Janíček – Josef Válka, Zefka – Soňa Červená, Ženský komorní sbor, Břetislav Bakala – klavír.

Total time 62:09
Nahráno 25.–28. 3. 1953 (Její pastorkyňa) a 11. 8. 1953 (Zápisník zmizelého), Čs. rozhlas Brno, mastering Miroslav Mareš, výkonný producent Jan Králík.
Radioservis CR1037-2

 

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7

Mohlo by vás zajímat